Reklama

Reklama

Obsahy(1)

LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (136)

misterz 

všechny recenze uživatele

Tak ja neviem. Typický príklad filmu s A. Hopkinsom v hlavnej úlohe. Výborný námet, pekná myšlienka s presahom, vycibrené dialógy, super odohrané... no ale to podanie príbehu divákovi, ako obyčajne, totálne uspávajúce, bez života a hrozne nudné. Akoby chcel autor uspať diváka peknou myšlienkou. Iba priemer, čakal som viac. 60/100 ()

castor 

všechny recenze uživatele

Dusná minulost stíhá bývalého židovského profesora, přesně ta samá minulost je postavená na lži a události, které chtě nechtě rozvířili jeho trápení jej zavanou až k jinému ztroskotanci a nastartují jeho pozdní (a poslední) romanci. Drama The Humain Stain se drolí do několika relativně rozsáhlých flashbacků, které postupně skládají příběh muže, vyvrcholící doslova antickou tragédií. Ačkoli film disponuje několika zvučnými a spolehlivými hereckými představiteli, zručnou režií veterána Roberta Bentona a mojí oblíbenou skladatelkou Rachel Portman, těžko jsem se do příběhu dostával a emočně zůstal takřka prázdný. Škoda.. ()

Reklama

Turiec 

všechny recenze uživatele

Spočiatku nie je jasné, či hlavnou líniou filmu je obvinenie židovského profesora z rasizmu, alebo jeho minulosť, či súčasný vzťah s mladučkou upratovačkou. Jednotlivé scény sú tvorené viacerými flashbackmi (návratmi do minulosti) a pretože chýba výraznejšia vodiaca niť príbehom, vyznieva to chaoticky. Nie je jasné, na čo sa má divák zamerať. Human Stain ma skvelé herecké obsadenie, ale toto viac-menej komorné dielo nedalo vyniknúť žiadnej hviezde. Na konci sa dočkáme logického rozuzlenia príbehu, ale „vďaka“ počiatočnému chaosu sa až sem nemusíme dostať. Vyústenie príbehu zachránilo inak mierne podpriemerný film, a preto dostáva hodnotenie ***1/2. Záver filmu možno niekoho presvedčí, aby si ho pozrel ešte raz. Pri ďalšom vzhliadnutí by už malo byť v príbehu jasnejšie. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Nejdřív jsem si říkal - co proti tomu filmu všichni namítají? Vždyť je perfektní! Ale pak tam začalo být až moc ,,nešťastných náhod" a člověk z toho cítil jakousi odtažitost. Nakonec se příběh obrátil v obyčejné, místy nudné a místy vyloženě nechutné (ty erotické scény, brrr!) vyprávění o dvou lidech, co měli prostě smůlu. A výš už film bohužel nedosáhl. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Robert Benton se značně "vláčným" vypravěčským stylem snaží dosti komplikovaným a těžkopádným způsobem postihnout příliš širokou škálu bolestivých témat: sobectví, rasové předsudky, úzkoprsost, morální krátkozrakost, pokrytectví, trauma z Vietnamu… . Nechronologické vyprávění, flashbacky, dlouhé dialogy, statické scény – typické znaky, podle nichž ihned poznáte, že film vzniknul podle knihy. Benton se to ani nijak nesnaží maskovat a kromě neustálého dojmu, že jenom předčítá děsivě tlustou bichli vzbuzuje nechtěný smích naprosto nezvládnutými scénami („Tohle zbylo z mých dětí"). Film drží nad vodou pár dobrých herců (kromě Kidmanové hlavně Sinise a Harris) a jedno užitečné varování: Pozor na černou magii. 60% Zajímavé komentáře: Isherwood, Turiec, Radiq ()

Galerie (52)

Zajímavosti (4)

  • Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)
  • Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)

Reklama

Reklama