Filmařské legendy - Série 7 (2022) (série)

Nora Ephronová (S07E07)

Lyndy Saville

Scénář:

Cal Seville

Nora Ephron (a.z.)

I když Nora Ephronová zemřela ve věku jedenasedmdesáti let, člověk měl pocit, že její kariéra teprve stoupala k vrcholu. Ve čtyřiceti se stala špičkovou scenáristkou, v jejích příbězích Silkwoodová a Když Harry potkal Sally zářily Meryl Streepová a Meg Ryanová. Ve scénáři k filmu Hořkost režiséra Mika Nicholse, kde kromě Streepové exceloval Jack Nicholson, zúročila své zážitky z manželství se slavným protagonistou aféry Watergate Carlem Bernsteinem. Na režijní debut nazvaný To je můj život si počkala do svých padesáti. A i když nakonec snímků natočila jen osm, asi by se mezi filmovými fandy těžko našel někdo, kdo by nedokázal vyjmenovat alespoň polovinu z nich. (Česká televize)

castor

Rozšířila obzory romantické komedie o výrazné postavy a ironické dialogy, ale furt zůstala na poli romantiky a tradice. Dokázala být sentimentální, kousavá i cynická. Bez ní by měly fanynky Meg Ryan nebo Meryl Streep výrazně smutnější život. Než se začala otírat o film, živila se jako novinářka a spisovatelka. Rebelka, rozhodně zajímavá, silná, svá... Podílela se na jedné z verzí scénáře pro drama Všichni prezidentovi muži, kterou ovšem režisér Pakula nakonec nepoužil. Vešla ale ve známost vlivných lidí, nakonec napsala pro Mikea Nicholse Silkwoodovou. Následovala Hořkost a poté vrcholné dílo scenáristky Ephron: Když Harry potkal Sally, které zase režíroval Rob Reiner. A pak už to jelo. Režijní debut a po něm kultovní romance Samotář v Seattlu, po které šla celá jedna generace divaček do kolen. U dalších projektů vesměs rovnou psala a režírovala, u Lásky přes internet vyčarovala moderní pohádku s osvědčenou dvojicí ze Samotáře. Další kousky průměrnější, tvůrcům epizody to ale nevadí, melou, chválí, obdivují, i když kvalita jejích scénářů šla prostě dolů. Navíc prý byla dost kritická a ke druhým slušně tvrdá – také to pánové (tradičně) nekomentují. ()