Reklama

Reklama

Zločin v dívčí škole

  • angličtina Crime at the Girls School (neoficiální název)
Povídkový / Krimi / Komedie
Československo, 1965, 107 min

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Hrají:

Lubomír Lipský st., Petr Kostka, Jana Gýrová, Jan Faltýnek, Jan Přeučil, František Miška, Josef Beyvl, Karla Chadimová, Vilém Besser, Zdeněk Řehoř (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Povídkový film natočený na motivy prvních detektivních povídek ("Smrt na jehle", "Jak se koupe žena" a "Zločin v dívčí škole"), které Josef Škvorecký už podepsal svým jménem. Hlavním hrdinou a spojovacím článkem je zde poručík Borůvka, ztvárněný Lubomírem Lipským. Postupně zde řeší případ vraždy mezi horolezci, smrt tanečnice v hudebním divadle a také podivné zmizení profesora matematiky. Ve třetí povídce byli poprvé před kameru přineseni Matěj a Petr Formanovi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (65)

ic 

všechny recenze uživatele

Celkem mě pobavila první povídka, kde oni 2 horolezci co sedí na špičce skály společně s obětí a že prej nemůžou slézt, aby se policie mohla vyšplhat po jejich lanech. Potom co se kriminalisté za dobrou štvrthodinu vyšplhají až navrchol, kde provádějí ohledání všichni zase sešplhají na zem i mrtvolu spustí po laně. Horolezec si jentak mimoděk vzpomene, že se bokem dá na vrchol vyjít bez výstroje asi za 2 minuty. Prej že ta cesta je pro amatéry, tak i vrah aby si připadal profesionálně se na onon vrchol zpouštěl ve stylu Tarzana z jiného ještě vyššího kopce, prostě lol. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československý film natočený podle tří kriminalistických povídek J. Škvoreckého, přičemž každou povídku si vzali na starosti tři různí začínající režiséři. Postavu literárního vyšetřovatele poručíka Borůvky, jenž nás provází celým filmem, opravdu výborným způsobem ztvárnil L. Lipský, jenž kromě svého neobyčejného komediálního talentu zaujal i svými úmyslnými přeřeky. První povídka Smrt na Jehle v režii I. Nováka se odehrává v netradičním prostředí horolezců a kriminalisté musí odhalit pachatele mezi trojicí alpinistů P. Kostka, J. Gýrová a J. Faltýnek. Skutečně v tomto příběhu rozvine detektiv Borůvka své dedukční schopnosti v největší míře, nicméhě zbývající povídky nejsou o nic horší. Druhá Rychmanova povídka se odehrává taktéž v atraktivním prostředí, konkrétně v dámských sprchách v divadle. Třetí povídka, jež dala název celému snímku a jejím autorem je J. Menzel, se zabývá tajemným zmizení profesora Kotěte. Záverečný zábavný výslech dívek z Kill Kitten Clanu jednoznačně prokázal, že slavná dívčí škola nebyla tak vzorná, jak tvrdila její ředitelka P. Maršálková. Vzhledem k výjimečně vyrovnanosti a kvalitě jednotlivých povídek se neodvážím vybrat jednu jako nejlepší, neboť všechny mají vysokou úroveň a Zločin v dívčí škole jednoznačně vnímám jako milé překvapení. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Poněkud nekonzistentní soubor 3 detektivních povídek. U první a druhé totiž převládá krimi a humor zde až tolik nefunguje, zatímco třetí využívá parodických prvků a je spíše komedií. Každopádně Smrt na Jehle i Jak se koupe žena nabízí obstojné zločiny, ale do nadprůměru snímek vyzvedává především povídka Zločin v dívčí škole, u které jsem se opravdu velmi pobavil (kdo ví, jak by film vypadal, kdyby ho celý režíroval Menzel). Překvapí i lehká queer narážka, Borůvkovy přeřeky jsou fajn a celkově hodnotím slabšími 4*. „Já jsem reporter of magazin Plaboy.“ – „Plaboy. Je to jako když se řekne anglicky Hrej si hochu. Patrně nějaký sportovní časopis pro mládež. Bohužel neznám. Mně přijde do ruky jenom Daily Worker.“ ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

První dvě povídky jsou vcelku podařené, Smrt na Jehle dokonce velmi, ovšem spojovací materiál mezi nimi a především povídka třetí je naprosto pekelná. Hlavně kvůli tomu, že do té doby odlehčenou atmosféru obrátí bůhvíproč zcela naruby a diváka zaplete do ztřeštěného vyšetřování, jež mělo být vtipné, ale není. Pokud chtěl Jiří Menzel natočit československého příbuzného Růžového pantera (čemuž by nasvědčovaly i neustálé přeřeky komisaře Borůvky), shořel jako papír. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

KNIHA SMUTEK PORUČÍKA BORŮVKY, STRANA 240 - "Čekáte na někoho?" Poručík si přisedl. "Ne. Vlastně ano. Ale on už asi nepřijde." Zašilhala po hodinách na stěně. Poručík zesmutněl. "Ne, nepřijde." Tři povídky o tělnatém kriminalistovi, kterému zločiny vhání do tváře melancholii, natočili tři mladí, nadějní režiséři skvěle a kulaťoučký obličej Lubomíra Lipského splňuje vše, co se od něj očekává... ()

Galerie (9)

Zajímavosti (7)

  • Film se natáčel v Prachovských skalách a v Praze. (rafix)
  • Lubomír Lipský byl obsazen na výslovné přání autora předlohy Josefa Škvoreckého. (gjjm)
  • V titulcích je chybně uvedeno jméno horolezce Petra Prachtla, jež by správně mělo být Prachtel. (zelenymuzik)

Reklama

Reklama