Reklama

Reklama

Vítr a lev

  • USA The Wind and the Lion
Trailer

Mezi berberským náčelníkem a americkým prezidentem stojí žena. A kvůli ní se může půlka světa ocitnout ve válce… 15. října 1904 vpadli do rezidence v marockém Tangeru berberští nájezdníci vedeni Mulaiem Ahmedem Mohammedem el-Raisulim (S. Connery), nelítostným válečníkem s touhou osvobodit svou zemi od zaprodanců a cizáků. Jeho lidé povraždili místní služebnictvo a unesli Američanku Eden Pedecarisovou (C. Bergenová) s jejími dvěma dětmi. Americký prezident Theodor Roosevelt (B. Keith) tuto událost hodlá využít k posílení svého vlivu před nadcházejícími volbami a s odpovědí dlouho nečeká. Posílá do Maroka vojenskou výpravu s jasným cílem: zachránit Pedecarisovy, nebo zabít Raisuliho. V Maroku ale mají své zájmy také ostatní velmoci jako Německo, Francie či Británie a americká intervence by mohla narušit křehkou místní rovnováhu a vyústit v otevřený konflikt mocností. Na pozadí těchto událostí je Eden zatím držena v Raisuliho pevnosti, z níž se ale s dětmi jedné noci pokusí uniknout… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (42)

Lovec prasat 

všechny recenze uživatele

Bravurní a velmi fyzické bitevní scény, politická tématika (které korunují skvěle obsazené a mírně ironické postavy Raisuliho i Roosevelta) navíc umožňuje představit řadu velkolepých a také lehce satirických scén. Kde film mírně pokulhává jsou dialogy a vývoj vztahů mezi postavami, přes to se však dá snadno přenést a tento souboj Vítru se Lvem si náležitě užít. Celý článek zde. ()

PanZahadnyCZ 

všechny recenze uživatele

Zajímavý hybrid mezi Lawrencem z Arábie a Divokou bandou v režii drsňáka Miliuse a s úžasnou Goldsmithovou hudbou. Vlastně je v tom příběhu úplně vše - pro někoho možná až moc. Závěrečnou přestřelku, v níž se střetává hrstka amerických vojáků, německých císařských pre-afrikakorps vojáků, jejich jiní arabští uniformovaní spojenci, najíždějící berbeři, americká slečna a její děti a šermující sultán Connery, to vám skutečně žádný jiný film nenabídne... Byť to zní jako náhodná kombinace frakcí z dobové multi-playerové hry, tak filmařsky je to super mela a mé srdce zaplesalo. ()

Reklama

Lamiczka 

všechny recenze uživatele

Historický (dle skutečné události) dobrodružný snímek z dílny režiséra a scénáristy Johna Miliuse staví především na akčních scénách. Zároveň ale i docela hřeší a to paradoxně zejména na poli scénáristickém a trošku co se týče herců. Zvučné jméno Seana Conneryho slibuje charismatický projev šarmantního marockého barbara a do puntíku svoji roli splňuje. V jeho pronikavém pohledu by roztálo nejedno dívčí i dámské srdce, hustý plnovous a libozvučný anglický přízvuk (říznutý důrazem na R) dokonale podtrhují celek. Škoda, že mu z celého hereckého ansámblu neumí dost dobře nikdo další konkurovat. Postava presidenta T. Roosevelta (Brian Keith) je víceméně nudná a svým neustálým zápalem o zbraně dost monotónní. Candice Bergen v roli unesené Eden Pedecaris by mohla s nárokem na vítězství soupeřit v soutěži „Účes, který vydrží opravdu vše“. Jinak je ovšem nevýrazná, její postavu jsem zapomněla se závěrečnou scénou. Přes pomalý rozjezd se zhruba v polovině snímku konečně dostáváme k pořádným akcím a závěrečná bitka je pravou pastvou pro oko. Nejen trikově, ale i choreograficky zpracovaná podívaná nenechá diváka na chvíli v klidu. Být takhle efektně nadupaný celý film, budu v hodnocení méně kritická. I přesto stojí film za shlédnutí. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Sean Connery v roce 1975 podruhé, tentokrát jako berberský šejk v podivném dobrodružňáku. Vítr a lev by zoufale chtěl být novým Lawrencem z Arábie, ale místo toho je to spíše nepovedený Sandokanem. Jsou tu překrásné obrazy pouště, barvitých měst, davové scény s pestrobarevnými kostýmy. A pod tím vším zoufale debilní příběh. Na jedné straně nesympatická unesená ženská. Na druhé arabský náčelník, který přes statečnost a Conneryho charisma má stejnou odpudivou mentalitu jako moderní islámští teroristi. V podstatě se naprosto vším míjejí a zničeho nic se ona do něj zamiluje... A na třetí, zcela zbytečné straně Teddy Roosewelt, jeho život, kampaň, lov grizzlyho, rodinka a tuna patriotismu... proč to v tom filmu vlastně bylo mě uniklo. Přes vizuální krásu to nudí, je to blbý... jenže když přijdou akce, je to úchatné - souboje na meče, na koních a naprosto fantastický finální střet arabské jezdectvo vs. Němci vs. americká pěchota. Zkrátka děj na odpad, vizuál a akce na 5*, takže se zavřením očí kvůli Connerymu 3*. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dobrodružný romantický snímek, kde je devizou tzv. Stockholmský syndrom? Krapet přehnané, ale jako příběh z Orientu kupodivu funguje dobře. Sean Connery a Candice Bergen podali excelentní výkon, což dává snímku přeci jen jistou přitažlivost. Rok před tímto měl úspěch do dnes přitažlivý filmový počin ´Angelika´ a tak se zřejmě hledaly náměty alespoň podobné. To, že dějově unesená Američanka Eden je blondýnka jistě není náhoda. Výprava, kostýmy a dokonce i neobvykle dobově věrné zbraně jsou dalším tahounem něco takového vidět. Příběh inspirovaný skutečnou událostí, kde však nešlo o ženu, ale naopak o muže, takže události pro film jsou v rámci romance přirozeně naprosto překopané. Toto je příběh o dvou kulturách, který by měl dnes určitě zcela jinou podobu. Obě strany se honosí velkými myšlenkami o světě a ráji na Zemi podporující hlavně boj o nadvládu. Snímek tedy mající i myšlenku, což asi leckomu unikne. Unikátní je hlavně fakt, že příběh nenadržuje žádné straně, což bývá v kinematografii setsakramentsky vzácné. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (20)

  • V lednu 1975 vyšel v nakladatelství Award Books román „The Wind and the Lion“ od Johna Miliuse, založený na tomto filmu. Příběh, který vychází ze scénáře, se mírně liší od hotového filmu, je do něj zařazeno několik dalších scén (zejména Eden Perdicaris se koupe v Raisuliho paláci a Gummeré sleduje příjezd Atlantické eskadry do Tangeru) a chronologie příběhu je mírně odlišná. První vydání obsahovalo kapitolu o produkčních událostech a stručné životopisy herců a štábu. (classic)
  • Natáčení probíhalo ve Španělsku, přičemž města Sevilla, Granada, Almería a Madrid nahradily Tanger a Fez a scény z Washingtonu se natáčely v Madridu a jeho okolí. Pro marocké pouště použil John Milius mnoho lokací v provincii Almería. Scéna v Raisuliho (Sean Connery) sídle se natáčela na hradě La Calahorra (Granada). Scéna v Yellowstonském národním parku (kde Roosevelt pronáší svůj slavný projev o medvědech grizzly) se natáčela v Meseta Central severně od Madridu. Námořní pěchota a námořníci, kteří byli použiti ve scéně útoku na Tanger, byli španělští vojáci speciálních jednotek spolu s hrstkou příslušníků americké námořní pěchoty a námořnictva Spojených států z námořní základny v Rotě (Cádiz), kteří přesně pochodovali ulicemi Sevilly a Almeríe na cestě k Bašavovu (Vladek Sheybal) paláci. Podle Miliuse (v komentáři na DVD) americká námořní pěchota tuto scénu skutečně předvádí svým pokročilým pěchotním třídám pro poddůstojníky na Námořní akademii USA. (classic)
  • Terry Leonard, filmový koordinátor kaskadérských scén, se osobně postaral o většinu nebezpečných scén s koňmi, a lze jej spatřit v roli boxerského protivníka prezidenta Theodora Roosevelta. (Conspi)

Reklama

Reklama