Uri: The Surgical Strike

• Indie उरी - द सर्जिकल स्ट्राइक (více)

18. září 2016 napadli nad ránem ozbrojenci indickou vojenskou základnu v Kašmíru. Zemřelo 17 vojáků a 4 útočníci. Indie z útoku obvinila znepřátelený Pákistán. "Ujišťuji národ, že ti, kteří jsou za tímto zbabělým útokem, nevyváznou bez trestu," uvedl premiér Nárendra Módí. Následné vyšetřování potvrdilo, že teroristé přišli z Pákistánu. Indická vláda se rozhodla inspirovat odvetnou akcí Mosadu po teroristickém útoku v Mnichově v roce 1972. Padlo rozhodnutí vyslat za hranice Indie několik týmů speciálních jednotek URI, které chirurgicky přesnými útoky zničí tábory teroristů, aby bylo islámskému Pákistánu jasné, že žádný akt agrese nezůstane bez odplaty. Film mapuje tuto operaci doposud nevídaných rozměrů i její průběh a je natočen na základě skutečných událostí. (Big Bear)

MickeyStuma

Indických akčních filmů se k nám moc nedostane, ale když už, tak minimálně po divácké stránce stojí za to. A ani nevadí fakt, že co film, to věrné kopírování dějových šablon či přímo scén z hollywoodských a asijských předloh. Tentokrát se jedná o silný nacionalistický sentiment (ostatně jakých z Hollywoodu známe také spousty) o vojenské pomstě speciálních sil poté, co pákistánští militantní teroristé ve spánku zabijí devatenáct indických vojáků. Inspirací k natočení tohoto snímku byl skutečně snímek hollywoodský pod českým distribučním názvem '30 minut po půlnoci' (2012). Oba mají společné hlavně to l, že se zakládají na skutečné události. A ano, natočeno je to dobře. Ohromná výprava, vynikající kamera, přívětivý soundtrack, uvěřitelné herecké výkony. Scénář se také zdá být pevný už v kramflecích. Roušku nejistoty však dodávají silné emocionální scény, které jsou i v místech, kde by být ani nemusely. Scéna posledního rozloučení s oběťmi útoku a vzdávání pocty však rozhodně předčí očekávání a není možné, aby to s někým emocionálně ani nehnulo. Tohle Indové prostě umí. Aby však toho nebylo málo, tak příběhem samozřejmě inklinuje i nějaká ta romance. Stopáž snímku je přes dvě hodiny, ale i tak se nelze zbavit dojmu, že je do hlavní dějové linky nacpáno až moc vedlejších motivů. Každý je sice dostatečně rozvinutý, ale pouze v sebe sama, a tak ve filmu vyznívají spíše epizodicky, čímž v příběhu jako celku docela vytváří zmatek. Zkrátka a dobře, tvůrci měli nemalé problémy vše sporadicky a řádně propojit a vytvořit tak celkově přijatelně plynulý dějový vývoj. Každopádně v první polovině všeho dějství máme kombinaci emocí, dramatu a akce a v druhé už jen nepřetržitou akci, která je svou choreografií pastvou pro oči filmového fanouška akčních filmů. Poutavý vlastenecký příběh, který by i přes své neduhy mohl oslovit. ()

mi-ib

Tady je vidět potíž Indických diváků v plné nahotě. Co by snad Amikům už neprošlo, tak Indové žerou jak diví. ()

Merlinousek

Úvodní bojová scéna chytře navnadí, protože první půlka filmu je celkem nuda. Snaha o představení zápletky, vojáků jako otcové, synové, milenky, ženy ... bla bla bla... tyto pasáže se nepovedly a výsledkem je klische. Snaha přiblížit se kvalitním západním filmům z válečného prostředí se nedaří ani trochu. Takže posouvání děje povoleno. || Nicméně v druhé půli se to konečně rozjede a pak to sviští až do konce, stejně jako kulky kolem vašich uší. Pro milovníky moderního válečného umění je druhá půlka slušná podívaná. Extra body za - hudbu, příběh dle skutečné události, za dvojí agentku/zdr. sestru a působivé velmi autentické bojové scény. Na 5 to nemá, 3 jsou málo. Závěrem? Milovníci maskáčů, noktovizorů a nabušených tejpků si přijdou na své. Ostatní nevim. ()

Mamlas odpad!

Ale ano, indíci se jistě snažili. Bohužel dívat se na to nedá. Je to jako Sandokan v uniformě a celá ta atmosféra a způsob, jak film probíhá a vypadá, sorry, to se prostě nedá. ()

Perunwit

Kozomilům hoří fousy u pozadí, aneb Bollywood vrací úder! S klasickým indickým patosem zfilmovaná precizní odvetná akce, plná hezkých výbuchů a přeřezaných teroristických achilovek. Zároveň zřejmě odstrašující agitka vůči znepřáteleným stranám v regionu, která má ukázat aktuální technické a zpravodajské možnosti miliardové země a odhodlání ozbrojených složek. Nemám s tím problém, pokud by se náboženské neshody vyřizovaly ve 3D kině, možná by ubylo skutečných mrtvol. Stojí za shlédnutí. ()

MartinReno

Čo sa týka akcie a zvládnutých efektov, tento počin drží krok s hollywoodskym lepším priemerom, ale svojou naivitou a patosom predčí nielen americkú tvorbu, ale dokonale strčí do kapsy i ruské marmelády podobného razenia. Boli tam i svetlé momenty, ale celkovo ich prebil ten bezhlavý hurá koncept. Občas som dokonca aj zabudol čítať titulky, nakolko mi už začínalo byť jedno, čo vlastne hovoria. Malo to potenciál, ale premrhali ho celkom nahlúplo. ()

wick

Mám rád indické filmy...a Indii, další kvalitně natočené drama z této země o tom, že pomsta je někdy jediné řešení. . ()

Kushina

Takhle se vrací úder. Skvělý film, který bravurně a nelítostně vyobrazuje pomstu indických vojáků proti teroristickým buňkám na území jiného státu. Dokonalý plán, o kterém mohlo vědět jen málo lidí, aby se mohl uskutečnit, samosebou bylo za potřebí mít i pár zvědů, bez kterých by akce nedopadla nejspíše nejlépe. Každopádně s terorismem se bojovat musí, ačkoliv se to zdálo být kolikrát dost kruté, ale dostali, co si zasloužili a všechna čest indické armádě. 65% ()

RavenSpector

Na můj vkus příliš mnoho chyb a trapných momentů. Ať už plná-prázdná-plná sklenka whisky tak robopták a mraky dalších nesmyslů. Při tahání za ucho jsem se málem sesypal ze židle. O hereckých kvalitách protagonistů škoda mluvit. V každém momentu je cítit jak moc se autoři snaží o americký film. Takže s bídou za tři. ()

mahatma odpad!

Jay hind - nacistická, špatně zrežírovaná, navíc velmi úsměvná army sračka od nativních cikorek, kteří slovo sebekritika nemají ve slovníku. Za tohle bych bejt Dharem lezl kanálama, ale jak to tam u nich bejvá, určitě je opak smutnou pravdou. Průměrně inteligentní zápaďák si musí položit otázku "proč?" a šílené je, že tyhle dva sousedící národy leští červený čudlík jaderného řešení. No a tahle cikánská balada na banditu se bojím, že jen přispívá k jednorázovému úklidu životního prostředí a další významné redukci lidské populace od WW2 na zemi. Je to čím dál, tím horší. ()

vamix

Já to fakt dokoukal do konce,po dvou hodinách mám neodolatelnou chuť vstoupit do indické armády,teplé jídlo 3x denně,slušivá uniforma,sem tam rande s krásnou pilotkou,postřílet pár ale fakt vošklivých pakistánců,no,skvělé náborové video...:-) ()

Drkolnov odpad!

tohle prosím už nikdy ... akce klasického bolywoodu ... technické vybavení, styl vedení přepadení ... my před 30 lety s dřevěnými samopaly a výbuchy granátů pomocí držky .... Ratatatatata po několika minutách a posunech jsem z toho měl hlavu jak Hellboy, kterému stopli pilník na rohy UŽ NIIIIIIKKKKKDDDYYYYY !!!!!!!! ()

ChuckOnly

indický akční thriller o chlapácké drsné speciální jednotce, pakošských islámských teroristech, indickém vlastenectví, rodiných dramatech a dobré akci. První indický film co jsem viděl v originálním znění překvapí obrovské množství anglických slov a frází co si našli cestu do hindštiny. ()