Reklama

Reklama

Hop - a je tu lidoop

  • angličtina Monkey's Playtime
Československo, 1977, 87 min

Obsahy(1)

Rybář Fuksa vyloví z řeky láhev a prodá ji vedoucímu hostince Mertovi, který vzápětí zjistí, že její obsah je poněkud neobvyklý. Je totiž příbytkem džina, který chce svého majitele učinit šťastným a jediným slůvkem dokáže splnit každé přání. Merta toho samozřejmě využije k hromadění majetku. Stejně si počíná další vlastník, chamtivý řezník Tureček. Ten se navíc rozhodne každého, kdo se mu jen trochu nelíbí, proměnit v šimpanze. Zázrakem nabyté bohatství poznamená také Turečkovu dceru Blanku, což se vůbec nelíbí sympatickému Ondrovi, o kterého dívka stojí víc než o svého nápadníka Viktora, syna odklizeného Merty. Její otec má ovšem s Ondrou jiné plány. Chce se mu pomstít za to, že se od něj nenechal okrást, a nastraží mu léčku. Ve zmatku, který tím vyvolá, se však rozbije džinova láhev a on se přestěhuje do jiné. Shodou okolností do té, kterou si domů odnese Ondra. Nechá se džinem proměnit ve štěně a odnést Blance. Může tak být stále s ní, aniž by o tom dívka věděla. Ta se již začíná probouzet z opojení bohatstvím a hledá jiné hodnoty. Zdá se, že džinovo přání učinit svého pána šťastným se konečně naplní. (TV Nova)

(více)

Recenze (131)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Hop - a je tu lidoop si může podat ruce s takovými normalizačními emblémy jako Kdo hledá zlaté dno, Hvězda padá vzhůru nebo Můj brácha má prima bráchu. Námět je sice čistý Macourek a v obsazení najdeme každého, kdo v té době neměl zákaz, společně s partou konzervatoristů... ale zoufalost a křeč nezachraňují ani českokrumlovské exteriéry. Ona i ta mladá láska si musí mezi sebou vyměňovat dialogy o tom, jak to ten feudál tehdy dělal špatně a my už dnes víme vše. Jediné, co má nějakou (alespoň historickou) hodnotu, je Miloslav Šimek v malé roli učitele. Šimek vytrvale hrané filmy odmítal, v letech 1962 - 1987 svolil jen k pěti problematickým titulům, nicméně tady se navzdory všemu podařilo vytvořit na malé ploše to, o čem tak často hovořil, když ve svých divadelních scénkách nebo v povídkách vzpomínal na své původní povolání. ()

Kelinej 

všechny recenze uživatele

Nevadí mi, když se u komedie nesměju, ale jen usmívám. Tady však nepřišel ani úsměv, jen pocit trapnosti. A netuším, zda útrpné pohledy Josefa Kemra byly dramaturgickým záměrem, či jeho reakcí na scénář. Oceňuji jen námět. Miloš Macourek si jej ale měl radši nechat pro nějakou Vorlíčkovu pohádku nebo skutečnou komedii. ()

Reklama

HellFireFery 

všechny recenze uživatele

Ani herecká esa v čele s Josefem Kemrem, Josefem Vinklářem, Josefem Somrem a mladým Vladimírem Dlouhým nedovedla z tohoto filmu udělat něco víc, než jen obyčejnou komedii, kterou jednou zhlédnete a už nemáte důvod se k ní vracet. Přestože je zde několik scén, které mě bavily, tak povětšinou jsem se nudil a nesmírně mě štvaly postavy mladších, kteří se do filmu naprosto nehodí. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Jako jo, rychle to utíká, má to gradaci, určitou návaznost scén a motivů, sem tam i nějaký gag funguje a Kemr v roli džina je charismatický. Ale stejně jako u většiny Muchnovy tvorby je to celé strašně těžkopádné, doslovné, aby to každý jo pochopil, ploché a s většinou gagů působících spíš na sílu, což mi zase jen dokázalo, že se Muchna snažil celou kariéru tvořit lidové komedie, ale prostě na to moc neměl, včetně poměrně líné režie a podivné práci s mizanscénou (ten výběr plakátů je občas fakt wtf). A jelikož je to často křečovité, je i výsledek spíš křeč, kladům navzdory. Není to sice žádný velký propadák, spíš takové klasické "neurazí, nenadchne" na jedno zhlédnutí, ale pro mě to na vyšší hodnocení je stále málo... Lepší 2* ()

Cesty timem 

všechny recenze uživatele

Z nostalgie a hlavně díky famózním kouzelným kukučům pana Kemra a také za půvabnou Moniku Hálovou za 3*... 12.10.2020 - Jsou ale filmy a chvíle, kdy zvýším hodnocení po několikátém skouknutí či po nějaké době a když mi film třeba zlepší náladu, sedne do vzpomínek apod. A tady je tomu tak. Ikdyž jsem ho viděl x krát, tak přesto pobavil víc než jindy a víc než něco nového a zlepšil náladu v těžké době. Ještě tu myslím nepadalo, že červené sportovní auto Blanky je Fiat 1200 Cabrio (rok cca 1963). Takže jednu hvězdu dávám dnes navíc a vejdou se do ní i Vláďa Dlouhý a krásná Monika Hálová, kteří opustili náš svět téměř ve stejnou dobu. A nesmím zapomenout na pěknou Michajlovu hudbu. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (15)

  • Motorka, na které jezdí Otakar Brousek ml. (Viktor Merta), je Jawa 350/362 Californian, která byla v té době určena především pro vývoz. (Panfilmex)
  • Filmovalo se v Českém Krumlově. (M.B)

Reklama

Reklama