Reklama

Reklama

Černobyl

(seriál)
  • USA Chernobyl
Trailer 2
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

VOD (1)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy. Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí. (HBO Europe)

(více)

Videa (9)

Trailer 2

Recenze (1 125)

InJo 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vysoce efektivní kritika Sovětského svazu (a totalitních režimů obecně), ladně p(r)odaná skrze mrazivé a děsivé katastrofické drama. Filmařsky to samo o sobě není nijak extrémně převratné (byť střídání subžánrů skrze jednotlivé epizody je poměrně inspirativní), spoustu plusových bodů nepřekvapivě sbírá samotné (nesmírně silné) téma v celé své šíři, ale těch bezmála pět hodin je velmi působivou historickou rekonstrukcí především zásluhou kvalitního scénáře, který absentuje hluchá místa a celou událost podává s optimální komplexitou, náležitě hutnou a bezútěšnou atmosférou bezprecedentní a osudové tragédie a brilantních hereckých výkonů (hlavně Harrise a Skarsgarda), Přimlouval bych se za promítání ve školách po celém světě v rámci studia moderních dějin... 90 % ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Dobře napitchovaný seriál, kde se syrová stylizace střetává přesně na půl cesty s archetypálními osobními konflikty jak z antické tragédie. Jednotlivé "minipříběhy" udržují pozornost, aniž by ubíraly celku, a dávkování informací je nastaveno přesně tak, aby to působilo jako náročné dílo, ale přitom nebyl jediný důvod, aby ho někdo nepochopil. Bylo zajímavé sledovat tuhle dokonalou truhlařinu paralelně s implodujícím fiaskem Hry o trůny. Tenhle krátký, ucelený formát sluší HBO jednoznačně líp. ()

Reklama

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Či už ste veriaci a veríte, že nás stvoril Boh zábleskom z jeho prstu alebo veríte na evolúciu a teda že pochádzame z baktérií z mora - v oboch verziách sme museli začať nahí na lúke. A z toho ničoho čo nám vtedy ponúkala príroda sme nakoniec my ľudia vyrobili aj takú vec, akou je smrteľná radiácia. Načo písať klady toho seriálu, keď tento seriál ide vyhrávať jednu cenu za druhou a keď jeho hodnotenie presahuje 95% na všetkých svetových filmových databázach. Preto napíšem pre mňa len jednu chybičku. Keby tento seriál mal aspoň 10 častí, stihol by sa aj viac venovať osudu viacerých charakterov. Viem že hlavná myšlienka toho seriálu je práve katastrofa, ale keď už chcel hrať seriál na city divákov v epizóde 4, kde sa viac ako 30 minút venoval zabíjaniu zvierat, (práve preto je epizóda 4 pomalá a nevyvážená) mohol sa aj v pár častiach venovať osudu a trápeniu viacerých postáv. Mám na mysli predovšetkým ľudí, ktorí pracovali v elektrárni a myslím, že by si viac priestoru zaslúžili. PS: Neodpustím si poznámku, že ani tento seriál ma nepresvedčil o tom, že úplne hlavnú vinu za celý incident nesie Dyatlov. Určite to bol chladnokrvný son of a bitch, ale sám Legasov na súde potvrdil, že hádam nikto na svete v žiadnej elektrárni netušil, že tlačítko AZ-5 nebude fungovať, respektíve že práve ono spôsobí najväčšiu chybu. Práve toto vypínacie tlačítko bolo garanciou, že odvráti akúkoľvek katastrofu. Navyše ani tí najlepší fyzici a vedci (ani pracovníci, ktorí pracovali v elektrárni) si dlho nevedeli vysvetliť ako reaktor RBMK môže vybuchnúť. Preto keby Dyatlov neurobil túto chybu, urobil by ju niekto iný v inej elektrárni. Podľa môjho názoru najväčšiu chybu nesú tí mocní, ktorí (ako povedal Legasov) zostrojili jadrovú elektráreň z lacných dielov a taktiež tí, ktorí okamžite nezačali konať a neevakuovali všetko v okruhu viac ako 200 km, pretože to chceli zamlčať a teda nechceli ukázať potupnú prehru Sovietskeho zväzu. PPS: Rusi vraj nie sú spokojní s touto verziou seriálu a plánujú natočiť svoj vlastný, tak uvidíme ako to dopadne. Ja sám som sa smial, ako si Amíci robia srandu z neschopných Rusov, ako napríklad z blbého doktora, ktorý raz v nemocnici nespal neuveriteľné 2 dni a ktorý nevie, načo by im boli jódové tabletky, pričom vidia z okna atómovú elektráreň. Tých príkladov by bolo viac, ale ja seriál hodnotím, či sa naň dobre pozerá a nie či je to zas vojna medzi USA a Ruskom. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Je docela zajímavý sledovat, kolika uživatelům vadila u filmu Anthropoid, ale i jiných filmu angličtina, když reálně mluví postavy jiným jazykem, ale zde jako mávnutím kouzelného proutku to nikoho netíží (všechna čest vyjímkám ). A to zde vznikali až komické situace, kdy rozhlas mluvil rusky, ale postavy anglicky. První díl mě vysloveně zklamal, postavy se objevily v jedné scéně, aby se v dalších už neukázaly, dění bylo rozmělněno a vše působilo velmi chaoticky. Naštěstí od druhýho dílu se definují hlavní postavy na které se namotová celý příběh o této hrozné tragédii. Měl bych ještě vyčítku s protahováním některým scén (např. odstřel zvířat ). Seriál docela zajímavě mění tón vyprávění, zatímco v prvních částech je skvěle vystavěná plíživá atmosféra hrůzy ničivých a bolestivých důsledků výbuchu v Černobylu a tady opravdu kloubouček před tvůrci, Druhá část mě spíše připomínala klasický politický thriller s dokonalým závěrečným dílem při kterým jsem ani nedutal. Oceňuji komorní, ale emotivně velmi silnou dikci na hrdinství mnoha lidí (horníci, potapěči ) a na neuvěřitelnou ubohost jiných lidí. Já samozřejmě netuším do jaké míry se seriál blíží realitě, ale docela bych i věřil, že ano. Určitě poutavé vyprávění, v některých častech bych řekl mistrovsky natočeno, ale jiný části působí slaběji. Viděl bych to někde na hranici 3 - 4 * . ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jelikož scénář je podle skutečné události, která by sama o sobě byla dost obludná nebýt dalšího následného vývoje řešení katastrofy v rámci komunistického Ruska, není tomu co vytknout. Člověk může jen zírat na tu katastrofu a způsoby jakým byla řešena bez ohledu na zdraví a životy lidí. Filmu tedy mohlo uškodit tedy jen samotné zpracování a jelikož se tak nestalo, máme tu po dlouhé době hodně hustý katastrofický film. Hustější tím, že si to leckdo pamatuje. U nás naštěstí ve formě zpráv ČST , že všechno je cajk (zatímco na západě zakazovali leckde vycházet), následně zákazem pití mléka ve školních jídelnách. Jo a ještě si pamatuji, že volal strýc ze Západního Německa, že nemáme jíst houby a borůvky... Samozřejmě leckde se lehce na pilu tlačilo např. nemocnice v Pripjať vypadá jako klasické ruské (hororové) špitály. A přitom Pripjať bylo nově postavené moderní ukázkové město, něco jako u nás nový Most. Ale to mi nevadí a v tomto případě dávám za 5 úlomků grafitu. * * * * * ()

Galerie (331)

Zajímavosti (74)

  • YouTube kanál Kurzgesagt, zaměřený na popularizaci vědy, ve svém videu „How Many People Did Nuclear Energy Kill? Nuclear Death Toll“ porovnal různé metody výroby elektrické energie podle počtu úmrtí, které způsobují. I při započtení nejvyšších odhadů úmrtí z Černobylu (i v dlouhodobém měřítku) a při započtení nepřímých úmrtí způsobených nehodami v jaderných elektrárnách (například nehody či infarkty při evakuaci obyvatel z okolních oblastí) je jaderná energie jedním z nejbezpečnějších zdrojů energie. Na každých 50 TWh (přibližně tolik elektřiny spotřebuje 27 000 občanů zemí EU za 50 let) jaderné elektrárny způsobí v nejpesimističtějších modelech smrt přibližně 3,5 lidí. Pro srovnání, větrné elektrárny způsobí na stejné množství energie 2 úmrtí a sluneční či vodní elektrárny jedno (většinou nehody při stavbě či údržbě). Naopak uhelné elektrárny mají na toto množství energie na svědomí 1 230 úmrtí. Především díky znečištění a následné rakovině, chronické obstrukční plicní nemoci a dalším nemocem. Model však nerozlišuje mezi elektrárnami, které spaliny filtrují a čistí a které ne. V ČR jsou spaliny čištěny. Když bylo po Sametové revoluci čištění zavedeno (elektrostatické odlučování pevných částic, odsiřování apod.), došlo k výraznému zlepšení kvality ovzduší. Ropa má na svědomí 900 mrtvých a zemní plyn 150. Celkově se odhaduje, že využívání fosilních paliv k výrobě elektřiny za posledních 50 let (k roku 2020) přineslo smrt 100 milionům lidí. Některé studie dokonce spočítaly, že jaderné elektrárny mezi lety 1971 a 2009 zachránily dva miliony lidí, když nahradily uhelné elektrárny a zabránily tak jejich emisím. (vojtaruzek)
  • Při záběrech na reaktor je vidět hustý černý stoupající dým. Ve skutečnosti z reaktoru stoupalo trochu bílého dýmu. Horší byla neviditelná radiace. (tommahol)

Související novinky

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

Johnny Depp (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) má v posledních letech poměrně turbulentní období. Po soudních tahanicích se svou bývalou partnerkou Amber Heard (Aquaman a ztracené království), z… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů

04.01.2023

Nový rok znamená samozřejmě taky nálož nových seriálů a hned v lednu začneme zjevně zostra. Hollywood totiž odmítá zpomalit, a tak nás už zkraje roku čekají jedny z nejvýraznějších počinů… (více)

Reklama

Reklama