Jsem matka

• angličtina I Am Mother (více)
všechny plakáty

Po masové zkáze lidského pokolení se dospívající dívce vychovávané o samotě mateřským droidem obrátí celý svět vzhůru nohama, když se setká s jiným člověkem. (Netflix)

Kothy

Film se zajímavým nápadem. Ocitáme se v daleké budoucnosti, kdy je lidstvo vyhlazeno a jeho poslední zbytky se vyskytují jako zamražená embrya. Jedno z nich je probuzeno a vychováno robotem. Tato dívka žije normální život spolu se svou robotickou matkou v podzemní laboratoři. Vše se změní, když se do krytu dostane další žena, která je zraněná. Pro dívku je to zcela nečekaná a zkušenost a začne pochybovat dobrých úmyslech své matky. Kdo je vlastně zlý a co jí Matka zatajuje? Film má vynikající napínavou atmosféru. "Posloužila jsi svému účelu." ()

Sludger

Scifi patrí k žánrom, kde sa neustále hľadá nová cesta, iný pohľad a jedinečná myšlienka. I AM MOTHER ohýba "robotický" žáner podľa seba a neustále hádže otázky do plénu a vy dychtíte pod odpovediach. A tie prídu! Dôležité je, aby ste o filme nič nevedeli, najlepšie nepozrieť si ani popis, ani trailer, iba jednoducho si ho pustiť a unášať sa v atmosfére. Po filme začala hlava fičať na plné obrátky a neustále preberala informácie dookola až dospela do záveru, že ide o dielo, ktoré drží pokope a prináša ucelenú a "vizionársku" myšlienku. Zo začiatku Vám to príde, že - čo to bolo?, no keď sa hlava zastaví, tak príde - to teda bolo! Silno odporúčam! ()

Omnibus

"Co je zhoubou svědomí? Kolektivní vědomí." Kristova noho robotická! Dobrá vůle nalevo, dobré úmysly napravo, humanismus uprostřed. Pro samé dobroserství robotky typu VALL-IQ pomalu nebylo kam plivnout. KVÍZOVÉ OKÉNKO: [][] Kdo/co je Matka? A) Rezavějící konzerva s konzervativními názory na výchovu spratků ze zkumavky. B) Rádoby matka lidstva s egem až na půdu laboratoře, chytřejší než koncílium sto opic i s předsedajícím Darwinem. C) Neschopná kuchařka, 16 let krmící dceru jen hotovkami z plechovek a zcestnými inteligenčními testy. D) Plechová ježibaba s funkční pecí. [][] Odpověď: D) je správně. Což je špatně, protože dnes už se dětmi netopí, je to neekologické a zpozdilé. Ví to každej, od kuchyňského robota až po chytrý vysavač. Jenom Matce to nějakej vůl zapomněl vložit do programu. Zmatená humanistická agitka, kde psychologický vývoj Dcery ustrnul na úrovni školou povinného embrya a ušmudlaná Hilary Swank, zde neuvěřitelně odpudivá, přitom slibující bezďácké světlé (!) zítřky, byl scenáristický přešlap a castingový omyl par excellence. Navíc Clara Rugaard s inkubátorovým děťátkem v náručí se ani nerozkojila, čímž zklamala miminko i mě. Jen dvě malé lžičky Sunaru sypu do kojenecké láhve. ()

majec4

Napad je to fajn. Ale v poslednom obdobi som videl aj serial Raised by Wolves a ta myslienka ma oslovila viac. Navyse sa v tomto pocine objavuje nesympaticka Swank. Fakt ju nemusim. Ked si odpustim tento hejt na nu, tak to aj tak nebolo nejako velmi zaujimave. Zaciatok bol zaujimavy, stred bol mega nudny a na zaver sa to zase kusok rozbehlo, ale ten stred ma unudil a uz ma to vyraznejsie nechytilo. Zaver mi bol prakticky u prdele. ()

anfi15

Celá myšlenka tohoto filmu je velmi zajímavá a dá se o ní dlouho pojednávat. I přes to nebyl potenciál plně využit, tak jak bych si to představovala, a místo toho hlavní postava (ta “vyvolená”) skotačí kolem a neví čemu věřit. Ve výsledku, kdyby se zapletka filmu nestala, výsledek by i tak dopadl stejně. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na Sundance Film Festival v Utahu (USA). (BMW12)
  • Působivý futuristický bunkr filmu, natočený téměř výhradně v Adelaide Studios v Jižní Austrálii, byl postaven na zvukových scénách zařízení a v dílně Set Construction Workshop, které se nachází na předměstí australského města Adelaide nazvaného Glenside. (Trajektt)