Reklama

Reklama

Dobrodružství Sherlocka Holmese

(seriál)
  • Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

(více)

Recenze (56)

Mapl 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poklad britské tvorby 80. a 90. let. Velmi věrná adaptace více než 40 povídek. Často doslovně s vynikající výpravou a skvělými dialogy. Kdo ale výrazně vystupuje do popředí je Jeremy Brett. Pro českého diváka nepříliš známý herec. Sherlocka Holmese zahrál jako nikdo jiný. Absolutně geniální - grimasy, řeč (v originále je to něco nepopsatelného). Tady se blížíme hodně do TOP10 seriálů, pokud v nich už nejsme. Díly jako  Strakatý pás, Ďáblovo kopyto nebo Tančící figurky jsou ukázkou klasické detektivky a navíc ve spojení s Brettem. Za mě někde nad 95 %. ()

Ergon 

všechny recenze uživatele

Věrná adaptace sbírky povídek od A. C. Doyla. Úžasná přehlídka dedukčních schopností Sherlocka Holmese v jednotlivých případech - někdy excelentních, jindy obsahově slabších. Velice oceňuji možnost hodnotit každý jednotlivý díl. Seriálu jednoznačně kraluje detektivní poradce pan Holmes v podání Jeremyho Bretta, jenž mně oslovil úžasnou mimikou - samolibým úsměvem, gestikulací rukou, energickými, občas roztržitými, pohyby a dokonalými převleky. Inu, pan herec! Pro mne jednoznačně představitel Sherlocka Holmese č. 1 - dokonalý gentleman, i když někdy více výstřední (náklonnost k drogám), který se nebojí rozdávat rány. A co by to bylo za Sherlocka, kdyby po jeho boku nechyběl Dr. Watson, zde věčně udivující, moralizující a motivující, jenž se od Sherlocka ledasco přiučil a v posledních dílech i sám obstojně dedukující. ()

Reklama

LuccinyFilmy 

všechny recenze uživatele

Celá sherlockovská série s Jeremy Brettem, která zahrnuje na čtyřicet epizod a TV filmů, je počinem, který se asi jen tak nebude opakovat. Cílem této adaptace bylo přenést dílo A.C. Doylea na plátno co nejvěrněji a nelze než potvrdit, že se jim to povedlo. Napadá mě sice otázka, zda je opravdu nutné, snažit se být až tak detailní a držet se knižní předlohy do takové míry, že pokud máte jako divák Doylea zrovna v živé paměti, neustále na vás vyskakují dialogy a scény, které jsou do slova a do písmene vytažené z knížky. To je snad moje jediná výhrada vůči tomuto seriálu – osobně preferuji kreativnější adaptace, protože dívat se na něco tak doslovného, to už si to rovnou můžu přečíst, ne? – jinak ho nelze hodnotit jinak než kladně, a to zvláště díky Brettově Holmesovi, který sice působí trochu jinak, než jsem si ho představovala, ale skvělá propracovanost a osobitost ztvárnění se mu nedá upřít. ()

Osvícený 

všechny recenze uživatele

Když jsem takto již potřetí četl sbírku nejlepších Doylových povídek zasnil jsem se, jak by asi vypadaly zfilmované. Ztvárnění s Robertem D. juniorem mi připadá velmi přepísknuté, a BBC Sherlock s Cumberbatchem je super, ale pouze první dvě řady a pak už se to jen przní. O pár dní později, když jsem brouzdal internetem za účelem zakoupení dalších povídek, na mě vyskočilo: Z archivu Sherlocka Holmese, Strakatý pás. Okamžitě jsem se na to podíval, a pocity jsem z toho smíšené. Představitel Holmese je dokonalý, Watson v pohodě, ale trochu mi vadily nesympatické vedlejší postavy. Také bych uvítal, kdyby se rozšířily řady českých dabérů, často se opakují. Ale velmi se mi líbí, když Holmesův dabér přehrává. Také jsem v jednom díle zaznamenal, že děj povídky zde začal až v polovině dílu, a to co se dělo do té doby bylo v knize shrnuto asi ve dvou větách. (Umírající detektiv) Ale to vše jsou pouze moje osobní vítky. Z archivu Sherlocka Holmese mám rád, a vždy se na nějaký případ rád podívám. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Zdejší fanoušci si chrochtají blahem, já tak nadšený nejsem. Netvrdím, že existuje lepší Sherlock Holmes než je Jeremy Brett. Neviděl jsem všechny jeho představitele. Nicméně Brettovi se podařilo vytvořit postavu chladnou prakticky bez emocí. Působí jako chodící mrtvola a to i pro fakt, že má ve tváři mrtvolnou bledost. Jednotlivé případy jsou vyprávěny tak, že je Holmes rozluští prakticky už ve svém domě a na místo přijíždí se skutečným odhalením. Absence byť jen náznaku hudby i v dramatických situacích, alespoň po většinu seriálu, neboť v závěrečných dílech druhé série se to zlepší, je dalším záporným momentem seriálu. Diváka pak musí monotónní vyprávění, dialogy i zápletky uspat. Těžko říct, zda Jeremy Brett je právě takový, jaký Arthur Conan Doyle chtěl, aby Holmes byl. Já zase tak velký fanoušek tohoto nejspíš nejznámějšího detektiva všech dob nejsem, ale závěrečné dva díly mi přeci jen trochu vylepšily mínění o tomto seriálu. Pozorní diváci si při pádu Sherlocka a Moriartyho všimnou, kterak jsou oba upoutáni na lana. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Domácí pacient" se v tomto seznamu nachází na 18. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Mrzák" se v tomto seznamu nachází na 15. místě. (PhillM.)
  • Povídka "Skandál v Čechách" byla první povídkou o Sherlocku Holmesovi, která byla v časopise "Strand" zveřejněna. Stalo se tak 25. června 1891. (PhillM.)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno