Reklama

Reklama

Dobrodružství Sherlocka Holmese

(seriál)
  • Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

(více)

Recenze (56)

chlievik 

všechny recenze uživatele

V porovnaní s Hercule Poirotom, je sága o Sherlockovi Holmesovi o poznanie slabšia. A.C.Doyle pravdepodobne nebol dostatočne komplikovaným až geniálnym na písanie takých spletitých príbehov ako Agatha Christie - pre mňa sú záhady, ktoré rieši Sherlock, buď veľmi priehľadné a vyriešim ich aj sám, alebo je záver tak naivný, a... nechcem použiť to slovo, ale... je primitívny, že som z toho až niekedy znudený a sklamaný. Myslím, že je aj možné, že sa Doyle snažil byť na tú dobu dosť "komerčným" (keďže detektívka bola ako žáner v tom období, najma ešte v období predtým, v podstate dosť "undergroundové" umenie), a tak sú podľa môjho názoru príbehy o Shelockovi dosť "zjednodušené", aby sa páčili širšiemu publiku. V porovnaní s Poirotom, ktorý prichádza pár desaťročí neskôr, je Holmes málo komplikovaný a kombinačný, ale je aj možné to, čo som spomenul vyššie, že proste Arthur Conan Doyle na to jednoducho nemal. Z tejto pozície hodnotím aj tento seriál, hoci Jeremy Brett je záruka istej kvality, no nie zas takej ako má David Suchet. Pozriem si tu a tam nejakú časť, ale kľudne si nechám nejakú epizódu aj ujsť, čo sa mi pri Poirotovi nestáva nikdy. Sherlock je dosť akčný v porovnaní s Poirotom, ja osobne preferujem Poirotov jemný strojený úsmev, bylinkový čaj, ríbezľový džús a až chorobnú čistotnosť, než Sherlockove behanie po vidieckych farmách alebo sledovanie stratených konských stôp niekde v chladnom anglickom nočnom daždi. Takže ani knihy a príbehy a tým pádom ani film/seriál o Sherlockovi nie je až taký uchvacujúci, ale anglické prostredie plné dažďa a nočnej tmy na kadejakých zámkoch sa mi páči, nesympatické je mi naopak, že Shelock je fyzicky príliš zdatný na to, aby používal mozgové bunky, hoci fajčí kokaín, čo je o ňom známe, ale čo je známe menej, je to, že Sherlock Holmes a doktor Watson boli podľa mňa homosexuáli, žijúci gaylife v tom období dosť nevyhnutne ukrytý pred zrakmi nezainteresovaných. Seriál celkovo hodnotím kladne, nie výrazne kladne, ale predsa je to viac plus než mínus. ()

Osvícený 

všechny recenze uživatele

Když jsem takto již potřetí četl sbírku nejlepších Doylových povídek zasnil jsem se, jak by asi vypadaly zfilmované. Ztvárnění s Robertem D. juniorem mi připadá velmi přepísknuté, a BBC Sherlock s Cumberbatchem je super, ale pouze první dvě řady a pak už se to jen przní. O pár dní později, když jsem brouzdal internetem za účelem zakoupení dalších povídek, na mě vyskočilo: Z archivu Sherlocka Holmese, Strakatý pás. Okamžitě jsem se na to podíval, a pocity jsem z toho smíšené. Představitel Holmese je dokonalý, Watson v pohodě, ale trochu mi vadily nesympatické vedlejší postavy. Také bych uvítal, kdyby se rozšířily řady českých dabérů, často se opakují. Ale velmi se mi líbí, když Holmesův dabér přehrává. Také jsem v jednom díle zaznamenal, že děj povídky zde začal až v polovině dílu, a to co se dělo do té doby bylo v knize shrnuto asi ve dvou větách. (Umírající detektiv) Ale to vše jsou pouze moje osobní vítky. Z archivu Sherlocka Holmese mám rád, a vždy se na nějaký případ rád podívám. ()

Reklama

Abet 

všechny recenze uživatele

Málokto by dnes už nepoznal postavu geniálneho detektíva z Baker Street. Sherlock Holmes sa stal trvalým dedičstvom Západu,jedna z tých nesmrteľných postáv,avšak málokde,v máloktorej adaptácii je vidno tú prostú pravdu,ktorú Doyle vo svojich poviedkach často zvýrazňoval. A to,že Sherlock bol síce nadaný mimoriadnym intelektom,ale bez Watsona by to daleko nedotiahol,pravdepodobne by sa od nudy predávkoval kokainom. Tu to vidieť,Jeremymu Brettovi sa podarilo stvárniť Sherlocka ako nikomu predtým-a povedala by som aj potom,ale Benedict Cumberbatch mu je v tomto smere dôstojným protivníkom. Stretávame sa až príliš často s prílišnou dokonalosťou postáv,všetci sú bez chyby a dobrý alebo zlý a preto je mimoriadne osviežujúce naraziť na niečo podobné tomuto.Príbehy sa vo väčšine striktne pridržiavajú Doylových pôvodných poviedok a prípadné obmeny hodnotím skôr kladne,obzvlášť čo sa týka Mycrofta. Celkovo hodnotím ako dielo,ktoré by mal vidieť každý priaznivec Doylových poviedok a kvalitnej kinematografie. ()

Mapl 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poklad britské tvorby 80. a 90. let. Velmi věrná adaptace více než 40 povídek. Často doslovně s vynikající výpravou a skvělými dialogy. Kdo ale výrazně vystupuje do popředí je Jeremy Brett. Pro českého diváka nepříliš známý herec. Sherlocka Holmese zahrál jako nikdo jiný. Absolutně geniální - grimasy, řeč (v originále je to něco nepopsatelného). Tady se blížíme hodně do TOP10 seriálů, pokud v nich už nejsme. Díly jako  Strakatý pás, Ďáblovo kopyto nebo Tančící figurky jsou ukázkou klasické detektivky a navíc ve spojení s Brettem. Za mě někde nad 95 %. ()

Bobšule 

všechny recenze uživatele

Televizní seriál s Jeremym Brettem jako Sherlockem Holemsem je můj zamilovaný. Viděla jsem pár jiných Holmesů,a le bohužel. Dle mého názoru je Jeremy Brett pro Sherlocka Holmese tím, čím je Sean Connery pro Jamese Bonda.(Ne, nespletla jsem se. Míním to opravdu takhle a ne naopak.) Myslím, že většina dílů se vyloženě zdařila a vůbec není na kšodu, že scénáře psali různí autoři. Styl zůstal stále stejný,a to je moc dobře. Co se - k mé obrovské potěše - zdařilo zachovat, byl suchý a "lehce" sarkastický Holmesův humor, který je mi nesmírně blízký. Prostě, ano, toto je přesně můj šálek čaje. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Námořní smlouva" tento seznam uzavírá. (PhillM.)
  • Povídka "Skandál v Čechách" byla první povídkou o Sherlocku Holmesovi, která byla v časopise "Strand" zveřejněna. Stalo se tak 25. června 1891. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým spisovatel později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Strakatý pás" se v tomto seznamu nachází hned na 1. místě a je tedy nejoblíbenější holmesovskou povídkou A. C. Doylea samotného. (PhillM.)

Reklama

Reklama