Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Superpero

Už jen ten svět je geniální. Hudba je parádní a celé je to neuvěřitelně zábavné. Oceňuju perfektní postavy (miluju Inaru) a herce kteří hrají fakt skvěle přirozeně. Nejvíc mě ale nadchla taková ta nekonvenčnost, jsou tu lesbičky, nemorální hrdinové, zabíjení bezzbraných. Miluju ten seriál a chci další díly!!!! ()

Zodd

Vykrádačka Cowboy Bebop? Byl Joss Whedon fanouškem? Já to zas tak neřeším, hlavně že jde o sci-fi seriál, u kterého se dá odpoutat od reality a se sympatickými herci. Vedle námětu se to může zdát jen splácanec různých žánrů, peavděpodobně pokud sci-fi nemáte rádi, ale nechybí napětí a skvěle napsaná premisa. Aspoň do té doby, než mu vzali půdu pod nohama. Čeho se báli? ()

Hal_Moore

Když už se objeví něco jiného než ty všemožné Star Wars, Star Treky, Star-Gate a navíc něco, na co se dá koukat, něco u čeho se zasměju, něco u čeho si neťukám na čelo... zkrátka něco ideálního z žánru sci-fi (tentokrát mistrně skloubeného s prvky westernu), tak to producenti i přes zájem publika zruší po patnácti epizodách. No kde jsme? V době, kdy by jakákoli česká / evropská (prostě neamerická) televize dala za podobně úspěšný projekt prakticky cokoliv, to vlastně ani tak s podivem není. Amerika právě zažívala seriálový boom, způsobený seriály jako 24 hodin, Odpočívej v pokoji či první Kriminálkou Las Vegas. Studia a televizní stanice spolu s producenty chtěly více a s čím by se cca dva roky před tím spokojil každý, nad tím dnes ohrne nos téměř každý. O situaci dnes raději ani nemluvím, ale pro diváka jen dobře. Vraťme se ale k Firefly - i přes malý počet epizod dokázal tento perfektně stylizovaný projekt s vlastní tváří zaujmout většinové publikum, po jehož zrušení všem v ústech zůstala nahořklá pachuť, alespoň částečně smyta celovečerní náplastí Serenity. ()

JASON_X

Zprvu jsem se na jakýsi hybrid westernu a sci-fi tvářil dost nedůvěřivě, ale kdysi před lety v mém seriálovém období jsem ho zkusil, no a postupně mi jeho postavy přirostly k srdci, oblíbil jsem si jeho svéráznou atmosféru a styl a na konci série jsem už trpce litoval, že nemá pokračování. Ale tak to bývá skoro s každým seriálem, vždyť to je přece cíl každého seriálu - vzbudit v divákovi závislost. S odstupem času a objektivně už tuhle šablonovitou televizní zábavu nijak přitažlivou neshledávám a stačila mi proklikat abych věděl, že podruhé si jí už nepustím. Ale rád bych ještě někdy znovu mrknul na následný celovečerák Serenity. ()

Chrustyn

Filmová Serenity mě bavila, přestože jsem svého času (a neviděl jsem právě Firefly) nepobral úplně vše. Bohužel seriál, přestože dokáže zaujmout na první dobrou (sci-fi a western je poutavá kombinace) nedokáže bavit celých 14 dílů. Docela mě zamrzelo, že nespadám do té party nadšených diváků, protože jsem věřil, že tohle bude přesně pro mě. ()

• Celý interiér lodi Serenity a některé části jejího exteriéru byly postaveny v měřítku 1:1 a téměř vcelku. Interiér lodi byl rozdělený do dvou ateliérů. V jednom byla horní paluba a ve druhém dolní paluba, dok pro raketoplány a nádrže. (Galadriel)

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)