Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

Nekgro

Originalita. Tak přesně tohle slovo je synonymem pro tenhle film. Nekonečné vracení se v čase na začátek, navíc linka děje směřující od začátku. Tohle nutilo diváka přemýšlet, jinak by z filmu nic neměl. Tenhle film byl uměleckým kouskem... ()

Haniczka

Když se film sestříhá zpětně a černobílé scény se dají také dohromady, rázem to získá další drajf. Hlavní hrdina tam najednou vypadá jako totální pako, které vlastně vůbec neví, co dělá. Což je samozřejmě podstata toho, proč to bylo natočeno právě takhle, vzhledem k této závažné duševní poruše. Brilantní. ()

Andresito

Snad nejoriginálnější film co sem kdy viděl. Chytrý, ale přitom srozumitelný scénář vás od první do poslední minuty nutí přemýšlet, aby vás mohl odzbrojit závěrem, po kterém budete ještě pár dní chodit s otevřenou pusou. 90% ()

sedlo03

Čekal jsem na něco lepšího, ale vlastně jsem se celej film slušně bavil. Potenciál nebyl využít naplno, jediné co ano, bylo herectví Guye Pearceho, který zahrál bezvadně.Originální nápad, nečekanej konec, ale to je asi tak vše.Ještě se mi slušně orosil mozek.. 80% ()

Martinius

zaujimavy namet zinscenovany neobvyklym a z pohladu divaka mierne krkolomnym a neprehladnym sposobom s obratenym dejom: v hlavnej linii nasleduju jednotlive sceny v reverznom poradi, pricom nasledujuca konci tam, kde predchadzajuca zacala. vedlajsia (ciernobiela) linia prebieha normalne a na zaver filmu sa obe stretnu. ak z toho celeho nebudete prilis dopleteni, dostanete sa az k podstate veci, ktora je navzdory volbe styloveho prostriedku odhalovana putavo a inteligentne, pripominajuca akysi detektivny regres. zaverecna pointa sa vsak minie dramatickemu ucinku a praskne ako mydlova bublina. filmu, ktory mohol pri sugestivnej sklucujucej atmosfere uchvatit originalnym az melancholicky rozjimavym nahliadnutim do duse postihnuteho hlavneho hrdinu, sa vnuti akasi pseudointelektualna konspirativna dejova kostra, ktora prestava posobit prirodzene. na vratkych nohach zalozene logicke opodstatnenie sa vytraca ako ako voda z deraveho mechu a na zaver sa opytate, aky to vsetko davalo vlastne zmysel. rovnako sa pritom v ustrednej roli mohol guy pierce rozkrajat, z mojho pohladu bol tento hezoun vybrany typologicky nie najstastnejsie. hlavny hrdina sa vam tak postupne odcudzi a jeho postava vyusti do akehosi v suvislostiach strateneho prekombinovaneho zanroveho hybridu. memento ako film zaujal temou i prevedenim, nesnazil sa vsak z toho vytazit viac. ()

kubyno

Nolan (s inspirací svého bratra) si napsal skvělý scénář, který režijně vybrousil na vynikající snímek. A dále kromě hereckých výkonů musím pochválit také skvělou hudbu. ()

M1k9

Určitě zasloužená pozice mezi filmy. Scénář je doslova nabitý a podle mě pečlivě promyšlený. V Mementu mám i své nezapomenutelné scény. Například okamžik kdy si otáčel fotky na kterých měl napsané kdo lže a kdo ne. Co mi však nesedělo byli herci. Prostě ne zcela moje krevní skupina. Takže výtky jsou spíše subjektivní. Ostatně rozpočet nedal tvůrcům takové možnosti. Soustředili se spíše na promyšlenost a to je ta správná protihodnota. Inteligentní filmy mě vždy potěší. Hlavním kritériem je však to jaký mám z filmu pocit, proto i kdyby byl skvělý po všech stránkách a já z něj měl špatný pocit, tak nezaboduje. Říkám si, že sto lidí má sto různých pocitů z filmu, ale podvědomě je to co rozhoduje o tom jak budete o filmu mluvit či psát - jestli budete ignorovat, nebo naopak hledat nedostatky. Tohoto faktu jsem si moc dobře vědom. Odlehčuje mi to a paradoxně otevírá oči. Tak tedy pocity k Mementu? Vlažné! Je tu možnost, že jsem si film pustil v nesprávnou dobu v nesprávném rozpoložení, ale spíše bych to přisoudil k hlubšímu nesouladu, který si snad nikdo jen tak neuvědomí. V oblasti, kde neplatí logika všedního světa se všechno těžce popisuje slovy. 5.5/10 ()

Kratoc

Opět originální Nolan, který umí udržet i to, co by se jinému rozpadlo pod rukama. Přeci jenom točit "pozpátku" to chce už nějaký kumšt. ()

RomanHyde

Christopher Nolan prostě netočí špatné ani průměrné filmy. Memento je jedním z nejoriginálnějších krimi filmů co jsem doposud viděl. Vlastně ani nevím proč mne tak dlouho míjel. Nolan povyšuje v Mementu krimi žánr na opravdové umění jak vtáhnout diváka do děje, protože jeho pozornost nesmí polevit. Tím, že je děj vyprávěn pozpátku, a to vše podpořeno ztrátou krátkodobé paměti hlavní postavy, naši pozornost nezaměřuje na cíl, tedy na vyústění a rozuzlení "kdo je vrahem", nýbrž na cestu k cíli... jak a kde najít stopy k vrahovi, což je v tomto příběhu mnohem zajímavější.. Film je výborně propracován, psaní scénáře musela být vyloženě "lahůdka", Nolan však výborně zvládl celou tuto těžkou práci a podpořen skvělým týmem od herců, přes kameru až po muziku vytvořil nezapomenutelný kousek! ()

Oxymoron

Mementa jsem se bál jako čert kříže, protože tyhle překroucené filmy nedopadají nikdy dobře. Světe div se, tady to ale vyšlo na jedničku a vzniklo dnes už vcelku kultovní dílo. Ale co se vlastně divím, vždyť od Christophera Nolana jsem nic špatného nemohl čekat ani v jeho začátcích :) ()

embecka

Film, ktorý som videla dávnejšie, ale na to, aby som ho mohla hodnotiť, musela som si ho pozrieť znova. A som teda rovnako zmätená, ako tenkrát poprvé. Guy Pearce má zvodné telo a to ho predurčuje využiť ako memory tabuľu. A ide mu to chvíľami celkom dobre. Základ príbehu je dooosť slabý priemer, čo však ale kompenzuje tlačidlo replay, ktoré sa menej pozornému divákovi zíde. Spracovanie hodné hviezdy na -entú. A Teddy, ktorému chvíľu veríte a chvíľu nie. Joj, či dobrý film pre premazanie mozgových závitov :) ()

Salmayo

Originál s velkým "O". Hlavní příběh je vcelku "jednoduchý", ale je to tak originálním způsobem natočeno a seskládáno, že je z toho precizně udělané dílo! Kdyby mě někdo řekl, že je to promítáno od konce v navazujících epizodách, tak mu řeknu, že to musí bejt strašná nuda, dyť vlastně víš co se stalo(stane), že to bude strašně čitelný. Omyl, myslíte si jak všechno víte, ale pak každá předchozí epizoda vás vyvede z omylu a jak můžou být indicie matoucí. Nolan je bůh - nepsal jsem to už náhodou někde .-). "Don´t believe his lies" ()

radekgfx

Originální, zajímavé a vtažení do děje schopné. Pokud vás na tomto snímku něco nadchne, je to bezpochyby střih, režie a styl vyprávění děje. O samotný film jako celek jde až ve druhé řadě. Pokud na jednu misku vah položíte zmiňovanou režii a na tu druhou jakýkoliv ostatní prvek filmu, misky zůstanou na straně režie. Originalita, střih a schopnost zaujmout úplně stejně při druhém shlédnutí snímku ruku v ruce kontrastuje s neustálým opakováním toho jednoho a samého dějového prvku - ztráty paměti. ()

rusty09

Skvělej výkon hlavního herce, skvělej nápad celýho příběhu, ale k čemu to je, když sem se celou dobu zatraceně nudil? ()

Hepy13

Nápaditější pátračku by jste hledali jen velmi težko. Scénář je diamantově vybroušný stejně tak jako výkon Guye Pearce. Konec nemá chybu a nebo vlastně začátek? Teď už si nevzpomínám. ()

j0nathan

Moje mozkové buňky dostaly pořádně zabrat. Skvělý, originální scénář, režie zmáknutá na jedničku, sympatický Guy Pearce. Musel to být záhul tohle dotáhnout do konce a neztratit se v tom. Nechtěl bych tenhle film stříhat. Klobrc dolů. ()

betyn

Jsem velkým fanouškem Christophera Nolana a proto jsem musel vidět i tento jeho další film. Pan Nolan s divákem opět rozehrává hru a vy víte,že jste jen figurka co nic neví :-)....Až po konci vám vše přijde srozumitelné,jako to je u většiny Nolanových filmů,a zjistíte,že v dnešním světě se nedá věřit nikomu,což je bohužel krutý fakt.Úžasný,originální, naštěstí zvládnutý a '‘vymazlený‘‘ snímek se skvělým scénářem,v čele s Guy Pearce,který mě svým hereckým výkonem mile překvapil..i když mě ze začátku nebyl moc sympatický,nakonec vše odehrál skvěle.Rozhodně doporučuji,jasných pět hvězd. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července