Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

Skrk

Opravdu mistrovský kousek, který nutí člověka přemýšlet jak se to celé vyvine. Takové rozuzlení na konci, které mě postavilo zpět na nohy jsem nečekal. Guy Pearce byl skvělý a neproměněné nominace za scénář je škoda. ()

Expendable

Ale jo líbilo se mi to, ale film mi zas tolik nedal. Celá stopáž o honu na Johna G. sestrátou krátkodobé paměti mi nepřišla zas tak světoborná. Hlavní herci jsou nesimpatičtí Pearce má držku jako kůn a Mossovou taky zrovna nemusím. Člověk by čekal nejaký závěr, ale tady? Tady asi nic jiného nemohlo být. Může zabít desítky Johnů G. a nebude si to pamatovat. ()

Marek1991

Memento je film so zaujímavým scenárom, nie však dejom, ja som sa v ňom miestami strácal. Taktiež zmeny farieb v niektorých chvíľach mi akosi nič nehovorili. Celý film je dosť divný, lebo najmä koniec niečo povie, zbytok skôr nie, ale sledovať to kvôli tomu celý čas mi príde zbytočné. Opäť sa jedná o film s postavou s nielen telesnými problémami, ale aj psychickými, čo takéto filmy vynáša dosť hore, lebo vedia šokovať, avšak narozdiel od Mementa poznám lepšie thrilleri. Geniálne sa mi to nezdalo, pre mňa to bol mierne lepší priemer najmä kvôli príbehu, ktorý bol udržovaný najmä scenárom, ale sám o sebe sa mi nepáčil. Najviac mi tu však chýba nejaká pridaná hodnota. ()

Džany

95% - U tohohle filmu rozhodne nestačí jedno zhlédnutí. Úžasně sestříhané, střídání černobílých a barevných scén je nádherné a navzdory tomu, že děj je obráceně je krásně přehledný a pochopitelný. Navíc pravděpodobně nejlepší herecký výkon Guy Pearce. ()

PauloZ

Je to hodně dobré, zamotané, že člověk ani na konci filmu neví, jak to k...a teda je. Mozkové závity se vaří, tím jak musíte během filmu šrotovat. Ale myslím, že ta zamotanost, nebo nevím co, mě nutí dát 4*. Kdyby to šlo v normálním sledu, tak je to běžná krimi a nikdo by si na to po skončení nevzpoměl, tak to sem netahejte raději. ()

F.man

Originalita dotažená (skoro) do naprosté dokonalosti... Memento, jakožto Nolanova prvnotina v Hollywoodských kopcích, je oproti jeho budoucí tvorbě drama ještě spíše komorního ražení (s rozpočtem 5 milionů se ani nedá moc vymýšlet), zato však minimálně stejných kvalit. Ať už hovořím o stránce zajimavé režie, atypickém scénáře či výkonu Pearce v hlavní roli. Pět hvězd jasných zejména za originalitu. I found you, you fuck. ()

curunir

,,ZABÚDAM, ŽE MÁM NA TEBA ZABUDNÚŤ." __ Tento film sa mi veľmi ťažko hodnotí a stále som na pochybách či dať 3* alebo 4*, ale povedal by som, že je to niekde v strede. Spracovanie príbehu ju určite netradičné a originálne, začo však film môže vďačiť predovšetkým tomu, že je vyrozprávaný opačne. Inak by sa jednalo o veľmi štandartnú kriminálku. Christopher Nolan je dozaista veľkým režisérom (alebo sa ním určite stane), ale táto jeho prvotina mi na prvý krát veľmi nesadla, i keď som sa na film sústredil v závere (či v začiatku?) som bol trocha dopletený a tak som bol rád, že už mám potom. Dozaista narúšam kolorit, ktorý sa okolo tohoto filmu vytvoril, možno ho raz napravím ale zatiaľ to bude odomňa takto. Joe Pantoliano sa tu dosť ponášal na Toma Cruisa. (napísané 8. 1. ´09) ()

Kryton

Originální film , který není na jedno shlédnutí a dokonce je potřeba si někdy dělat poznámky. Jakmile se v jednu chvíli ztratíte tak jste ztraceni. Kdyby byl film udělal standartně tak by neměl takovou atmosféru a náboj. Doslova začátek filmu je jeho závěrečným překvapením. Musím si vytetovat : Sleduj film pořád s otevřenými oči! ()

Krt.Ek

Netypicky vyprávěna kriminálka od nejchytřejšího tvůrce současného Hollywoodu. Jeden z nejoriginálnějších filmů poslední doby. Prostě bomba. 100% ()

Lokutus

Nepříliš zajímavý obsah je zkomplikován nezvyklou formou... Jako celek však nic moc, i když i přesto zajímavé. ()

mis-ko

Krimi postavené na hrdinovej neschopnosti pamätať si udalosti práve prežité ponúka obrovské možnosti zvratov a prekvapení. A aj sa ich dočkáte a to v hojnej miere a tak môžete byť rovnako zmätený ako chudák Leonard. ()

LINKIN

Podival sem se na Memento opět po dvou letech a sem z toho jelen jako tenkrát. Nevim, kolikrát si budu muset tenhle film ještě pustit, než ho pochopim, ale myslim si, že mě nikdy nepřestane fascinovat. Bratři Nolanovi přinášejí čerstvý vítr do plachet současného Hollywoodu a přesto jak je dneska obtížné natočit něco, co tady ještě nebylo, sem jim to povedlo výborně, neřku-li dokonale. A přesto, že mám radši pozdější The Prestige si poprvé můžu říct u někoho jiného než pana Lynche, že jsem to nepochopil a vůbec mi to nevadilo. ()

ladko

Už od úvodných titulkov filmu máte pocit, že sledujete niečo neskutočne originálne. Počas filmu sa tento pocit stupňuje až vygraduje skvelým záverom, kedy nič nemusí byť také, ako sa naoko zdá. Na filme je skvelé to, že ste na tom v podstate úplne rovnako ako Leonard, všetko čo viete pochádza z Lennyho fotiek a tetovaní. Memento nie je žiadna oddychovka, mozgové bunky pri ňom musia pracovať na 110 percent, ale stojí to za to. ()

fannah

Jeden nejoriginálnější thriller jaký kdy kdo natočil. Já jsem se v tom skoro zamotal, a obdivuju režiséra Nolana, že dovedl takhle natočit film. Je to sice složité, ale nikde nic podobného nenajdete. Navíc obsazení, které tvoří skvělý Guy Pearce a Joe Pantoliano, to udělo taky dost. Prostě 5* film na který se budu muset ještě několikrát podívat, abych pochopil o co vlastně šlo :-) ()

themic

Tak na tenhle film se musí člověk hodně soustředit, jinak se v příběhu téměř nenávratně ztratí. Tohle donutí přemýšlet snad každého, protože to pak už nemá cenu na to koukat. Scénář byl skvělý a měl pointu, ne jako jiné scénáře, které jsou o ničem. Příběh, který se odehrává od konce k začátku se podařilo podat hodně kvalitně. Přesto, že se to odehrává opačně, v žádné minutě filmu to nepostrádá napětí a nenechá to diváka vydechnout. Většinou se totiž stává, že film s příběhem odehrávajícím se normálně od začátku do konce je nudnej a vůbec nebaví. Guy Pearce předvedl vynikající herecký koncert v doprovodu Carrie-Anne Moss a Joea Pantoliana, který mi začal lízt po nějaké době na nervy.:) Nevím co dál dodat, protože už tu bylo snad všechno řečeno:) Snad nejlepší film s krimi zápletkou a ještě lepším konečným vyvrcholením, který jsem zatím viděl. Nolan to zlvádl brilantně, takže jasných 5*, to si snad ani míň nezaslouží:) 100% ()

Greg

"Memory can change the shape of a room; it can change the color of a car. And memories can be distorted. They're just an interpretation, they're not a record, and they're irrelevant if you have the facts." Bratři Nolanové opět dokázali, že umí točit skvělé a hlavně nezapomenutelné filmy, které divákovi po skončení vrtají ještě dlouho hlavou. V Mementu zvolili poněkud zvláštní, ale dost neokoukaný způsob od výprávění a mě osobně dokázali udržet v napětí od začátku do konce (nebo od konce do začátku?). V podstatě jsem se od filmu nedokázal odtrhnout, prootže jsem se musel plně soustředit na děj, který je vyprávěn ve dvou liniích. To dokázali Nolanové dokonale. Když k tomu přidám výborné výkony představitelů hlavních postav a skvělou hudbu, je o nezapomenutelný filmový zážitek postaráno. Ale určitě to bude chtít se na film ještě jednou nebo dvakrát podívat. ()

Krissty

Velmi originální film s originálním pojetím. Nolan si vzal na triko nelehký úkol, ale zhostil se ho bravurně.. Kdyby byl tento příběh vyprávěn chronologicky, možná by úplně ztratil smysl a pointu - určitě! Guy Pearce se na tuto roli perfektně hodil, Carrie-Anne byla vynikající mrška-trpitelka, ale na tu režii a scénář prostě neměli ani zdaleka.. Pořád jsem na pochybách, jestli nemám přecejen udělit plný počet.. Zatím to nechám, jak to je, a počkám si na další shlédnutí :) ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července