Blade je statný černoch, napůl člověk a napůl upír, který s pomocí starého a nemocného učitele Whistlera bojuje proti upírům. Vtrhne na obrovskou upíří diskotéku, všechna monstra zlikviduje a zmizí dřív, než se objeví policie. Mezi oběťmi je také zuhelnatělé tělo upíra Quinna, který však na patologii obživne, vysaje patologa a poraní jeho kolegyni. Potom uteče před Bladem a policií do opuštěné továrny, kde má základnu. Mezitím dochází ve společenství upírů ke sporu. Mladý ctižádostivý Frost lidmi pohrdá, protože je považuje pouze za potravu, a chce neomezenou moc. Karen je napadena policistou, který upírům slouží. Podaří se jí ubránit a Blade se jeho sledováním dostane na stopu další upírské komunity. Blade s Karen proniknou do archívu, kde zabijí zrůdného strážce a zjistí, že Frost chystá rituál, kterým chce oživit boha krve Le Magru, s jehož pomocí by ovládl lidstvo. Frost pronikne do továrny, kde se zmocní Karen a smrtelně zraní Whistlera. Blade se vydá za Frostem a likviduje všechny upíry, kteří se mu postaví do cesty. Je poražen, když se před ním objeví jeho matka. (TV Nova)

Almásy

mam pocit ze sa tvorcovia akoby bali s touto tematikou nejako popracovat a popasovat sa viacej, pretoze dvojka vyuziva bladeovho potenicalu na plno a na sto percent. ()

Specs

Hlášky: Blade: - "Vidíš ty sluhy? To jsou upíři. Ten vrátný taky. I ta šlapka na rohu." dr. Karen Jensonová: - "Jak to poznáš?" Blade: - "Podle toho, jak se pohybují a jak smrdí!" & Blade: - "Už mě nebaví rozsekávat tě na kusy. Pro změnu tě zkusím upálit." & Blade: - "Zahrajeme si hru na otázky a odpovědi. Podle toho, jak se mi bude líbit odpověď, budeš opalénej!" & Blade: - "Vždycky se najde nějakej idiot, kterej chce plavat proti proudu." ()

DeathTheKid

Twilight jak se patří, jen s tím rozdílem, že je více cool a méně shit, než ta novodobá pohádka. Je to svižné díky dobrému střihu i kameře. Obojí to s upírsko/bladeovskou stylizací vytváří skvělou akční jízdu, s přehlednou a dobrou bojovou choreografií, výborným soundtrackem a mám-li zhodnotit i efekty, taky vynikající...na rok 98 (o 16 později) rozhodně nic k zahanbení. Až mi zase bude smutno po upírech, nebudu váhat a šáhnu po Bladeovi. Styl každým coulem. ()

Fox85

Po delší době jsem se rozhodl zavzpomínat na nějaký starší filmek, který jsem viděl jako malý a sáhnul po Bladeovi. Překvapivě mě to pobavilo i po tolika letech ()

lskala

Zrození upírské legendy. Pomalu pohasínající kariéra Wesleyho Snipese dostala s Bladem zcela nový směr a jemu životní roli. Kultovní záležitost jak sviňa. 80% - 4**** ()

Šakalík

Tohle jsem už strašně dlouho neviděl a když jsem se teď na to podíval znovu, překvapilo mě, jak málo mi z tohoto filmu utkvělo v paměti. Možná to je tím, že si to až příliš hraje na efekt a chybí tomu jakási hlubší podstata. Ten motiv upírského rebela, který nectí předky a chce, aby upíři vládli lidem, jsme už mohli vidět několikrát (naposledy třeba v třetí sérii True Blood). Ovšem ty prostředky, které se k tomu používají, jsou poněkud kýčovité (křísit nějakého upírského boha je prostě opruz). Navíc to, že se k tomu potřebuje samotný Blade (jak jinak), je pohříchu samoúčelné. Když už jsme u hlavního hrdiny. Wesley Snipes se na tu roli docela hodí a jeho parťák Whistler je taky fajn. Ale ta pokousaná doktorka, která se lusknutím prstu přemění v akční hrdinku, působí dosti uměle a celý film mi neúnavně lezla na nervy. Ale tak celkově to je poctivě udělaná akční řežba, která i po letech dokáže pobavit. ()

kenkaku

Wesley Snipes získal Bladem svou postavu s velkým P. Prakticky Blade patří opět k tomu nejlepšímu z toho co u Wesley Snipese najdete. Film je stylovou podívanou která pokud pamatuju jako první celkem efektně demonstruje desintegraci upíra na filmovém plátně. To celé zasazené do akční roviny v rukou nad-upíra Bladea nabízí přesně co jeden od akce a-la devadesátá očekává. ()

Sdoom

Už si nepamatuju, kdy jsem to viděl naposledy, ale muselo to být hodně dávno, protože jsem rozhodně nečekal takovouhle nudnou záležitost, která mě fakt nebavila. Pár slušnejch akčních scén, Wesley je celkem cool, ale to je tak vše. (Blu-ray, orig.) ()

borec999

Keby boli všetky Marvelovky takéto asi by som ich mal omnoho radšej. Wesley Snipes je tu jedným slovom: cool, zaujmú však aj vedľajšie postavy Kristoffersona, Udo Kiera i hlavný záporák, ktorý evidentne na Bladea nemá, ale spraví si rešpekt a pri honbe za cieľom ide aj cez mŕtvoly. Akčné scény majú drive, dobrú choreografiu evokujúcu ázijské akčné filmy, dostatok nápadov aj krvi a hlavne Snipesa na vrchole, na ktorého je radosť pozerať. Film má zaujímavú atmosféru, parádny soundtrack a tempo, výbornú intro scénu na diskotéke a veľmi zaujímavo pracuje s mytológiou upírov (niektoré tradičné pravidlá ctí, iné ignoruje a vytvára si aj nové), ktorých posúva od tradičných Draculovských viac do modernej doby. Fantasy rovina sa prejaví najmä vo finále, ktoré je podľa mňa najslabšou časťou filmu, a to nielen kvôli môjmu subjektívnemu problému s výraznými fantasy prvkami, ale aj objektívne slabšími trikmi ktoré už zostarli. I tak je to ale najlepší film Stephena Norringtona, ktorý koktejl akčného výplachu, komiksovky a upírskeho hororu zamiešal skoro dokonale a nebyť spomínaného slabšieho záveru, šiel by som možno aj na plný počet *. PS: Wesley Snipes sa stal prvým černoššským superhrdinom. 80% ()

PALINO

Blade ma ako comicsový film veľmi zklamal. Nech sa snažím akokoľvek, pozitívnych prvkov nachádzam len minimum. Wesley Snipes je ako Blade určite dobrá voľba, ale scenár mu nedáva veľa príležitostí, aby sme s ním mohli sympatizovať. Ale aj tak sú postavy Bladea a Whistlera jedinými, ktoré zaujmú. Prekvapila ma aj nevýraznosť filmových profesií: réžia Stephena Norringtona nijako nevybočuje z priemeru, výprava (až na záver) je nevýrazná, počítačové triky, prípadne maskové efekty (napr. tlstý upír) namiesto toho, aby ohúrili, sú skôr na smiech a takto by som mohol pokračovať aj ďalej. Ale svojich fanúšikov si Blade určite nájde. ()

hudryhudry

Přiblblá popkornovka založená na dobré akci a hektolitrech umělé krve. Upíři jsou věčné téma, které diváka vždy dobře chytí (záleží samozdřejmě na provedení :-)). Nicméně tenhle film není založen na tajemnu a mystyčnu záhrobí, ale na obyčejném krvavém boji mezi "dobrým" a špatným hrdinou. Wesley představuje "namachrovanýho borce", Dorf je spíš slizounek. No budiž, ale mě to moc nechytlo. ()

MARTIN*I

Velice zajímavý film z prostředí upírů a všelijakejch potvor, zabíjení, krev a do toho trocha suchýho humoru... Podle mě dobrý film!! Wesley si to dává! ()

BlackTom

Keď som to videl prvý raz, bol som vystrašený na smrť. Milujem tie scény na upírskej diskotéke, scény v metre a hlavne scénu, v ktorej Blade mučí toho tučného upíra. Proste výborný horor. Škoda, že Blade 2 bol tak ultraštylizovaný... ()

Vrátí se Blade s Wesley Snipesem?

Vrátí se Blade s Wesley Snipesem?

31.08.2018

Akční trilogie Blade s Wesley Snipesem (Demolition Man) patří k málo filmům předmarvelovské éry, za které se nemusí fanoušci komiksů tak úplně stydět. Od té doby se však plno věcí změnilo, tak… (více)

Vládci vesmíru od Goyera?

Vládci vesmíru od Goyera?

01.12.2017

Když má scenárista (a občasný režisér) David Goyer dobrý rok, nadělí nám Bladea nebo Batman začíná. Když má špatný rok, vypadne z něj Blade: Trinity nebo Ghost Rider 2. Hollywoodská studia ale tohle… (více)

Koho přinese mrchožrout ze záhrobí?

Koho přinese mrchožrout ze záhrobí?

16.04.2011

Remake gotického akčního hororu Vrána si původně vydupal z hřbitovní země Stephen „natočil jsem Bladea a pak jsem zešílel“ Norrington. Nakonec kvůli sporům se studiem Relativity odstoupil a s ním… (více)

Hledá se režisér!

Hledá se režisér!