Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Diskuze

Uživatel Duncan66 smazal svůj příspěvek.

L_O_U_S

L_O_U_S (hodnocení, recenze)

Nevím, jestli to bude mít po těch letech smysl, seriály se dneska natáčejí už úplně jinak, tak nějak "rychleji" a "klipovitěji". Pokud se Twin Peaks tomuhle trendu nepřizpůsobí, současné generaci to asi nic neřekne. Původní série tak nejlíp působí zasazená do doby, ve které vznikla - do 90. let.

na příspěvěk reagoval Kaufman

Kaufman

Kaufman (hodnocení, recenze)

Nevíte někdo jak to vypadá s natáčením? Spekulací je hodně, ale je vůbec možný, aby se seriál vratil?:-)

na příspěvěk reagoval Martin12500

Hawaj

Hawaj (hodnocení, recenze)

To už zase budou natáčet. Jak říkal duch LP uvidíte mě až 25 let

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

nebude nic, nedostali by všechny herce dohromady...prý to byla jen fáma

unclejack

unclejack (hodnocení, recenze)

Diskutant: Vysvetlím. Po prvej úspešnej sérii a štarte druhej sa znižovala sledovanosť a padlo rozhodnutie odhaliť vraha v polovici druhej série. Lenže to sledovanosti nepomohlo , naopak stále klesala. Nájdi si na anglickej wiki článok List of Twin Peaks episodes , sú tam aj údaje o počte divákov - najhorší výsledok prvej série bolo 15,6 miliónov - predposledný diel prvej série. Druhá séria hranicu 15,6 miliónov prekonala len v dvoch epizódach pričom jedna z nich bola pilotná epizóda druhej série. Po odhalení vraha sledovalo Twin Peaks od 7,4 - 10,4 miliónov divákov.

Diskutant

Diskutant (hodnocení, recenze)

Ja som niečo pochopil, no niektoré okolnosti zo seriálu stále nevysvetlené. Hlavne ma mrzí to, že seriál bol ukončený, minimálne aspoň jedna séria mohla nasledovať. Síce Twin Peaks malo najlepšiu atmosféru a scenár niekde po druhú sériu, keď sa objasnila vražda Laury Palmerovej a Madelyn. No povedal by som, že koncom druhej série začal naberať znova tie správne grády. Prečo teda ukončenie, že by znížená sledovanosť???

Příspěvek byl smazán administrátorem.

Kotuc

Kotuc (hodnocení, recenze)

Dafuq did I just see? Oh. Vsade som cital samu chvalo a porovnavanie s The Killing, tak ze kuknem stary kriminalny serial, zacalo to dobre, ale potom co sa ztoho stalo, ten co to pisal fetoval ci co. Posledna cast vobec nedavala ziaden zmysel. Pol hodinu tam beha medzi zavesmi. Celych 30 casti sa rozvyjaju postavi, ktore su tam nanic, proste strasny serial. Cakal som nieco normalne, proste kriminalku, nie takuto psycho sprostost.

Satan

Satan (hodnocení, recenze)

Závěr seriálu je skvělý a nedokážu si našeho dobráka Coopa, který řve nadšením z dobrýho kafe, představit, jak se stává vraždícím monstrem. Myslím, že spousta fandů by to neuneslo :))

PetrVabruscak

PetrVabruscak (hodnocení, recenze)

Vault_13: To jsou na mě docela velké teorie. Seriál+film jsem viděl jednou, ale chystam se to někdy v budoucnu zopakovat a možná si dělat poznámky jako agent.

Mám, ale pocit, že Cooper v jedný epizodě řikal, že Bob(zlo) je v každým z nás, proto vigvam, trpaslíka a samotného Boba beru spíše jako psychickou/duchovní metaforu/přirovnání skutečného světa. To, že je tam haldy snových sekvencí akorát poukazuje na to, že se to odehrává jen v lidských hlavách.

Vault_13

Vault_13 (hodnocení, recenze)

Přidám ještě pár postřehů, které jsem načerpal hlavně na Twin Peaks Gazette:

Jeskyně poskytuje "návod", jak se dostat do Vigvamu a prsten podle jedné teorie dělá totéž, když si ho člověk vezme sám (proto Desmond zmizel...do Black Lodge, popř. do čekárny).

Má se za to, že prsten je symbolem nové dohody mezi změněným stavem Mikea, potom, co si odřezal paži - říkejme mu trpaslík nebo MFAP a Bobem potom, co Mike ztratil úplnou kontrolu nad Bobem (vypadá to, že jediného Mikea se jinak strachem se bavící, animální zabiják Bob bojí). Jednoduše jde o to, že ten, kdo si vezme prsten, se stává svázaným s trpaslíkem (Mikem) a jestliže dojde k zabití této osoby, "garmonbozie" z její hrůzy a utrpení připadne Mikeovi, přičemž prsten je symbolem "známky smrti", Bob jí má zabít. Bobovi nestačí se o garmonbozii obětí dělit a přednostně ji servírovat Mikeovi a tak zkusí hrát sólo - proto Gerard, když byl posedlý Mikem v té scéně, kdy pronásleduje Lelanda a Lauru, říká Lelandovi to, co říká a nabízí Lauře prsten = nechce přijít o svou garmonbozii po špatných zkušenostech s Bobem, který se "utrhl z řetězu". Leland/Bob se snaží skrýt svou identitu před Laurou (začíná zapáchat olej a svede to na poruchu auta a ztropí výstup). Ta "formica table" scéna je jakoby "valná hromada", projednávají se nové stanovy atd. :D

Cooper Lauru varuje, protože v té chvíli už ví, co by se stalo, kdyby si prsten vzala. To, jak se probudí a prsten má u sebe, je ještě sen. Ale i ve snu se mohou projevovat reálné osoby, zvlášť když jsou svázané s Black Lodge (Annie informuje o Cooperovi). Taky se nesmí zapomenout na to, že podle Laury se jí pár dní před smrtí zdál ještě stejný sen jako Cooperovi v seriálu (akorát z jejího pohledu).

Tím, že si Laura vzala prsten, je už "zasnoubena" s Mikem a ten se bude živit strachem a utrpením, až zemře. Bob už jí zlomit a vstoupit do ní nemůže, zbývá mu jí zabít.

Ještě dodatek - mám pocit, že Desmond objeví prsten pod karavanem Chalfontových/Tremondových (má se za to, že slouží jako "agenti" trpaslíka/Mikea a směrují lidi k prstenu, dávají pozor na to, aby Bob nedělal neplechu a aby garmonbozie připadla Mikeovi. Ten její vnuk působí jako mladý čaroděj (ostatně studuje magii), který se zřejmě chce dostat na úroveň Mikea/Boba, zatím dostává jen malé příděly garmonbozie (ve scéně ze skladu je u pohovky malá miska x na stole je mís několik a velkých).

Je otázka, jestli existuje mezi vnukem a skákajícím mužem nějaké propojení - masky by na to ukazovaly. Akorát vnuk má masku sundávací a bez otvorů pro oči a pro pusu (někdy ji má nasazenou trvale, jindy ne), maska skákajícího muže je ale jakoby součástí jeho obličeje, má ji tam "natvrdo" a má otvory pro oči a pro pusu. Někdo spekuluje, že může jít o podobné oddělení jako když si Gerard(Mike) uříznul paži a ve světě Black Lodge vzniknul MFAP (trpaslík). Skákající muž má stejně jako trpaslík červené oblečení, což by mohlo indikovat krev - odříznutí. Mám ještě vlastní miniteorii, že skákající muž je stav, kterého se snaží vnuk dosáhnout (studuje magii). Skákající muž vyjadřuje mocného kouzelníka, který ale ještě nemá vlastní existenci a čeká, až se jím vnuk stane nebo se nějakým způsobem spojí. V podstatě reverzní situace k tomu, co udělal Mike, když se "rozdělil".

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti