Reklama

Reklama

Epizody(7)

Hlavním hrdinou dnes již klasického seriálu Jiřího Hubače a režiséra Františka Filipa z roku 1982 je inženýr Josef Hovora, vzdělaný zemědělský odborník, který chovu ušlechtilých koní zasvětil celý život. Velká pozornost je věnována i dalším lidem, kteří s ním podstupují dlouhá léta hledání a omylů a v jejichž trpělivé práci je obsažen vklad příštím generacím. Je to třeba ošetřovatel koní Lojza, který si s koňmi rozumí víc než s lidmi a jehož mínění respektuje i sám ředitel statku... V prvním dílu se Hovora vrací z aukce, která byla prvním objektivním měřítkem jeho chovatelských výsledků, ale dopadla špatně. Nikdo žádného koně nekoupil. Za nízké ceny Hovora prodej odmítl, neboť je přesvědčen o jejich nesporných hodnotách. Ředitel statku se rozhoduje zrušit Hovorův chov a prodat koně za užitnou cenu. Hovora se snaží situaci zachránit... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (127)

Marthos 

všechny recenze uživatele

(7/7) "Já neumím nic než jezdit na koni... Je to málo, já vím, ale mně to stačí," říká stárnoucí a neúspěšný jezdec Janýr v podání Ladislava Mrkvičky. Ačkoli příznivci dostihů a koní vytýkali seriálu již tehdy řadu odborných nepřesností či vyložených přešlapů, Dobrá voda dodnes zůstává nepřekonaná v autentičnosti vykreslení koňského prostředí a jeho podstaty. Největší podíl na tom má bezesporu scénárista Jiří Hubač, který prostředí jezdců a chovatelů dlouho studoval a dokázal vytvořit dodnes živý příběh, prodchnutý precizními dialogy i barvitou psychologií postav. A plejáda vynikajících českých herců, z nichž si diváckou pozornost vydobyli vedle skvělého Petra Haničince především Lukáš Vaculík s Vladimírem Dlouhým, je nositelem nenahraditelného bohatství uměleckých výkonů, jakých lze v současnosti jen stěží dosáhnout. Žádná nuda, naopak. V Dobré vodě totiž nešlo jen o koně. Hubač ji pojal jako netušený dokument boje s vrchností i jako poctu lidské vytrvalosti a houževnatosti. ()

jacksax 

všechny recenze uživatele

Pěkný seriál z dob minulých, sice s rozdílnou kvalitou dílů, přesto docela dobrý. Jak je na jedné straně vidět, že učit se jazyky bylo dobré i tehdy, tak jsou tam na druhou stranu značné hlouposti ( i když z pohledu socialistické ideologie možná naprosto v pořádku...). Další ze seriálů, ve kterých můžeme vidět, jak jsme se změnili nejen politicky, ale jakou prošly změnou i všeobecné názory, mezilidské vztahy, hodnoty a v neposlední řadě i vkus (:-) ()

Reklama

otík 

všechny recenze uživatele

Ukázka toho, jak se dříve natáčel seriál. Dlouhé pasáže klidně i bez dialogů, záběry na koně či přemýšlející herce, nikde se nespěchá, žádné rychlé střihy, zato ale velmi slušně natočené dostihové závody. Dnes je takový seriál výtečným uklidněním všech uspěchaných diváků. Ano, není to pro každého, ale mně se to líbí. ()

LuccinyFilmy 

všechny recenze uživatele

Na seriálu jsou nejlepší koně - ač se ty tři předtočené záběry starokladrubských vraníků, které jsou pouštěny na začátku, na konci a vždy, když se někdo pohybuje v okolí výběhů, trochu bijí se skutečností, že Dobrá voda chová a trénuje dostiháky. Jinak je opravdu mimořádné, že soudruzi dokázali natočit takhle pomalý a depresivní seriál, který se točí pořád kolem jedné dramatické zápletky (zrušení chovu) a při kterém vám cuchá nervy přítomnost krajně nesympatických postav (bezpáteřní syn, rozmazlená dcera běhna). ()

FOCKE_WULF 

všechny recenze uživatele

Za socialismu frekventované téma: syn musí jít v otcovských šlépějích, nebo gorilí samec (například chirurg sova) roztříská vše nádobí. Manželka Janžurová jako domácí otrokyně, levná pracovní síla. Těm umakartům vzkazuji přes vlny času - uvolněte se trochu, jste strašně vystresovaný. K zupřímnění seriálu by pomohlo, kdyby Andrlová ve stáji brutálně znásilnila subíka Dlouhého, nebo mu aspoň dávala obskurní povely, směřující třeba proti autoritářskému husákovskému režimu. On jí dost zobal z ruky, takže by to šlo a příběh by to oživilo. ()

Galerie (135)

Zajímavosti (42)

  • Závodní koně byli pro natáčení dostihů pojištěni na více než dva miliony. (jenik71)
  • Na začátku Michal (Vladimír Dlouhý) spojuje falešné okno s výcvikovým jezdcem s „hrabětem Aušpurkem“. Při vybalování ke staré skříni dodává, že pochází ještě z dob knížete Auersperga. Teprve druhá varianta je správná. František Josef, kníže z Auerspergu byl velkým milovníkem koní a roku 1938 na jeho oblíbených Slatiňanech také umírá. Proslavil se zejména moderním způsobem hospodářstvím nejen na Slatiňanech, ale také na blízkém sídle Žleby, kde rodina vlastnila stejnojmenný zámek Žleby. (DexMASTER094)
  • „Měl by si udělat maturitu, ani neví, kde je Kopidlno,“ říká dědek (Miloš Nedbal). Není to jen narážka na nevzdělanost, ale i na to, že právě v Kopidlně si mohli vyučení v zemědělských a rostlinných oborech vystudovat takzvanou nástavbu s maturitou. (sator)

Související novinky

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno