Shoky a Morthy jsou kamarádi od školních let a zároveň youtubeři s našláplou kariérou. Morthyho však už jejich dětinské pranky přestávají bavit, také díky vlivu jeho přítelkyně, ambiciózní influencerky Sáry. Když poslední video kluků sklidí na sítích vlnu kritiky, jejich kanál přestane vydělávat a vyslouží si za něj veřejně prospěšné práce, vypadá to na jejich definitivní rozchod. Jedinou šancí, jak si napravit youtuberskou pověst, je společný plán na „poslední velkou akci“. Shoky, Morthy, Sára, svérázná lovkyně duchů Lucie a prodejce vysavačů (a neúspěšný youtuber) Radomil se vydávají po dálnici D1 na divokou jízdu vstříc objasnění záhady Devíti křížů. (Falcon)

Pierre

Konečně se zase nějakému českému filmu podařilo prolomit hrani ci: ,,tak blbý, až dobrý,´´ a nezůstalo to jenom u toho blbý nebo pouze vulgární.  Je to prostě pro mladý a dobrý, ale je to i seriozní komedie, ne jen smršť samoúčelných vulgarit.   Jako celek mě   Shoky dostal  do správné ulítlé nálady, ve které jsem se u té kraviny dobře bavil, i zavzpomínal  na časy, kdy mě ještě nějaký Yotube doopravdy zajímal. V rámci současné české filmové komedie jde  určitě o jisté zjevení. Neotřelé, mladistvé, zapalené, invenční, vtipné. A to by se mohlo zdát, že se tvůrci ani nemuseli až tak moc snažit. Oni jsou všichni ti pokleslí yotubeři zakladující sva videa na potřebě šokovat za každou cenu a děsit falešnými skutečnostmi, směšní sami o sobě a není to nic až tak nového. Jenomže (alespoň co jsem tak viděl) zatím si většina filmů toto téma na paškál nevzala, a když už, tak ne zrovna šťastně.  Ale tento film na to šel naprosto přesně a s přehledem. Režisér a scénárista v jedné osobě Andy Fehu musí mít českou YT tvorbu opravdu alespoň minimálně nastudanou. Vypiplané jsou tady i detaily jako typické komentáře pod videem nebo  reakce od ostatních (yotuberů.). Ale Shoky si sám o sobě nevystačil jen s parodováním Yotuberů,. Obohatil ho i vlastními filmařskými nápady, výraznou stylizaci a klipovitým moderním střihem, který často právě ten rychlý Yotube styl připomíná. A ve druhé polovině dokázal spojit satiru s povedeným skloubením komedie a lehkého napínavého horroru, kdy jsem z filmu opravdu cítil nenásilný pocit zajímavého tajemství a celkem mě zajímalo, jak to dopadne. No, bez toho závěrečného krváku bych se asi obešel, protože podobný humor postavený na násilí a morbidnostech  zrovna dvakrát nemusím. Navíc byla v závěru dost drsně použita má nejoblíbenější písnička od Nedvědů. Ale nakonec musím uznat, že i to vypointování bylo celkem povedené a přirozeně vystupňované vzhledem k hlavnímu tématu. Co se týče herců, tak ačkoliv jsem si myslel, že Štěpán Kozub mě po početných skečích ze Třemi tygry už nemá čím překvapit, tak mě opět svým komediálním talentem dostal. Líbilo se mi, že jeho kolega Štafek byl zase úplně jiný.   A co se týče Magnuska,  kdybych  zvládl dokoukat jeho autorské  Bastardy, mohli  by asi kandidovat na krále odpadů. Ale  zhubl, zjemnil a v tomto filmu (nevím jak jinde)  se prostě ukázal jako velký sympaťák, co si ze sebe umí udělat legraci.  Dle svých vlastních slov nikdy nemůže hrát prince, ale jeho snem bylo si zahrát přesně nějakého šmrksu, co chodí okolo a háže pořád nějaké hlášky. Pokud bychom spolu měli něco společného, tak právě tento herecký sen, který se tady Magnuskovi podařilo velmi povedenně splnit. Jeho Ráďa je fakt dokonalá figurka. A mezi těmi yotubery honicími se jen za slávou náhodou taková  moc milá čistá duše, fajn prosťáček, kterého bych klidně chtěl někdy potkat i v realitě nebo si ho minimálně sám zahrát (:D). A Magnusek si tohle teda užil a minimálně kvůli těm jeho roztomilým pohledům a strejcovskému projevu stojí za to Shokyho vidět.  A už teď bych si na YT doporučil vyhledat skvělou novou verzi Podvodu v podání rapera Calina. Rap  mi nic neříká, ale tohle se hodně, hodně, povedlo. () (méně) (více)

xxmartinxx

U Shoky & Morthy musím asi hlavně brzdit velký nároky který jsem na ten film měl, protože jsem velký fanoušek Fehuových předchozích věcí. V tom filmu je teda hodně dobrýho hlavně na úrovni jednotlivých scének, který často prostě klapnou, i když na rovině nějaké koherence a kontinuity scénář prostě nefunguje. Čím dál jde člověk od scénáře k jednotlivostem a k nějaké síle momentu, tím je to lepší, proto jsem si to během sledování užil, jen se holt blbě vyjmenovávají klady a naopak snadno zápory. Jako že postavy působí ze scény na scénu jako jiný lidi, nebo že je to strašně uspěchaný a nic v tom filmu nemá čas dýchat (hrozně moc expozice, přitom Andy je nejlepší ve scénách. kdy se film zastaví) - i proto chybí nějaká křehkost a zranitelnost, kterou měla Tiffany. Plus ženský postavy jsou napsaný s tak zjevnou rezignací, že by asi bylo lepší, kdyby tam nebyly a film se soustředil na vztah ústředního dua. Co se týče Magnuska, byl jsem připravený ho velkoryse přehlédnout, ale pravda je, že v tom filmu prostě funguje. I když je fakt problém, když se herec rozhodne ztvárnit charakter jako mentálně narušeného, nejspíš nějak autistického člověka, a pak o něm na konferenci mluví jako o "debilovi". Rozhodně nepovažuju za dobré dávat mu platformu, ve které ho rámuju veskrze pozitivně, protože ten člověk s tím nic dobrého neudělá. Ale to je jen můj názor, který nepromítám do hodnocení. Jak říkám, přes to všechno je ten film během sledování dobrý zážitek, i když při tom, co vím, že Fehu umí, si představuju, čím vším víc mohl být. Ale asi to má hodně co dělat s tím, když se někdo tak mimo kontext český kinematografie pokouší natočit něco, co by prošlo jako "normální divácký film". Pořád to doporučuju a předně chci, aby to mělo dost velký úspěch na to, aby mohl Fehu natočit co nejdřív něco dalšího. 3 a 1/2 ()

kingik

Jakub Štáfek a Štěpán Kozub excelují v sympatické a levné hororové komedii, kdy to dlouhou dobu vypadá, že o nějaké hororové pojetí ani nezavadí. Shoky a Morthy jsou dva nerozluční youtubeři, co jsou postupem času otráveni ze svých výtvorů/pranků, jejich slibně našlápnuté kariéry začínají povážlivě stagnovat a hlavně sklízet kritické ohlasy. A prastará legenda, která koluje kolem tajuplného místa Devět křížů, je pro ně velkou výzvou. Balí vše potřebné a spolu s influencerkou Sárou, dobrosrdečným a neúspěšným youtuberem Radomilem a lovkyní duchů vyrážejí vstříc prokletému 168 kilometru po dálnici D1, kde vydatně bourají řidiči a zjevuje se zde Krvavá nevěsta, natočit převratný dokument, jehož předkupní práva nabídnou Netflixu. Před časem jsem se přesvědčil, že Andy Fehu má talent i potřebný cit v českých končinách natočit ryze český horor. Dobrá, i ta slovenská stopa je tentokrát jakoby nezanedbatelná, byť slovenština Sáry není nikterak přesvědčivá. A není mu cizí ani vyvážený komický tón. A za levný peníz umí pořídit dostatečně tvůrčím způsobem vybroušenou podívanou. Tentokrát dal dohromady Štáfka s Kozubem, dostatečně komediálně kvalitně vybavené duo, které hláškuje a jede na plný plyn. A když se posléze nenásilně z praštěné komedie přeřadí do hororem nasáklého motorestu u Devíti křížů, je radost pohledět, jak mu to šlape. Vlastně je výhodou nejít do tohoto filmu s tím, že v něm prostor dostane horor. O to víc bude divák překvapen. Film dovedně staví na tom, že se drží určitých známých faktů a poznatků, které panují ohledně prokletého místa. Třeskuté finále je hodně povedené a nemálo bláznivé. Na řadu přijde i malá porce gore, schopně vyvedená. Andrea Daňková je pro pánské očičko žhavý objekt, výrazně pohublý Tomáš Magnusek stále razí to své neherectví, které místy dotahuje až ad absurdum. A když se filmem rozezní hudební klasika od Nedvědů, nemůže si být divák už jist vůbec ničím. V pohodě jsem přijal co tvůrci naservírovali. Herce, prostředí, komiku i hororové proudění. A vyhlížím slíbené pokračování. 9/10 ()

salahadin

Jednu výhodu film měl - nehrál tu Kotek! Ale teď k věci - Kozub mě baví, chemie se Štáfkem jsem si teda nevšiml oproti ostatním komentérům, youtubery neznám, čili celá tato popkultura mě míjí a neumím docenit první část filmu, hledání Nevěsty u Nedvědice nebylo moc vtipné a vlastně jsem se mockrát nezasmál, občas jsem možná zvedl koutky, ale jinak vcelku o ničem. Smysl postav obou holek mi unikl skoro úplně, byť alespoň Lucie se na konci málem stala oním "předmětem pátrání"... ()

Praxis

Neuvěřitelná chemie mezi Kozubem a Štáfkem, plno hlodů, ale všechno tohle přeskočil fenomenální Magnusek, který se tu evidentně těžce vyřádil. Celé je to vlastně úplně úchylný, beze smyslu a s řádně krvavým koncem, ale tohle všechno tomu odpustíte, protože Andy Fehu si tu natočil svůj další originální kousek. 75% ()

• „Komediální žánr mi nikdy nebyl cizí, avšak tentokrát je v příběhu mnohem víc legrace než kdy dřív. Chemie mezi Jakubem Štáfkem a Šťepánem Kozubem je doslova podmaňující a nemohu se na jejich výkon před kamerou vynadívat,“ prohlásil režisér Andy Fehu. (Duoscop)
  • V čase 1:28:00 je slyšet známý zvukový efekt, tzv. Wilhelm scream. (NiWi)
  • Film obsahuje potitulkové scény. (Duoscop)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD