Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nejmocnější loď nacistické válečné flotily musí jít za každou cenu ke dnu... Bitevní loď Bismarck představuje chloubu nacistického válečného námořnictva. Jeho slavnostního spuštění na vodu se 14. února 1939 v Hamburku zúčastnil samotný Adolf Hitler. Ocelový kolos o výtlaku na svou dobu nevídaných padesáti tisíc tun, s trupem obepnutým půlmetrovým pancířem a s osmi hlavními děly ráže 381 milimetrů znamená vážnou hrozbu pro jakékoliv plavidlo, které by se mu chtělo postavit. Jeho sílu si samozřejmě dobře uvědomují i Britové, kteří pečlivě sledují každý jeho pohyb. V květnu 1941 vše nasvědčuje tomu, že se Bismarck připravuje k vyplutí. Rozehrává se smrtící šachová partie. Němci se pod velením admirála Lütjense a kapitána Bismarcku Lindemanna pokusí nepozorovaně proklouznout do Atlantiku, kde chtějí napadat spojenecké konvoje, na nichž je Británie životně závislá. Britové jim v tom naopak hodlají za každou cenu zabránit. Koordinace složité operace spočívá na bedrech nově jmenovaného velitele operačního oddělení britského námořnictva, kapitána Sheparda... Britský válečný film natočil v roce 1960 na motivy knihy C. S. Forestera anglický režisér Lewis Gilbert. Hlavní roli kapitána Sheparda ztvárnil tehdy populární Kenneth More. Nacistického admirála Lütjense si s gustem zahrál brněnský rodák Karel Štěpánek. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (45)

xaver 

všechny recenze uživatele

Téměř dokumentární snímek o jedné z významných epizod ze začátku II. sv. války. Hitler se pyšnil tím, že má nejmocnější loď na světě, Bismarck. A skutečně Bismarck a jeho sesterská loď Tirpitz byly ve své době největší bitevní lodě na světě. Nicméně právě Hitler byl tím, kdo přispěl k jejich zániku. Říkalo se, že neměčtí admirálové se báli Hitlera víc, než nepřátelských válečných lodí. Bylo tomu tak i v tomto případě. Po souboji Bismarcka s britskými válečnými lodi bitevním křižníkem Hood, který byl potopen a bitevní lodi Price of Wales, která byla v souboji vážně poškozena, chtěl kapitán Bismarcka Lindeman pokračovat v boji a britskou bitevní loď dorazit a vrátit se do Německa, protože Bismarck byl v souboji také poškozen, byť nešlo o poškození velké. Velitel neměcké eskadry admirál Lütjens však nařídil zastavit boj a odpoutat se od nepřítele, protože Hitler před vyplutím německé eskadry nařídil, že se mají vyhýbat setkání s něpřátelskýma válečnýma lodi. Po rozdělení německé eskadry se skutečně Bismarckovi podařilo Britům zmizet, i když ne nadlouho. Jeho dopadení a potopení pak poskytlo Britům velké zadostučinění za potopení Hooda. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Toto válečné drama má všecky předpoklady zaujmout některé diváky i dnes. Už jen proto, že oproti současným filmům zde nedominuje žádná akčnost, ale spíše historická fakta s vynikající polodokumentární atmosférou. Nutno dodat, že na svou dobu vzniku je toto filmové dílo technicky zdařilé a má cit pro věrohodnost. Možná nebude od věci si připomenout jednu malou kuriozitu nebo příhodu zvláštního typu, která samozřejmě ve filmu nebyla. Na palubě lodi Bismarck se plavil jako maskot černobílý kocourek údajně jménem Oskar, který přežil potopení lodi. Následně se ho ujali britští námořníci z torpédoborce Cossack a pojmenovali zachráněného kocourka jménem Sam. Poté když Cossack byl také potopen jako zázrakem opět přežil. Do třetice všeho dobrého nezničitelný Sam přežil i potopení Ark Royal (letadlové loďi), na které se plavil. Svoji životní etapu kocour štěstěny dožil v naprosté spokojenosti v penzionu pro vysloužilé námořníky v Belfastu, kde roku 1955 skonal sešlostí věkem. Ale zpět k filmu, filmové obdivovatele černobílých starších filmů určitě nezklame. I když je nesporné, že v dnešním pojetí by film vypadal úplně jinak. ()

Reklama

Echelon1

všechny recenze uživatele

Je to starý film, takže niektoré veci asi netreba vytýkať (jak poznamenal flanker27:V hlavní roli Bismarcku britská bitevní loď Vanguard.) Každopádne aspoň tá bitka Hood a Prince of Wales vs Bismarck a Prinz Eugen nemusela byť naopak, britské lode strieľali s delami otočenými na pravobok a nemecké na ľavobok, tu je to opačne. :D ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Je mi jedno ako to urobíte, ale túto bitvu si už nemôžeme dovoliť prehrať. Bismarck musíte potopiť!" Čakal som viac konverzačný film, čím v podstate aj je, ale ide o strategické a taktické zmýšľanie, tak anglického velenia ako aj velenia nemeckej posádky Bismarcku, preto dialógy vôbec nenudia. Bismarck podobne ako Titanic asi najviac zabila vlastná pýcha a snaha dokázať, že toto je tá najlepšia loď, akú svet videl. Angličania dosť zariskovali, sústredili všetku silu, ktorú mali a postupne zásah po zásahu poslali výstavný kus nemeckého námorníctva ku dnu. Triky nie sú najsilnejšou zbraňou filmu, ale zasa nie sú vyslovene zlé a film ani akčné scény ma nesklamali. Vybuchovať torpéda po dopade na vodnú hladinu som vo filme ešte nevidel a minimálne v tomto je originálny. Ak by prišlo to Hitlerom sľubované Luftwafe, tak dnes možno Bismarck nehrdzavie na dne oceánu. Ale to je len, možno...80%. ()

sigf07 

všechny recenze uživatele

Škoda, že se válečné snímky v poslední době omezují téměř výhradně na přestřelky pěchoty či stíhačů. Přitom druhá světová válka byla válkou totální a všechny složky ozbrojených sil si sáhly až na dno svých sil. Jednou z nejzásadnějších akcí (přinejmenším na atlantském válčišti) byl hon, jež uspořádala Royal Navy na německou superloď Bismarck. Režisérovi se skvěle daří udržet film na hraně dokumentu a klasického hraného filmu, k čemuž přispívají i autentické záběry Bismarcku pořízené britských leteckým průzkumem. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (11)

  • Dana Wynterová, která si zahrála důstojníka Anne Davisovou, je původně Němka, narozená v Berlíně jako Dagmar Winterová. (sigf07)
  • Esmond Knight, který si zahrál kapitána bitevní lodi HMS Prince of Wales, během druhé světové války skutečně na této lodi sloužil a během střetnutí s Bismarckem byl zraněn. (sigf07)
  • Role kapitána Sheparda pomohla Kennethu Morovi získat roli v jiném válečném snímku Děla z Navarone (1961). (sigf07)

Reklama

Reklama