Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

Germanotta

Z počiatku ked som sa ešte len chystala pozrieť si tento film, očakávala som typickú neuveriteľnú mimiku Jima Carreyho a dočkala som sa prekvapivo vážneho hereckého výkonu ktorý ma určite nesklamal. Dej filmu má v strede trošku medzery a režisér mohol viac prepracovať systém mapovania mysle a následného vymazania spomienok. V každom prípade tento film mi ešte dlho len tak nevyfučal z hlavy a patrí medzi moje najobľúbenejšíe. ()

Arius

Budem tým pohanom ktorý pôjde proti prúdu, na mňa nedoľahla sila príbehu tak intenzívne a žiadne nadšenie či iný hlboký a trvalý zážitok sa nekonal. Uvidíme možno časom. ()

danca044

Docela pěkný film, který mě ale bohužel nějak hlouběji nezasáhl. Kate Winslet zahrála opět skvěle a Jima Carreyho bych s vousy snad ani nepoznala. Je škoda, že film postrádá citovou hloubku a prostě mi tam něco chybělo. Velká škoda. ()

klukluka

Píše se rok 2005. Tenhle film si vypůjčím ve videopůjčovně a nedokoukám ho. Proč? Už si nevzpomínám. Ale řekl bych, že mě iritovala ta samotná myšlenka - nechat si někoho vymazat z paměti. To je krutý. Nechal si někdo vymazat mě? Píše se rok 2013. Koukám na ten film v klidu doma, a jeho ústřední myšlenka mě irituje do té míry, že ho dám na dvakrát. Ale dal jsem. A konec byl krásnej. Kéž už by jim to vydrželo a nenechávali se znovu a znovu mazat. Plnej kotlík tomu dát nemůžu, ale méně než čtyři taky ne. Silný film. ()

OughJay

Další důkaz o tom, že Jim Carrey není jen lacinej komediant. Naopak, šíře jeho hereckejch schopností ho předurčuje ztvárňovat takový role, kde by šlo ostatním hercům jejich hraní jen těžko uvěřit. A jelikož mu tady sekunduje vždy brilantní Kate Winslet, má Eternal Sunshine napůl vyhráno. Tu druhou polovinu tvoří famózní střih a kamera, příjemná zápletka ve scénáři a vedlejší herci v čele s Ruffalem (kterej mi tu mimochodem velmi připomínal Macháčka ze Samotářů) a zde výjimečně krásnou Kirsten Dunst. Ztráta vzpomínek je tu ztvárněna naprosto fantasticky a natolik dokonale, že si Gondry těch 5 hvězd jednoduše zaslouží. Skvělej zážitek... Joel: "Constantly talking isn't necessarily communicating. " ()

Dinosaurier

Vzpomínám si, jak tento film HBO neustále omílalo dokola a já ho nenáviděla. Hrozně nenáviděla. Při úvodních záběrech na ulici s titulky jsem hned přepínala. Ale pak jsem jednou vydržela až do konce a hořce litovala svého předchozího negativismu. Láska, která překoná i vymazání Lacunou, až ji chcete prožít znovu. Být zamilovaný a užívat si jen ve dvou ty dokonalé momenty, které ostatní nechápou. Ležet na ledu a koukat na hvězdy. Sdílet bolesti svého dětství. Kate Winslet opět jako bezprostřední děvče bez zábran s barevnými vlasy, jak moc se v ní vidím. Jim Carrey konečně ve vážné a své životní roli, jak moc mu to sedí. Všichni jeho odpůrci by se měli podívat na ESOTSM. A vlastně i všichni ostatní. ()

gutshoter

Carreyho znám hlavně z komedií, ale tušil jsem, že vážné role se zhostí s grácií, protože komici bývají nejlepší hráči :-) . Co se týče Kate Winslet - fantazie!! Skvělé romantické drama tak trošku "po scifi" a na tom já ujíždím. Krásný kousek. ()

Maynard.

Popravdě nerozumím tak moc vysokýmu hodnocení... Viděl sem to včera podruhý. A rozhodně z toho nejsem odvařenej tak jako většina zdejších hvězdičkátorů :o). Spíš mi přijde, že tomu málokdo porozumněl, takže si asi řekl: "Hmm, to je teda parádně zamotaný, to jistě bude perfektní film, kterýmu dám taky 5 hvězdiček". Jinak nevím. Dějově OK, moc podobných filmů na Světě není. Takle zašmodrchaných scénářů je jako šafránu, ale kvůli tomu přece nedám 5. Vlastně ani nevím, co se mi na filmu líbilo. Asi Kate, který to tady hodně seklo. Jima taky můžu, je vidět, že mu sedí i vážné role. Jinak vlastně ani nevím co bych k tomu napsal :o) ()

herr_carter

Ano - souhlasím že se jedná o výjimečný film. A ano - musím jej vidět ještě jednou, abych měl celkový dojem ještě lepší..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

JADIM

Poriadny bordel a chaos. Akoby ste zobrali všetky sny, ktoré sa vám snívali s jednou konkrétnou (milovanou) osobou a spojili dokopy. Niektoré by sa zmixovali s inými, niektoré by išli po sebe a niektoré by už boli sčasti rozpadnuté. Sny sú často divné aj bez tohto všetkého, avšak treba povedať, že toto neboli sny, ale spomienky, ktoré svojou neusporiadanosťou a prifarbením niektorých situácií pripomínali skôr sny. Moju zmätenosť potvrdilo aj to, že som si po zhliadnutí filmu nepamätal jeho názov. Film však dobre plynul aj napriek tomu, že nie všetko (až skoro nič) nedáva zmysel hneď. Bavilo ma to a ku tomu prispel hlavne Jim Carrey, ktorý tu hral o dosť inú postavu, akú zvykne hrávať a taktiež aj farebne rôznovlasá sympatická Kate Winslet tomu pridávala. Taký netradičný príbeh lásky, v ktorom došlo aj na pár úsmevných momentov. Vraj pre 100% zážitok si to treba pozrieť druhý raz. Tomu som ochotný veriť a určite to aj urobím :) 8.1.2022 - Druhé zhliadnutie po celkom dlhej dobe toho dosť objasnilo. Pamätal som si to viac chaoticky. :D 10/10 (Videné 19.4.2020, Originálne znenie) ()

The Viper

První půl hodina byla opravdu fajn, ale evidentně jsem měl uplně jiné představy o průběhu filmu. Postavy Ruffala, Dunst a Wooda byly vyloženě otravné. ()

krauset

Mysl a její fungování. Ústřední to téma scenáristy Charlieho Kaufmana. Ten se v roce 2004, po oceňované spolupráci s režisérem Spikem Jonzem, pro něhož napsal V kůži Johna Malkoviche a Adaptaci, spojil s francouzským tvůrcem Michelem Gondrym, a vznikl tak jeden z (paradoxně vzhledem k jeho ději) nejpamětihodnějších filmů nultých let, který si odnesl Oscara za nejlepší původní scénář. Joel se rozhodne podstoupit vymazání paměti, konkrétně těch částí, v nichž sídlí vzpomínky na jeho bývalou přítelkyni, drahou Clementine. A to jako ublíženou reakci na zjištění, že ona předtím provedla totéž. Retrospektivní cesta vzpomínkami vede k novému pohledu na jejich vztah a možná i na vztahy obecně. Název filmu odkazuje k básni Eloisa to Abelard o nešťastné lásce středověkého teologa Abelárda s žačkou Heloisou, kterou oplodnil a musel za to zaplatit kastrací. Podobnou kastraci, i když mentální, na sobě páchají Joel s Clementine, když se kvůli strachu z bolesti ochuzují o společné vzpomínky. Věčný svit neposkvrněné mysli je filmem o tom, že bolest zapomínání převyšuje bolest vzpomínání. ()

Lučo

Oscarovsky nadherny scenar Kaufmana, jemne a precizne rezirovany Gondrym, miesto pokojneho Carryho robi grimasy Kate Winslet a je z toho asi najlepsi film roku 2004 (pre mna) ()

Kanibal

Moc jsem od Svitu očekával a dočkal jsem se ještě nášupu. Jim i Kate jsou vynikající, Kaufman je zřejmě naprostý génius a sledovat jednání hlavních hrdinů mi přinášelo tolik napětí a citu, jako prodloužení s Řeky na Euru. Vážně. ()

Bobek15

Veľmi ma prekvapilo, keď som si v jednej recenziii prečítal, že jej autor bol mierne nespokojný s nedostakom humoru, s čím sa ja osobne nestotožňujem. Tento film jednoznečne nie je pre tých "filmových fanúšikov", ktorý na plagáte zbadajú Jima Carreyho a už aj na to idú s 2 bábikami. A potom z kina vychádza samozrejme nespokojný....Aj napriek obsadeniu Jima Carreyho do hlavnej úlohy, film jednoznačne nepatrí do kategórie Blbý a blbší či Klamár, klamár. Je to vážna, kompikovaná, značne nereálna dráma, ktorá si vyžadovala neohraničenú fantáziu scenáristu aj režiséra, bezchybné herecké výkony a zo strany diváka neustálu pozornosť a mozog pripravený spracovávať informácie na plné obrátky. A keďže perfektnú funkčnosť prvých dvoch položiek plne garantujem, tak už je len na vás, ako film prijímete a aký zážitok vo vás zanechá. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Tak a už dost těch keců vo geniálním Kaufmanovi! Záčíná(te) mě pěkně srát! Geniální je leda tak Matt Groening... Včera jsem viděl Adaptaci - nic moc. Svit je o něco lepší, ale stejně jsem čekal daleko víc! No, možná je to tím, že nesnáším vzpomínkový děje, zpřeházenou chronologii příběhu a neustálý skoky v čase. Filmy, ve kterých tohle všechno je mě neskutečně serou. Prostě mám rád normálně vyprávěnej příběh. Cokoliv jinýho bývá většinou stejně jen manýristická snaha scénaristy a režiséra, natočit něco "fakt výjměčnýho". Ale koukat se na to pak nedá. Kaufmane! Nic geniálního na tobě nevidím. A další tvoje filmy mě už ani moc nezajímají! Přitom to mohl být dobrej film. Jim i Kate jsou fakt dobrý, realistický dialogy...ale pak se do toho zamíchá ten nesmysl s mazáním paměti a jde to do háje. Kurva a s tou originalitou? Opět - nic nového pod sluncem. Copak neznáte Total recall? To bylo sice taky zamotaný, ale mělo to svůj smysl a hlavně, bylo to všechno daleko rafinovanější! Svit je jen bláznivá manýra... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz