Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

Zagros

Jim Carrey není jen ksichtící se komik, ale umí i dobře hrát. Kromě Truman Show (kde si pár úšklebků neodpustil) to právě dokazuje ve Věčném svitu neposkvrněné mysli. Spolu s ním rozehrávají herecký part skvělá Kate Winslet a výtečně sekundující Tom Wilkinson, Mark Ruffalo, Elijah Wood a vlastně všichni ostatní. Originální scénář Charlieho Kaufmana (dle mě jeho nejlepší) výborně zrežíroval Michel Gondry. Všichni tvůrci vytvořili místy až mystickou atmosféru, ve které jsem se rád ztrácel a nalézal, abych se opět ztratil. Po závěrečných titulcích jsem ještě mnoho dnů přemýšlel, zda bych si dal sám vymazat část paměti, zda by se to povedlo, zda bych pak neopakoval stejné chyby, zda bych chtěl vůbec něco ze své minulosti zkoušet znovu… velmi silné a snové čtyři hvězdy. ()

Vajonek

Hodně slibný začátek (a teď nemyslím úplný "první" začátek jejich vztahu nebo začátek z pohledu všech těch časových rovin, co se tam míhaly, ale prostě začátek filmu), kdy jsem si říkala, že tohle bude opravdu něco duchaplného, co mi možná fakt trochu "osvítí duši"; pak prostřední část, ve které jsem se ztrácela a zase nacházela (možná trochu podobně jako hrdinové snímku), cítila, že to celé má něco do sebe, že sleduji mimořádné herecké výkony (hlavně Jima Carreyho, ale i Kate Winslet a dalších), zároveň už mi to místy připadalo příliš "na palici", nechápala jsem; no a závěr, ve kterém se to člověku tak nějak hezky pospojovalo, začaly dávat smysl i některé věci, které předtím ne a cítila jsem tak určitou příjemnou naději, naději, co se týče pokračování vztahu Joela a Clementine, ale i co se týče (ne)promarněnosti času stráveného s tímto opravdu velmi originálním a velmi zvláštním snímkem... Asi se přidám k těm, kteří tu psali, že napoprvé ten film úplně "nedali" a potřebovali si ho zopakovat. Nevím, kdy se podívám znovu, ale věřím, že to přijde, protože potenciál v tomhle filmu cítím... Zatím dávám lepší tři hvězdy a uvidíme v budoucnu... ()

Nassau

/++/Clementine: This is it, Joel. It's going to be gone soon. Joel: I know. Clementine: What do we do? Joel: Enjoy it. (8/10) ()

BlueZero

Snímok mal veľmi sľubný začiatok, lenže celá vec okolo mazania spomienok bola strašne nudná. Je pravda, že myšlienka je to zaujímavá, ale chcelo to trochu viac. A Jim Carrey je jednoznačne viac komik, i keď Truman Show je jeho najlepším snímkom. ()

Hanys_

Další originální námět z pera Charlieho Kaufmana a netradičně pojatá režie Michela Gondryho dali vzniknout zajímavému a jedinečnému snímku o osudové lásce. Takový film tady ještě nebyl a je jen dobře, že vzniknul. Jeden z nejlepších filmů roku 2004. 90% ()

cold

Kaufman mě zatím dokázal dostat každým svým dílem, ale toto je opravdu romantika s velkým R i když velice ale velice zvláštním způsobem podaná (jak jinak). Carreyho nejlepší role - má talent a ať mi to někdo zkusí vymluvit! ()

Theraphosa

Pro mě rozhodně jeden z nejlepších filmů s Jimem Carreym v hlavní roli.Konečně upustil od blbin typu Ace Ventura a pustil se do filmů s velkým F.Elijah Wood mi moc neseděl,ale to bylo možná tím,že neměl půlmetru dlouhé nohy a nesahal ostatním po pás. ()

cab

Inteligentni a vytvarne srdcehladici pocin, ktery je za prve nutno videt vicekrat, za druhe je nutno davat bedlivy pozor a za dalsi, kde herci hraji, scenar je smysluplny a reziser ma vse pod plnou kontrolou. Mnoho veci mi uricte uniklo, takze vice napisi pozdeji. Ale zatim je to nejoriginalnejsi romance roku 2004 s vybornym nametem a famozni dvojici hlavnich protagonistu. Wau, co (Jim Carry a Kate Winslet) dokazou. 95% ()

Milan25

Výborný film ve všech směrech. Scénář, režie, herecké výkony a to všechno podmazáno dokonalou hudbou Johna Briona. 100% ()

Castorr

Jim Carey v ne příliž komediální roli jak sme zvyklí, ale skvěle napsaný scénář od jednoho z nejlepších scénáristů Charlieho Kaufmana dělá z Věčnýho svitu opravdu skvělí film. ()

Revolver

Kaufmanova fantazie nezná hranic, ovšem nejen scénář, ale i režie je skvělá (navíc zvládnout takový scénář není jenom tak) . Film rovněž vyzvihují excelentní výkony dvou hlavních představitelů . ()

Sgt.Pepper

Kdo věří v osud si přijde na své..doporučuji všem odpůrcům Jima Carreyho..o Kate Winslet není třeba diskutovat..i když postavu Clementine bych přece jen nad její ostatní výkony trochu nadnesl..originálnější scénář snad neexistuje a když je podpořen nápaditou režií, výsledek je 5*..jediná vada na kráse ( jako obvykle ) ochotnice Dunst..hudba Jona Briona mě sama o sobě dojímá a vybarvuje každou vzpomínkovou scénu do obrazu Salvadora Dalího..rozhodně nestačí jedno skouknutí k úplnému pochopení a zachycení všech detailů, které jsou opravdu dovedené do dokonalosti..I could die right now, Clem. I'm just... happy. I've never felt that before. I'm just exactly where I want to be.. ()

xmozek

Ne prostě musím.Chtěl sem dát 4 hvězdičky, ale když si celý film promítnu znova a uvědomím si co jsem právě viděl musím se opravit a dát za 5 *. Tohle asi není podívaná pro diváka kterému se nechce přemýšlet, ale ani nemusíte být zas tak geniální aby jste tento film pochopili. Nemá cenu tady komentovat kameru, režiji, herecké výkony. Jediné co bych chtěl zmínit, je že poskládání filmu defakto od konce k začátku je opravdu zpracované tak že divák nemá problém se na to dívat a neříká si "To nemá souvislost...."Teda alespon já ne.:) ()

eagle-eye

Toto je přesně typ filmu, na který můžu koukat neustále dokola a neustále mě nepřestane překvapovat. Nejsem zarytý Kaufmanův či Gondryho fanda, ale co předvedli s tímto filmem mě šokovalo v pozitvním slova smyslu. Právem jsem jej zařadil do mých Top10 filmů, mezi neotřesitelné pozice mých oblíbených filmů se to podařilo právě Eternal Sunshine... K filmu samotnému asi v kostce toto. Jednak musím vyzdvihnout originální zpracování již tak výborného nápadu, odstraňování vzpomínek z Carreyho mysli a jeho bojem a úniky před vymazávání vzpomínek svoji milé... Nevím jak ostatní, já měl z toho normálně husinu a to v podstatě většina filmu o tomto pojednává. Třešničkou na dortu jsou pak výjimečné herecké výkony od Carreyho a Winsletové, potažmo od mého tajného tipu na hereckou hvězdu budoucnosti Marka Ruffala... zbytek rovněž OK. Nelze nic vytknout, pro mě zážitek maximální a nej "romanťárna" všech dob. For ME 100% :-) ()

tereza_p

Jen poznámku - Kate Winslet jsem viděla tak maximálně v Titanicu, takže to tu byla dost velká změna. A Jimma Carreyho nemám moc ráda, ale tady...! ()

dezert

Absolutně největší zážitek, jaký jsem kdy v kině měl. Film, co člověka vyřídí a donutí přemýšlet na měsíc dopředu. Čím jsem starší, tím víc mě ten film odrovnává. Nejlepší scénář Charlieho Kaufmana, jeden z nejlepších filmů Jima Carreyho. ()

B4TM4N

Po tomhle filmu jsem ochoten nad Jimem Carreym zlomenou hůl dočasně slepit hokejpáskou, pokud slíbí, že už nikdy nebude hrát v žádné komedii kde předvádí trojanovsko-liškovské dementní grimasy. A dokonce tady hraje celkem sympatického chlápka. Pokud překousnu to, že se ZASE jedná o film s mazáním paměti a rozkopanou časovou linkou, nutno uznat , že scénář není zrovna špatný. Než jsem to ovšem zjistil, byl jsem již delší dobu nucen pozorovat po obrazovce producírující se Kate Winslet s NAPROSTO příšernou úpravou "vlasů" (dá-li se takto tento barevný mop s vyměnitelným nástavcem nazvat), a co víc, performující jednu z nejdementnějších ženských stříbrného plátna, která by si zasloužila být rozšlapána podpatky rozvášněného davu ze Sexu ve městě. Čili ano, souhlasím svým způsobem s tím že Kaufmann je blázen. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz