Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

sarfian

Teraz som to dopozeral a ... čumím do blba, pretože sa neviem vymáčknuť a ani nijak toto okomentovať. Ale keď sa trošku zamyslím zlé to nebolo ani náhoduo, ale od dobrého to má daleko. Herci a ich výkony fajn, ale musím dať len *** . Viacerí tu píšu, že až na druhý raz dali plný počet. neviem či mám chuť to ešte pozerať, ale možno niekedy ano. VIDENÉ 1x ()

R&omize

"Blaze zapomnětlivým, neboť ti se vyrovnají i se svými hloupostmi." Pestrá paleta emocí, ve které se chtě nechtě musí najít každý a ne pro každého to bude vždy shledání zrovna příjemné. Chápu nominaci pro Kate, nechápu, proč nám Jim neukázal pouze "kamennou tvář" už dřívě, chápu, proč byla postava Clementine zároveň úžasná a zároveň k přizabití, nechápu, jak se vůbec mohlo podařit film natřískat tak, že mi hodina tři čtvrtě připadala jako skoro tři (vlastně se ani nedivím, ty vzpomínky by vydaly za celý život), za to ale chápu pětihvězdičkovou kvalitu už po prvním zhlédnutí, ale nechápu, proč nebyl děj ještě zpřeházenější, pochopil jsem ho hned na poprvé, což mi kupodivu nepříjde jako klad... :D Těžko popsatelné, to se prostě musí vidět. Jako bonus něžná pohlaví ve spodním prádle... ;) No a ještě by mě zajímalo, kolik si "doktůrci" za svou "domácí párty" tak běžně účtují? Asi hodně, když "jen" vyžírají ledničku... >:) ()

Mira90

Jak příznačné! Hodně dlouho jsem se na ESOTSM chtěl podívat a nakonec k tomu došlo (neznaje obsah) zrovna ve chvíli, kdy jsem taky chtěl na někoho zapomenout...Jak ukázali skvělí Jim s Kate, zas tak jednoduše to nejde. A stejně jako oni i já jsem došel k tomu, že to vlastně nechci. Tak trochu jiný romantický příběh. ()

Wowara

Fíha. Pochopila jsem to vůbec správně? Snad jo. Ujetej film! Ale totálně! Ale při tom tak.. kouzelný.. příběh o osudové lásce. I když na konci mi přišla ta láska trochu s takovou.. jako berličkou.. už byla pošpiněná.. to mi trochu nesedlo. Zajímavý film! ()

Varney

Film, na ktorý jedno zhliadnutie nestačí a ktorý až priam desivo reálne zobrazuje citové rozpoloženie zamilovaného človeka. Najväčším prekvapením je Carrey, ktorý konečne dokázal, že sa zaobíde aj bez svojich grimás. Dielu ani nedá čo vyčítať. Perfektný film. Za 5*. ()

m4xp4yn3

Formálně perfektní, ale gró příběhu bylo takové lehce banální. Veškeré "paměťově mazací" scény navíc budí dojem, že vznikly především proto, aby se scénárista vyřádil. Nicméně film mě baví a svou zamotaností vybízí k dalšímu zhlédnutí. ()

hero_bk

Pod slupkou originální sci-fi se skrývá naivní lovestory dvou naprosto otravných postav. Unylý, pomaluplynoucí příběh, který se v podstatě hodinu a půl nikam neposouvá, protože veškeré sny a vzpomínky, kterými Jim Carrey prochází, jsou tak nějak nicneříkající a vůbec nic nám neprozradí, je v podstatě ještě dobrý v porovnání s ostatními dějovými linkami... Hodně motivů z tohoto filmu bylo použito v jiných snímcích, ale bohužel všechny to udělaly efektivněji než tenhle film (jako první dva mě napadají Počátek - surrealistické scény ve snech a Scott Pilgrim proti zbytku světa - měnění barev vlasů). Jimu Carreymu prostě víc sedí komediální role, a tak tento film zůstane v jeho filmografii zapsán jako Věčný šit Carreyho vážné role. ()

psychoza

Sakra zaujímavý film, avšak také neskutočné sci-fi a toľko zmätku, až mi to kazilo dojem... Z celej snímky bol jednoznačne najlepší záver, vďaka ktorému som pochopila myšlienku filmu, teda aspoň dúfam! ()

Kingjiri

Už než jsem si pustil tenhle snímek, měl jsem tak trochu obavy vzhledem k tomu, kolik lidí tu ve svých dojmech používá slovo "divný". A divný to fakt bylo - divnej nápad, divná hudba, divnej příběh. Přesto to mělo pár zajímavých momentů - hlavně začátek byl dobrej a Carrey hrál solidně. Jenomže tyhle momenty už nedokázaly vyrovnat tu fantasmagorii, která se odehrávala v Joelově mozku během jeho vymazávání. Nic, co bych musel vidět znova. Třetí hvězdu dávám hlavně za Kirsten Dunst a její skákání po posteli. ()

Kroup4

Nejšílenější a zároveň nejhezčí film, který jsem doposud viděl. Jim Carrey dokázal, že umí opravdu skvěle hrát, a není potřeba jeho ''připitomnělých'' gegů. Kate Winslet odehrála svůj klasický nadstandart, nemůžu si vybavit, kdy hrála špatně. Menší role Dunst,Wilkinsona,Ruffala a Wooda byly také velmi dobře zahrány. Největším pozitivem je ale scénář Kaufmana a režie Gondryho. Film hodnotím po 3. shlédnutí a nemůžu jinak než plným počtem. Ojedinělý zážitek, který si své místo v mé TOP10 rozhodně zaslouží. Nemám co vytknout! ()

ziesel

Kate Winslet (v jeji nejlepší roli) s Jimem Carrym (v nejlepší formě) předvádí vskutku úžasnej sci-fi párek. (Vlastně kdybych ty závorky prohodil tak se nic nestane...) Určitě se na film (bez ohledu na rady ostatních) podívám časem ještě jednou. Zatím si nechávám rezervu, ale rozhodně si jdu sehnat soundtrack. Jinak bych ocenil, kdyby se k některým dvd nosičům začali přibalovat také injekce s očkovacím sérem proti náhlému vzniku melancholické nálady. ()

Petulka88

Asi tady budu za exota, ale tahle zmatenost mě nijak zvlášť nenadchla. Na jedno podívání je to docela obstojné, podruhé bych ale u toho asi usnul. ()

Ergon

Nejoriginálnější film o osudové lásce jaký jsem kdy viděl. NEZAPOMENUTELNÉ! Skvělý Carrey v neobvyklé roli introverta a úžasně praštěná Kate Winslet. ()

neimed

Je to zvlastne ako dokaze nejaky film spolu s hudbou vytvorit taku harmoniu, do ktorej sa rada ponorim a nic ine nejestvuje. Hudba je pre mna zaklad toho, aby som si film dokonale uzila. Modrovlasa Kate a netradicne smutny Jim... Vyzmizikovana tvar Elijaha, opakujuca svoje chyby Kirsten... Vizualne lakavy film, vizualne laskavy film... Pohladena dusa, bezsenne noci... 5 hviezdiciek a zatial 5 krat videny... Vsetko co v dnoch melancholie nevyhnutne potrebujem. A na co este dlho, dlho myslim. Kiezby sa dali urciti ludia skutocne z hlavy len tak - vymazat. O co lahsie by bolo potom dalej existovat. ()

Chosef76

Co s osudem? Chcete ho změnit, ale ono se to nedaří. Chcete ho obejít, ale on je ve vás......Za emoce, které ve mně film vyvolal hodnotím známkou nejvyšší. ()

aLCaP0Ne

Príbeh o osudovej láske a tom ako to niekedy (ne)dáva zmysel. Jim zahral perfektne a konečne po tých komédiách som od neho videl fantastický výkon. Film obsahuje nie len pekne popísaný príbeh o láske ale k tomu aj skutku kvalitný soundtrack. Už len samotná myšlienka vymazania si partnera je fascinujúca. Ktorí z nás by sa na to dali, keď boli čerstvo po rozchode a potrebovali vymazať určité veci či osoby ale podobne ako Joel vo filme aj mi časom zistíme, že na niektoré zážitky, chvíle s partnerkami sa oplatí spomenúť a že aj napriek tomu všetkému čo sme si povedali, spravili a čím prešli radi sa k ním vraciame, spomíname.. 95% ()

danny_21

Zajímavý nápad, ale víceméně chaos tak nějak bych to popsal. Kafmanna jsem tady nějak nepobral. Snaha Jima Carryho zkoušet i jiné roli než šlebící a pitvořící xichty je v pořádku, ale nevím jestli zrovna tady mu vykvetla pšenka, Kate tradičně dobrá, no nejspíš budu muset zkouknout ještě jednou, možná nebyla ta správná aura - zatím 50 %. ()

Chip89

TOHLE je film o skutečné osudové lásce. Nic tak neuvěřitelného jsem neviděla. Jako ostatní, podle toho,co tady píšou, jsem byla celý film neuvěřitelně zmatená. Na konci jsem pouze seděla s otevřenou pusou a s úžasem v očích, co to vlastně bylo. Jsem zmatená, nadšená a nepochopitelně nervózní, kdo tohle vymyslel. Vychvalovat to, že Jim Caarrey umí zahrát každou roli, nejen bláznivou postavu v komedii, asi nemá smysl. Kate Winslet s barevným ,,hárem" a bláznivou povahou. Mazání myšlenek, které je tak nereálné. To, že vymazanou paměť má i postava, která v tom dělá a vůbec o ničem neví. A pak závěr, že pokud člověk má někoho předurčeného, tak se ho nezbaví za žádnou cenu. O lásce, kde nejde o to, aby vše bylo dokonalé... Prostě 100% a těším se až uplyne nějaký čas a já si to pustím znovu, abych si na podruhé všimla všech detailů, které mi na poprvé utekly ....:-) ()

Dark seer

Mám rád filmy, kde hraje Carrey a tento je spolu s Truman Show jeho nejlepší! Tentokrát se ale v žádném případě nejedná o komedii, jak je u něj zvykem. Eternal Sunshine je duchaplný - pro mě nejhezčí - film ze soudku ROMANTICKÝ. Je to hlavně tím, že se nejedná o typické americké slátaniny, které se dají shrnout do tří slov (zamilování, hádka, usmíření). Film je sestřihán tak, abyste se co nejlépe vžili do role hlavního hrdiny a procítili spolu s ním jeho zážitek. To funguje na výbornou. Někteří film docení až po několikáté projekci, někteří až poté, co poznají nešťastnou lásku :). Na závěr bych zdůraznil mnohokrát opakované vychvalování scénáře a bezva herecký výkon holek Kate a Kirsten, o Carreym nemluvě ;). ()

Zikus

Kdyby to pokračovalo jako prvních 15 minut, bylo by to třeba i na pět. Jinak jsem se nudil, a to i po druhém zhlédnutí. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz