Věčný svit neposkvrněné mysli

• USA Eternal Sunshine of the Spotless Mind (více)

Joel (Jim Carrey) je ohromen, když zjistí, že si jeho přítelkyně Clementine (Kate Winsletová) nechala vymazat z paměti jejich bouřlivý vztah. Ze zoufalství kontaktuje vynálezce tohoto zákroku, doktora Howarda Mierzwiaka (Tom Wilkinson), aby mu naordinoval stejnou léčbu. Když se však jeho vzpomínky na Clementine začnou vytrácet, Joel si náhle uvědomí, jak moc ji stále miluje. Charlie Kaufman získal Oscara za (velmi) originální scénář. V tomto surrealistickém milostném příběhu, který je úchvatným a vizuálně podmanivým mistrovským dílem, hrají také Kirsten Dunstová, Elijah Wood a Mark Ruffalo. (Cinemax)

Pekisan

Bohuzial, nezdielam nadsenie vacsiny. O to viac ma to mrzi, ze som sa na to tesil a Jimy a Katie podali skvely vykon. Film, v ktorom je zvrat (na ktorom vlastne stoji cely film) vysvetleny inym zvratom, ktory je vlastne totalne ten isty. Je to ako mat minifilm vo filme a byt uplne o tom istom. Plus cela ta ta scifi technologia vsunuta do sucastnosti je len taka barlicka ukazujuca na neschopnost scenaristov stvorit cokolvek rozumneho. Nechcem zniet ako jeden z tych "vsade bol, vsetko vie, vsetko videl". Prave naopak. Aj mne, ktory sa povacsine nechava bezstarostne unasat dejom, bolo jasne kam to speje asi po 15 minutach a zbytok som len cakal, kedy sa to uz konecne stane. Skoda, lebo prvych a poslednych 10 minut bolo uzasnych a Winsletka sa stala definitvne mojou oblubenkynou. Ako studenstky projekt alebo hodinova epizoda Alfred Hitchock serialu by to bolo za milion bodov. Tak my ostal len pocit, ze niekto si doma pocita peniaze a mna taha za nos. ()

Jenilius

Film, který s každým shlédnutím zraje jako víno. Hlavně díky skvělému scénáři, který mohl vzniknou jen v hlavě Charlieho Kaufmana. Carrey a Winslet jsou perfektní a umocňují už tak dokonalý zážitek. ()

BaronDevil

Nesnasim Jima Carreyho! Nenavidim, nesnasim... Proc? Protoze hraje same totalni paka, idioty a kreteny. A pak se najednou objevi film jako Majestic, nebo tenhle a ja s otevrenou hubou ziram na to, ze tenhle posuk dokaze zahrat naprosto spickove vaznou roli takovym zpusobem, ze ho musim prehodnotit na jednoho z nejlepsich hercu, za kterym stoji jedni z nejhorsich scenaristu, kteri mu cpou stale dokola horem dolem jen ty posuky. Rozhodne lepsi 4*. ()

Plechpetr

Dost zmatený film. Celou dobu není nic jasné. Škoda, že se vše vysvětlí až tak pozdě, až když už to přestane bavit. ()

ICTS

Kaufmanovský narativní experiment si vždy pustím, když se zklamu v lásce a musím říct, že mi alespoň na chvíli vymaže paměť. ()

Razzor_82

"Můžeš někoho vymazat ze své mysli. Dostat je ze srdce je jiný příběh.“ Tak po delší době na druhé vzhlédnutí už si to kvůli časovým skokům sedlo do ozubených koleček v mé hlavě na sto procent. Charlie Kaufman názorně ukazuje jak bojovat za osudovou lásku. Ve snímku se střídá deprese, bezradnost, radost i vtip. Třaskavá chemie mezi dvojicí Jim Carrey a Kate Winslet. Hodně se tady tlačí na divákovu psychologii a vnucuje mu myšlenku jaké by to bylo nechat si vymazat paměť. Jedinečný film! 10/10 ()

tranquill

"Rozkrok mám pořád, stejně jak si ho pamatuješ.. Fuj!" Přiznám se, že jsem čekal trochu víc. Bylo to takové chaotické... "Mám tě přečtenýho! .. Ty máš přečtený celý lidstvo!" ()

hrumsrt

Vždy se usmívám, když někdo obdivuje Jima Carreyho jako skvělého komediálního herce, jehož ksichtění napříč žánrem se stalo ikonickým a je zpětně neuvěřitelné vidět jeho cestu ze stand-upu na vrchol komedie, který se mu povedlo atakovat už vlastně hned na začátku, a to v roce 1994, kdy třemi různými filmy, ve třech ikonických legračních figurkách, si dokázal za tak krátkou dobu podmanit celý žánr.. Ale i když nanejvýše respektuji jeho legrační kreace a improvizační timing, jakým z těhle rolí dělá jedinečnou zábavu, tak stejně jeho největší kouzlo spočívá paradoxně v dramatických rolích. A právě nejlepší je ve filmech, které balancují na takové tesknivé vlně - Truman Show, Majestic a nakonec i Věčný svit neposkvrněné mysli, z nichž všechny tři vrchovatě jako filmový fanda miluji.. Poslední zmíněný Věčný svit neposkvrněné mysli bývá právě často označován za to nejlepší, co Jim Carrey pomohl stvořit (i když původně mělo jít jen o další Cageovskou proměnu, v níž si nikdo často improvizujícího Jima nedokázal v téhle roli pořád představit).. A tak v jedinečném spojení kreativní geniality Charlieho Kaufamana usměrněné zamilovanou tesknivostí Michela Gondryho dali za vznik toho možná vůbec nejlepšího romantického filmu, co máme, minimálně co se propojení se sci-fi žánrem týká.. Věčný svit neposkvrněné mysli vypráví příběh vztahu Joela a Clementine napříč různými časovými rovinami. Proč takhle složitě? No, proto, že takhle se podařilo jejich vztah zachytit ve všech jeho odlescích a divák nejen, že není zahlcen různými jeho fázemi, ale především do poslední chvíle neví, co očekávat.. Joel jednoho krásného dne zjistí, že si ho jeho dívka Clementine nechala vymazat z paměti, aby zapomněla na všechno zlé i dobré z jejich vztahu a mohla se v životě zase na krásno posunout nezávazně dál s jistotou, že už ji city k Joelovi nebudou nikdy obtěžovat. Což když zjistí Joel, s podobnou bolestí ani on nemůže žít a rozhodne se ke stejnému kroku. A my se tak střetáváme s týmem z firmy Lacuna, který se na takový proces vymazávání specializuje, aby Joelovi službu zprostředkoval a definitivně Clementine sprovodil z jeho mysli.. Kaufman tak lásku prezentuje jako existencionální fenomén postavený jen na vzájemných vzpomínkách, které když zmizí, tahle podivná emoce se vytratí s nimi, ale je asi jasné, že tohle zní až moc jednoduše.. Věčný svit neposkvrněné mysli nám předkládá život vztahu, kde pár tvoří geniálně zlomený průměrně vyhlížející Jim Carrey a neskonale barevně překrásná Kate Winslet, které oba vidím moc rád, natož ještě v takhle emočně vypjatých polohách.. Příběh je vlastně úplně jednoduchý se zcela zřetelnou vidinou cíle, ale právě tady se ukazuje genialita spojení Gondry a Kaufmann. Michel Gondry dokázal dodat emoce do každého záběru, které navíc propletl řadou dost působivých praktických trikových scén napříč různými náladovými vrstvami a daří se tak Kaufmannův bláznivě geniální náčrt povýšit do nejlepší možné podoby.. Ovšem i když smetanu slízává právě první jmenovaný, tak je to právě Charlie Kaufman, jenž po bláznivé Adaptaci dostává to nejlepší vedení, dává do příběhu naprosto všechno a servíruje zdánlivě možná moc spletitý příběh (barevné kadeře!), ale v jádru téměř dokonalý. Díky nelineárnímu vyprávění nedrží diváka v jedné emoci dlouho a pokaždé šikovně rozmělní nebo přidusí napětí sledovaného vztahu, aby mu nakonec všechno poskládal do finální šokující podoby, která diváka navždy rozebere.. Přiznám se, že jsem Věčný svit už kdysi viděl a i když bych sám sebe tehdy považoval za dospělého, ani zdaleka jsem nebyl na úrovni, abych nejen docenil ale ani pochopil obsah a kouzlo tohoto majstrštyku, který ve mně sepl až nyní, kdy jsem cítil, že mám na to jej konečně docenit. A stalo se! Cením si na tom asi všechno, ať žánrovou propletenost, šikovně seskládanou náladovou paletu, tak i ty děsivě krásné myšlenky o etice ("Můžete změnit vzpomínky v hlavě, ale ne v srdci.") nebo snad osudovosti. Kdyby bylo vše tak jednoduché, je tu nuda.. Díky Jime! Díky Kate! P.S. Co myslíte kolik natištěných lístků by stačilo, aby jste neexistovali a stali se tím čeho se bojíme, lidmi bez odkazu, méněcennými? Možná děsivě méně než bychom si přáli.. 100% () (méně) (více)

Menja

Naozaj krásny romantický film, hoci podaný veľmi netradične. A možno práve to bolo na ňom také príťažlivé, spolu s výbornými hereckými výkonmi. Kiež by sa Jim Carrey dostal častejšie k takýmto filmovým rolám a zanechal postavy hlupákov s gumeným ksichtom. Budem mu držať palce. ()

tančísvlky

podla môjho gusta bolo len dvadsať minút , potom mi to pripadalo prekombinované. Nie pre mňa to nezachránila ani Kate WINSLET. Dobrá recenzia je tu od Marigold,tam je to celé... ()

Solly

Opravdu překapivě dobrý film s výbornými výkony herců od kterých by to člověk snad ani nečekal. Jim Carrey je překvcapivě umírněný, ještě mnohem více než v Truman Show, v podstatě jediná grimasa kterou použije je ÚPLNĚ NORMÁLNÍ ÚSMĚV. Už ho prostě musím uznávat jako herce, Muž na měsíci a Truman Show nebyly prostě náhoda! ;) A to nemluvím o skvělé kameře a střihu a režii, které jsou strhující a v efektech prolínání obrazů a mazání v Joelově mysli je to spusta vizuálních lahůdek a výborných režijních nápadů! ()

crackonosh

Přiznám se bez mučení, že scénáristický talent Charlie Kaufmana mě zaujal už ve skvělé (a trochu bolestné) komedii V kůži Johna Malkoviche a od té doby jsem vždy maximálně zvědavý na jeho další počin. Vždyť scénáristů, kteří se ladně vyhýbají všem možným klišé a dokaží napsat vtipné, překvapivé, maximálně promyšlené a nebo citlivé filmy, je jako šafránu. Těžko bych věřil, že se budu tolik bavit na (dosti nečekaně obsazeném) romantickém filmu. Příběhu o firmě, pro kterou není problém vymazat vám z hlavy nepříjemné vzpomínky (schválně, kdo po tom alespoň někdy nezatoužil!) na partnera, psa, dítě... a dělá to v tak amatérském prostředí, kdy se ve vašem bytě pořádají zběsilé večírky, zatímco vám probíhá automatické vymývání mozku, je natolik neuvěřitelný jako alarmující. A pak nastane okamžik, kdy si uvědomíte, že vzpomínky jsou tím, co utváří vaši osobnost, vaše zkušenosti a zjistíte, že přestože spousta z nich je bolestných, nechcete o ně za žádnou cenu přijít. A přesně v této situaci se ocitl hlavní hrdina Joel a začal za své vzpomínky bojovat všemi možnými prostředky, které máte k dispozici v umělém spánku. Zřejmě nejlepší dílo podle Kaufmanova scénáře ve výborné režii Michela Gondryho by si neměl nechat ujít žádný milovník dobrého filmu. A pak si schválně pusťte někaký hollywoodský prefabrikát, aby byl lépe vidět ten rozdíl. ()

radeckator

Předem musím vystřihnout poklonu Jimu Carreymu, protože tady předvedl životní výkon. Co se scénáře týká, tak skvělá až hodinářská práce vystavěná na detailech (užijete si je při opakovaném vzhlédnutí), ale to je u Kaufmana dá se říct již standard a Gondry to ví a skvěle si s tím pohrál. Kéž by všechny filmy s označením romantický měli podobný nevtíravý rozměr, šmrnc a člověk si na konci skutečně mohl říct áááách jako tady. ()

Trisstes

asi najoriginálnejšia romantická komédia čo som videl...inak po každej stránke je to dobré a hlavne Carrey exceluje...mal by takýchto úloh dostávať viac... ()

jda23

Scenaristicka zalezitost, samozrejme herci ako Carrey, Winslet a Wilkinson ukazuju, ze vedia plavat vzdy a vo vsetkych vodach. Dobry napad ! aj keby som to tocil ja, bolo by to dobre. (ne)uveritelny scenar !!! ()

sefino

Málokoho někdy nenapadlo, že by TOHLE raději zapomněl. A co kdyby to bylo realizovatelné? Udělali bychom to? Vzdali bychom se svých vzpomínek? Věčný svit neposkvrněné myslí nabízí vytváří z této fikce realitu. Když započalo vymazávání, byla jsem i nalomená, že existuje pár vzpomínek, které bych raději neměla, pak však začali hrdinové prchat ve snaze zachytit, alespoň útržky o existenci toho druhého. Já si uvědomila, že nejspíš ano, že i když bych na určité věci ráda zapomněla, stejně bych chtěla (možná i měla) vědět, že se staly. A nakonec mě Gondry odzbrojil! Scéna v rozpadajícím se domě. Úžasná hudba doprovázející uvědomění si hrdinů, že nad během celé události již nemají žádnou moc a pouze konstatují, co by dnes udělali jinak. A došlo mi, že bych nejspíš nevymazala nic. Ne, že bych bez těch vzpomínek nedokázala žít, ale ukážou mi cestu, jak se chovat dnes. Samozřejmě, film je spíše o lásce, která překoná i výmaz paměti, ale nedokážu si pomoci - spíše pro mě představuje výzvu k přemýšlení o vlastní historii. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz