Bratrstvo neohrožených

• Velká Británie Band of Brothers (více)
Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Hudba:

Michael Kamen

Damian Lewis, Scott Grimes, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Shane Taylor, Rick Warden, Michael Cudlitz, Neal McDonough, Frank John Hughes (více)

Reproduktor

Žádné nechutné prology plné patriotismu, žádná nucená sentimentálnost. prostě čistá lidskost a brutální naturalismus. Tak bych definoval Bratrstvo. Tento velko-seriál si již prostě zarezervoval místo v mém srdci a rozhodně ho nehodlá opustit. ()

Muff

Válečný seriál, který nemá obdoby. Založený na výpovědích očitých svědků ukazuje bez patosu tolik obvyklého ve válečných filmech hrůzy války a zbytečnost tolika zmařených lidských životů, tragičnost doby, a jizvy, které přetrvají věky. Na devátý díl jsem si musel nalít a nemyslím, že by nějak přeháněl. Píšu pod vlivem tří martini s ginem a uvědomuji si, jak jsou moje problémy malicherné v porovnání s tím, co zažili lidé během války. To už si dokážou představit jen nemnozí. Tento seriál je výpovědí o naší historii, výpovědí o přátelství a hodnotách, stejně tak jako o jejich ztrátách. Závěrečné propojení hlavních postav se skutečnými lidmi jen umocní pocit reality, Tihle lidé to zažili, oni tam byli. ()

m.a.s.

Asi nejlepší, desetidílný, válečný seriál, který jsem viděl. Perfektně vystihuje konec druhé světové války. Je to velmi realistický,drsný seriál, Myslím jsi že, velký plus na tomto seriálu má to, že se děj neodehrává jenom na frontě, kde se střílí a zabíjí. První dva díly nejsou až moc zábavné ani akční, ale v tomto seriálu je to nezbytnou součástí celého děje, se z amatérských dobrovolníků stávají elitní vojáci. Od třetího až do osmého dílu se děj vyvíjí a začíná to být velmi akční a plné suprových efektů. Devátý díl je asi nejsmutnější a dá se říct, že i velmi nechutný (tím myslím odhalení koncentračního tábora rotou E), i když kostýmy jsou velmi autentické. Desátý díl je takový poklidný, všichni se snaže jí dostat domů. Objevuje se také jaksi řečeno nemoc, z toho že vojáci nemají už koho zabíjet je po válce a někteří se s tím neumí vyrovnat. Na závěr musím pochválit Damiana Lewise za úžasný herecký výkon, díky kterému u mě se stal jedním z oblíbených herců. ()

carl.oesch

Mám vůbec smysl opakovat, jak je tenhle seriál skvělý a vyjímečný? Má, protože častěji člověk plácá slovy a údery do klávesnice, aby si vylil svoji zlost a znechucení nad hloupostí, švindelm, předstíráním a bezostyšnou manipulací, kterých je řada filmů (a o válečných to platí dvojnásob) plná. Tady asi válečná a protiválečná kinematografie dosáhla vrcholu - je to dokonalá syntéza a všichni ti, co psali nebo filmovali o válce a zároveň proti ní, by si mohli říct - byli jsme předchůdci a je to tak trochu i naše dílo. Remarque na straně jedné, ale třeba i náš Filip Jánský se svými Nebeskými jezdci a řada řada dalších, které nebudu jmenovat, abych na někoho nezapomněl. A zároveň by se měli stydět oni filmoví manipulátoři a propagandisté, kteří si z války ve filmu udělali živnost a je jedno, jesti se jedná o stupidní cečkové krváky, velkoopusy z dílny Velkého Bratra na východě či dokonce relativně nový a (nesmírně) hloupý Pearl Harbour. Tenhle seriál jako by byl dokonalou syntézou všeho toho vynikajícího a dobrého, co bylo o válce - zejména té druhé, napsáno a natočeno. Ona ta pravdivost a neokázalost zajde pod kůži tak, že až cítite tu tichou hrůzu při seskoku mezi vybuchující protiletadlové granáty a hořící trosky zasažených letadel, strach při útoku na Carentan, kdy nevíte odkud to na vás přiletí a nebo jenom - zimu v lese u Bastogne či děsivý zápach v koncentrčním táboře kdesi v Bavorsku. Stejně nekázalá ahluboko se zadírající je i hudba Michela Kamena (škoda, že už skládá tam nahoře), ale pominu-li všechny herce, scénáristy, techniky, režiséry, kdybych měl tu možnost, dvěma lidem bych poděkoval a složil bych jim hlubokou poklonu - Stevennu Spilebergovi a Tomu Hanksovi. Protože oni to celé dali dohromady. A taky bych jim vyjádřil obdiv za způsob, jak seriál pojali. Ale největší úcta nakonec stejně patří těm několka stařičkým pánům, kteří tohle celé zažili, přežili, ve filmu zase velice neokázale okomentovali a kteří jsou pro mně zase symbolem těch miliónů dalších, kteří válkou rovněž prošli a především, kteří ji - vyhráli. A přes všechny kotrmelce, kličky a škobrtnutí to byla spravedlivá válkam, válka proti válce a předvším tím je pro mně tenhle neskutečný seriál. A asi to s námi není až zas tak špatné, když se podíváme na těch 94% v hodnocení.......nejsme tak otrlí, lhostejní a hlavně - nechápaví. Antoine Saint-Exupery, sám bojovník v této válce napsal v knize Válečný pilot - Jsme objekty všeobecné nesouvztažnosti, jsme zlomky velké stavby a bude potřeba více času, odstupu a mlčení, abychom ji pochopili jako jeden celek. A to se tady povedlo dokonale. ()

Salgafo

Dědo, byl jsi za války hrdina? a děda odpoví: Ne, ale sloužil jsem v rotě plné hrdinů.??? Tato věta mluví za vše.. Rota E a major Winters Praví hrdinové...Zachraňte vojína Ryana roztáhnutý do deseti dílů...Pocta Hanksovi a Spielbergovi..Absolutně nejlepší válečný seriál všech dob ()

YUI

Když se mě někdo zeptá, jaký je nejlepší válečný film/seríál, odpovím mu jednoznačně Bratrstvo neohrožených. Proč ? Autentické prosředí, příběhy a akce od začátku dokonce. Napětí, akce, emoce, vše se vtomto seriálu najde. ()

Virusman666

Když začaly v televizi jít reklamy na tento seriál, říkal jsem si, že to bude zase nějaká ptákovina, nebo nacionalistická propaganda, ale škaredě jsem se spletl, pustil jsem si první díl odpoledne a televizi jsem vypnul až po shlédnutí posledního - ráno. Pro mě mezi válečnými seriály a asi i filmy - jednoznačná jednička. Smekám, to jsem fakt nečekal ()

Sin410

Nikdy jsem si nemyslel že 10 hodin sledování seriálu mě může tak moc naplnit. Nelituju ani jedné z těch hodin. A věřím že jich ještě spoustu nad tímhle seriálem strávím. Dokonalé obsazení, superní hudba i kamera, téměř dokumentární stvárnění, odlišnost každého dílu a vývin charakterů. Navíc velká shoda s knižní předlohou, což není až tak časté. Pro mě srdcová záležitost. ()

iamx_

Jeden z nejlépe natočených snímků z prostředí 2. světové války. Velkou výhodou považuji fakt, že hlavní, ale i vedlejší role, nestvárnili žádné herecké hvězdy, ale jen herci, kteří byli nejvíce podobni skutečným postavám. V kařdém díle je popisován příběh normálního vojáka z řady, i když se celý seriál nejvíce soustředí na hlavního hrdinu, jímž byl major Winters (Damian Lewis), který od 2. dílu celou rotu E vedl. Na skutečnosti dodává celému snímku i výpovědi veteránů, kteří zažili boje ve Francii, Nizozemí i Německu. ()

hodbodka

Po několikátém shlédnutí tohoto seriálu mi stačí už jen slyšet úvodní znělku a mám husí kůži. Jelikož mě baví filmy na téma 2. světová válka, tak pro mě Bratrstvo neohrožených byla jasná volba. První díly jsou spíše o výcviku parašutistů a celkových vztazích mezi nimi. Už v těchto dílech si můžete najít postavy, které vám jsou sympatické a naopak... Později se seriál přemítne do samotných bojů na druhé frontě. Tyto díly jsou všechny naprosto strhující. Každý je zpracován na trochu jiné téma a je zde hodně pohledů jednotlivých postav na válku. Poslední díly jsou o hrůzostrašných věcech, které válka způsobila a na závěr také o tom, jak se jednotliví váleční hrdinové s válkou (pro Easy Company vyhranou) vyrovnají. Perfektní je také vyprávění samotných hrdinů z války, které samozřejmě přidá na autentičnosti.. Tento skvělý seriál je prostě těžké komentovat, to se prostě musí vidět. A ne jednou! :-) ()

PartyzanFilm

Nemam rad Saving Private Ryan a nemam rad tohle. Valecne filmy miluju, ale valka myslim nebyla takova jako v techto serialech... Jdi a divej se nebo Pianista anebo i Schindler's List... ()

Fugito

Ak si chcete pozrieť pekný dokument o II.sv. vojne tak toto je zatiaľ najlepší aký som videl. Veľmí silný, vlastenecký, pravdivý a dojímavý. Veľmi podobné spracovanie ako vo filme " Zachránte vojaka Ryana " Co-produkcia- Tom Hanks. ()

cguio

Když jsem si tento seriál pouštěl, byl jsem předohromen, protože moji kamarádi ho viděli již několikrát. Pustil jsem si tedy první díl a už při prvních vteřinách mi naskočila husí kůže, ta úvodní znělka mě úplně dostala a to se mi ještě u žádného seriálu nestalo. Samotný seriál myslím, že už není třeba komentovat, protože je to tak silný filmový/seriálový zážitek, že nelze popsat slovy, musí se prostě zažít. Myslím, že by bylo záhodno, aby shlédnutí bratrstva neohrožených bylo v učebních osnovách škol, protože každý by si uvědomil, jaký je život vzácný a poznali by, jaké zbytečnosti každý den řeší a zárověň si uvědomili hodnoty opravdového přátelství. ()

jokino

Po zhliadnutí "Saving Private Ryan" som už nečakal, že ešte niekedy uvidím nejaký pod.natočený film / seriál.. A predsa sa stalo a to hneď 3 roky na to. Neskutočne dobre natočené. Vojna v plnej "paráde".. Dobrý príbeh, skvelé efekty, soundtrack úžasný, čo viac dodať? Treba vidieť! ()

-VINCE-

Tady prostě není potřeba dlouhých vět. Úžasný a nezapomenutelný zážitek, který mi toto ojedinělé dílo dalo je na vždy. Velkolepé akční vojenské scény a situace na způsob Zachraňte vojína Ryana v 10-ti epizodách. Dojemné, šokující a hlavně realistické. Nejlepší epizoda z níchž jsem si vzal nejvíce emocí je číslo 7 - Bod zlomu. Další pokus o podobný projekt The Pacific dopadl na výbornou, ale Band Of Brothers se nic nevyrovná. ()

Reiner

Amerických válečných filmů je k dispozici opravdu hodně. Tento má však něco navíc. Není jen o válčení v pravém slova smyslu, ale o vztazích, mimo jiné, skvělé režii i příběhu. Ponoříte se do děje a bude opravdu překvapeni, jak rychle se do děje dostanete. To vše podtrhuje dle mého názoru herce Damiana Lewise. Další plus za technické zázemí ve filmu. Za mě ***** ()

papuchalk

Původně jsem seriál hodnotil jen 3*. Některé epizody mne moc nebavily a zdálo se mi to příliš ukecané. Po přečtení předlohy musím jít na 5hvězd, ale je to skutečně jen díky té knize. Čtenář má daleko víc času se sžít s jednotlivými postavami, dozvědět se o nich víc. A hlavně ... do seriálu se dostala možná tak každá desátá stránka z předlohy, což je podle mne málo, takže až díky knize dostane divák souvislejší dojem z vyprávění o výsadkářích z roty Elite. ()

Charlinka

Dokoukala jsem to před týdnem a od té doby nemyslím na nic jiného. Tento seriál ve mně zůstane ještě hodně dlouho. ()

Plague.

O hodnocení jsem přemýšlel dlouho. Ne, že bych potřeboval přemýšlet o kvalitách/nekvalitách seriálu, ale opravdu jsem nevěděl, jak jej ohodnotit na ČSFD. Problém je v tom, že jako seriál se jedná o hluboký podprůměr. Hodně scén se tak trochu táhne, postavy se střídajá jedna za druhou a člověk nemá absolutně přehled kdo je kdo a ztrácí se trochu v ději. Jenže to je právě ono, nejedná se tak úplně o seriál jako spíše o dokudrama, které vzdává poctu vojáků ve druhé světové válce a mapuje jejich příběh. V tomto ohledu se jedná o špičkové dílo. Proto jsem nakonec zbaběle dal jen 4* ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (více)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (více)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (více)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn