Reklama

Reklama

Magnum

(seriál)
Akční / Dobrodružný / Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (1980–1988), 129 h 3 min (Minutáž: 43–90 min)

Hrají:

Tom Selleck, John Hillerman, Roger E. Mosley, Larry Manetti, Jeff MacKay, Angela Lansbury, David O'Malley, Gwen Verdon, David Hemmings, Brandon Call (více)
(další profese)

Série(8) / Epizody(161)

Havaj je sice ráj na zemi, ale zločin je tu stejný jako všude jinde... Veterán vietnamské války Thomas Magnum (T. Selleck) je soukromý detektiv na Havaji. Jeho zázemím se nedávno stalo luxusní sídlo pro hosty autora bestsellerů Robina Masterse, který si Magnuma najal jako bezpečnostního poradce. Jeho přítomnost na panství ovšem jen těžce nese britský majordomus Jonathan Higgins (J. Hillerman), který má rezidenci na starost. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele honajz k tomuto seriálu (19)

Na Havaji nešňupejte (1980) (S01E01) 

Mám tenhle seriál rád, ale v tomhle pilotním dvojdílu ještě nejsou ty třecí plochy mezi Magnumem a Higginsem a jejich vzájemné pošťuchování na takové úrovni, je vidět, že se to teprve rozjíždí. Ty holky také mohli vybrat o něco lépe, tyhle všechny, včetně dcery admirála, vypadají jak štětky z poslední nálevny ve městě. Ale jinak se mi líbí, že děj je rozvíjen logicky, některé věci dříve naznačené (letušky, spisovatel a jeho knihy) se zúročí později (to žel nebývá ve scénářích moc často), do toho fajn scenérie. Celá ta zápletka kolem Vietnamu... no, chápu, chtěli vysvětlit ten kruh přátel, ale ty scény z války jsou neskutečně ochotnické, kde v nějaké botanické zahradě kluci střílejí nějakým náhodným směrem, ale žádného Vietnamce není vidět, nepřítel je prostě imaginární. ()

Čínská panenka (1980) (S01E02) 

Hodně slušný díl s čínským zabijákem (kterého si žel v akci moc neužijeme), dobrým dobíráním si Magnuma, pár vtípky. jen jsem tajně doufal, že s čínským zabijákem se na konci utká Higgins. No nic, snad jindy. ()

Díky bohu za ty malý holky a za ty velký taky (1980) (S01E03) 

Hodně rozporuplný díl. Na jednu stranu bych ty holčičky z fleku nejraději zabil  nebo se k nim choval stejně jako Higgins, na druhou je ta krádež docela fajn fór a ke konci to slušně šlape - ale stejně mám pocit, že měli jít sedět do basy komplet všechny ty baby, a ne že se jich bude Magnum zastávat. Ale jinak dobrá podzápletka s Manim, jeho boxerským klubem a jeho novou láskou. ()

Není třeba vědět (1981) (S01E04) 

Jeden z hodně slabých dílů, kdy vám je jasné skoro od začátku, kdo je atentátník, takže jen trpně čekáme do konce. Navíc ČT zrovna tenhle díl nepustila v původním znění, takže člověk je ochuzen i o některé vtípky. Každopádně doufám, že podobných politických témat bude v seriálu jako šafránu, protože to sem podle mne prostě nepatří. ()

Bez slitování (1981) (S01E05) 

Skvělý díl s dobře propracovaným scénářem (snad jen ten začátek s hereckou etudou mohl být kratší), s herečkou připomínající Geenu Davis, se skutečným Ianem McShanem (!) a chytře vedeným pátráním („strávil jsem s vámi noc“). Jen Higginse je málo. :-) ()

Nikdy více (1981) (S01E06) 

Jako, ten závěrečný zvrat je ais každému jasný hodně brzo. Ale jinak je to postavené hodně dobře - záhadným příletem, podivným chováním Saula, snahou kluků jeho a Lenu ochránit, otevírá to 40 let po 2. sv. válce stále ožehavé téma, které rezonuje i dnes. Jen v tom závěru tvůrci neměli koule ukázat, jak to celé skončilo (podle mě jasnou sebevraždou, abych moc nespoileroval). ()

Nejškaredější pes na Havaji (1981) (S01E07) 

Vyloženě oddechový díl - pes, kterého má Magnum chránit, po psovi jdou mafiáni vedení jakousi verzí Anthony Quinna z Wishe nebo Lidlu, po chvíli Magnum musí zachraňovat ještě těžce naivní veterinářku, i na nelegální pěstitele konopí dojde. Což je mimochodem jedna z nejlepších scén, kdy ta holka absolutně nechápe, co to tam Magnum těm pěstitelům říká. Ostatně i ta honička v džungli je povedená. U českých titulků České televize mi vadí, že je překládal nějaký nekňuba, který netuší, že Yale neznamená „Jo“, ale právě protikladnou univerzitu k té z Harvardu, o které starý kmotr mluví, nebo že mustache znamená knírek, kvůli kterému si mladí mafiáni starého stále dobírají. Chybí tomu v těch titulcích pak ten fajn humor, který je v původním znění. ()

Nezvěstný (1981) (S01E08) 

Docela zajímavá premisa mimosmyslového vnímání se rozplyne vniveč a zúročí se jen v jedné scéně, kdy Higgins nebohou dívku hypnotizuje, ale jinak je to taková ta historka „jeden nás podrazil, musím zjistit, kdo to je, než mě zabije“. Docela mě překvapuje, po jak dlouhé době rezonovala v Američanech válka ve Vietnamu. Když se budete nudit, jako že o nudné scény není nouze, zkuste spočítat, kolik přelivů hlavní hrdinka stihne za seriál změnit (někdy i ze scény na scénu, z kaštanové na blond), a povšimněte si, že kvůli tomu ani jednou nevleze celá do vody. ()

Nikdy nezapomenu (1981) (S01E09) 

Hodně slabý díl. Začátek jak z telenovely a podobně ukecaný, pátrání o ničem (nakonec Magnumovi skoro doslova poradí náhodná kolemjdoucí). Jediné, proč stojí za to tento díl vidět, je kvůli snaze Higginse Magnumovi nadbíhat, aby si zahrál partičku bridže, a jak z toho Magnum bezostyšně těží. Záběry na nálet na Pearl Harbor jsou převzány z nějakého širokoúhlého filmu a je to na nich vidět. ()

Prokletí klubu krále Kamehameha (1981) (S01E10) 

Hodně povedený díl. Hláškami, tajemným šamanstvím, kletbou klubu - a s druhým plánem na pozadí: jistou nostalgií po době, kdy se stavělo pro radost všech, a ne jen pro bohatou klientelu luxusní hotely. Zazní to tam celkem třikrát, poprvé, když na Ricka praskne, že míval jazzový klub/bar, ale zkrachoval, a on to kvituje poznámkou, že se tam alespoň cítil šťastně a naplněně. Podruhé o tom mluví starý pán a nakonec při projížďce autem v trochu obráceném gardu novinářka. ()

Přátelství nade vše (1981) (S01E11) 

Sice konec to celé trochu hodí výš a některé věci se spojí, dořeknou a přijde překvapivý zvrat, ale přesto je začátek fakt nuda, prostředek také nic moc nepřinese, proč Magnum hodinu dělal dělníka, také nedává smysl. Potěšilo mě ale, jak se zachoval Higgins na konci. ()

Všechny cesty vedou k Floydovi (1981) (S01E12) 

Další z oddechových dílů, kde snad tentokrát dokonce nikdo nezemře, ale Floyd mi přišel fakt jako divný podvodníček a jeho dcera si až moc hrála na diblici, v jejím věku, což mi kazilo celou dobu dojmy. ()

Adelaide (1981) (S01E13) 

Další díl, kde - pravděpodobně; může být nakonec jen zraněný - nikdo nezemře a kde ty fórky kolem koně, ohozy Magnumových kamarádů a tak, vlastně vtipné nejsou. a kde nás čekají minuty nudy a parkur, kde by jeden natotata usnul, jak je to napínavý závod. ()

Neříkej sbohem (1981) (S01E14) 

Hodně nevyvážené a některá jednání postav nedávají zpětně smysl. Třeba že vím, že někdo po mně jde, dokonce i kdo by to mohl být, ale budu tvrdit, že šlo o nešťastné nehody as náhody. Proč? Komu to asi tak mohlo prospět? Navíc je tady spousta vaty, rozhovorů o ničem, přejíždění zleva doprava a zpět, chození po cizích bytech (tam na Havaji fakt nikdo nezamyká dveře domu?), snad jen ten omlouvající se Higgins v závěru za to stál. ()

Černá orchidej (1981) (S01E15) 

V úvodu to vypadá na další z oddechových dílů a docela se daří držet tu hranu parodie filmů o detektivech drsné školy (což Magnumovi fakt ne a nejde), objeví se pár zábavných špílců, ale od toho pikniku a toho svěřování se jak z červené knihovny to jde dolů. Navíc si zase postavy mezi sebou neřeknou podstatné věci, třeba že někdo někoho podezřívá a tak. A konec zase jako z červené knihovny. Ostatně - na červeno má přemalovaný svůj byt u Masterse i Magnum, a moc se mu to nelíbí. ()

Motyčka Doylová (1981) (S01E16) 

Hodně zábavný díl - jak tím Mastersovým šoférem, tak spoustou hlášek nebo jemnými fórky v obraze. Masterse neuvidíme - jen něčí ruku či něčí záda, ale hlas Mastersovi skutečně propůjčil TEN Orson Welles (ale jak píšu, neuvidíme ho). Když jsme u Masterse a jeho zvláštního stylu „psaní“ románů - hodně mě bavilo, jak vlastně jen automaticky diktuje to, co zrovna vidí, a tak zapracuje do příběhu lepou letušku, posléze Magnuma, kostky ledu... Hlavní hrdinka fajn, jen nechápu, že zatím pro většinu dílů vybírají pořád podobné typy s trošičku kostnatým obličejem, vyšišovaně modrýma očima, které vypadají jak oči alkoholičky po několika tazích, docela prdelaté, vlastně i poměrně staré na typy dívek, ale hlavně všechny mají pořád dokonalý a nadýchaný účes, to mě fakt baví. Jinak tohle je velká role Higginse, jehož vyprávění a kecy jsou skutečně brzy hodně otravné - hlavně v těch horách. :-) Prostě zábavný díl z ranku těch, které mám na tomto seriálu rád. („Vy jste se sem dostal jak?“ - „Přelezl jsem plot.“. - „Ale to by houkal alarm.“) ()

Krása nezná bolest (1981) (S01E17) 

Beru zpátky, co jsem psal minule o ženských protějšcích v Magnumovi. Dnes jsme dostali to nejošklivější stvoření za celou dobu - vychrtlá, nakrátko ostříhaná umělá zrzka se zuby jako z dívky na koštěti, když učitelka měla předkus. Fakt nějak nevěřím, že se do ní chudák, zahradník zabouchl. Jinak jde opět o oddechový díl, nikdo neumře, ale těch pár dobrých vtipů se rozplizne v nijakém ději bez zápletky, motivací, zvratu a dokonce pořádného závěru. Všechno tak nějak vyšumí do ztracena a člověk si řekne, a to je všechno?, a co jako? (Jo, a zajímalo by mě, kdo točil Magnuma na kameru, když otočil kolo, když tam žádná kamera nebyla.) ()

Billy Joe Bob (1981) (S02E01) 

Jeden z nejhloupějších dílů. Humor má vycházet z postavy jako že kovboje na Havaji, jakéhosi malého Johna Wayna, jak během děje zazní, ale prostě to nefunguje. Navíc nejdřív Magnum neví, kde velký šéf Ito sídlí, pak tam letí vrtulníkem, a navíc má najednou nějaký diář, o kterém celou dobu nebyla řeč, a tak by se dalo pokračovat. Billy Joe obsadí ostrov velkého šéfa, který hlídají jen tři členové ochranky a dvě ženské. A jak Ita přemohl, když ten je mistr bojového umění? Právě na to jsem se těšil, že bude nějaký souboj, ale asi došly peníze nebo co. Fakt děsná hloupost a jedna nelogičnost za druhou. ()

Průliv smrti (1981) (S02E02) 

Na tomhle dílu se ,mi nejvíc líbila představitelka Marion, zde v hercích kdovíproč neuvedená Wendy Girard, hrála naprosto přirozeně. Pak se mi líbil motiv legend a historie, ale žel není náležitě dotažen do konce. Podobně smrt profesora - špatně jsem se díval, nebo jeho tělo nenašli? Protože pak paní profesorka mohla tvrdit, že se ničeho nedopustila. A pak je zde rádoby veselé hlídání kozy, kterýžto prvek mi moc vtipný nepřišel - a vlastně ani ten není dotažen nakonec do konce. ()

Související novinky

Zemřela herečka Shannen Doherty

Zemřela herečka Shannen Doherty

14.07.2024

Ve věku třiapadesáti let zemřela v sobotu 13. července americká herečka a hvězda populárních seriálů, jako jsou Beverly Hills 90210 a Čarodějky, Shannen Doherty. Podle dostupných informací bohužel… (více)

Ben Stiller v epické fantasy?

Ben Stiller v epické fantasy?

07.04.2008

The Return of King Doug není oslavný dokument o zdejším uživateli Douglasovi, ale připravovaný komiks nakladatelství Oni Press, na který už promptně koupilo práva studio DreamWorks. A hned oslovilo… (více)

Reklama

Reklama