Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

(více)

Recenze (312)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Pakula se soustredi ciste na vysetrovani dvou novinaru. Coz znamena, ze se tu neresi otravne nejaky rodinky a vztahy hlavnich hrdinu, celej film vyplnuje jen a pouze vysetrovani, ktery je bohuzel nebo bohudik natolik verohodny, ze je to v podstate jen neustalej kolotoc telefonovani, psani poznamek, jezdeni z mista na misto a dotazovani se lidi zapletenejch do kauzy. Takze na jednu stranu to pusobi skoro az dokumentarnim stylem, nastesti ne kamera, ta je prijemne filmova a obcas tu je i nejakej skutecnej zaber na prezidenta a podobne, ale na stranu druhou, je to obcas trochu stereotypni nuda, kterou zachranuje jen to, ze jak Hoffman, tak Redford jsou ve svejch rolich naprosto verohodny a ze se film venuje takle zajimavymu tematu. Lepsi 4*. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Výborný Pakulov film o okolnostiach aféry Watergate. Ústrednú dvojicu investigatívnych žurnalistov, ktorých napriek ich rozdielnym povahám i dĺžke praxe zviedla dokopy náhoda, trpezlivo a vytrvalo skladajúcich čriepky utajovanej pravdy bravúrne stvárnili Redford s Hoffmanom. Tempo filmu je zdanlivo pomalé, informácií nadbytok a napriek tomu filmu vládne od začiatku do konca negradované napätie. Dialógy sú skvele napísané a tak mám iba dve výhrady. Jedna sa týka nadbytku informácií, ktorá film posúva od drámy viac k dokumentu a druhá, že na Slovensku takáto dvojica novinárov chýba. Ak by bola, nikto by tak ľahko aféru Gorila nezamietol pod koberec. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Nehollywoodsky neatraktivní vylíčení mravenčí novinářské práce vedoucí k propíchnutí jedné z největších amerických politických kauz. Jelikož člověk už dopředu ví, jak to celé dopadne, je vysloveně trýzněn pomalým rozplétáním celého případu zahrnujícího desítky jmen, ke kterým nám mnohdy nejsou dodány tváře, ale zase sdílí radost z každého dílčího úspěchu těch dvou, kteří se hledali až se našli a sám by tohle dobrodružství velkých malých kluků žádný z nich neustál. Konec může působit useknutě, ale hoši se vlastně dočkali satisfakce už před ním, kdy je začali všichni respektovat a bát se jich. Jen ty obavy o vlastní život tam moc nejsou a hlavní postavy mohly být více rozkresleny. Konspirační schůzky v podzemní garáži či bránění se proti odposlechu ve vlastním bytě puštěnou hudbou a psaním si vzkazů dnes působí jako ohraná klišé, což ale není chyba filmu a záběr s oslavujícím Nixonem v televizi a Bernsteinem a Woodwardem osaměle zaujatě datlujícími v pozadí mi přišel úsměvný. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Dost zajímavý snímek o tomto skandálu, který je dnes už každému známý. Dvojice investigativních novinářů v podání Dustina Hoffmana a Roberta Redforda jim jde tvrdě po krku. Snaží se celou událost rozklíčovat a najít pravé viníky této kauzy. Nikdo s nimi ale moc nechce spolupracovat a ani jejich šéfredaktor jim moc nevěří. Musí se tedy hluboko ponořit do vyšetřování a obětovat tomu maximum. Časem se začnou přibližovat a situace začne být i pro ně nebezpečná. Do celé kauzy jsou totiž zapojeni skoro všichni. Nakonec to přináší svá ovoce. Trochu mi to připomnělo snímek Spotlight. Každopádně si film Oscary určitě zaslouží. Zdá se do šílené, co Nixonovi tehdy málem prošlo... "Je to pro jeho dobro." ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Moje čtvrté setkání s Pakulou. Na zadek rozhodně nepadnu. Nečekal jsem nic jiného, a chyba asi nebude v režii, ale spíš faktu, že se jedná o film podle skutečných událostí, od nichž se tvůrci ani ve jménu vygradování zápletky neodhodlali oprostit. Film pro trpělivé lidi, nejvíc si ho určitě užijí diváci dobře seznámení s politickým pozadím případu. Když přijde konečně po dvou hodinách na zveřejnění, je hned konec, žádná gradace, šlus. Viděl jsem obrazovou dvd verzi s původním kinodabingem (1981), film byl ovšem do kin sestříhán (o opravdu nepodstatné části scén, začátky a konce rozhovorů), doplněné o vhs dabing (90´s). Všichni čtyři dabéři dvou hlavních rolí (Fišer, Štěpnička / Postránecký, Oliva) jsou fantastičtí, právě ve vedlejších rolí je nejmarkantněji vidět kvalitativní pád českého dabingu (nevěříte-li, film si sežeňte). ()

Galerie (52)

Zajímavosti (45)

  • Film je natočen podle stejnojmenné knihy napsané Woodwardem a Bernsteinem. Zatímco film se k nám dostal téměř hned po svém uvedení, podrobnější a komplikovanější kniha u nás byla až do roku 1989 zakázána. (StarsFan)
  • V roce 1973 dostali Carl Bernstein a Robert Woodward za svou reportáž o aféře Watergate Pullitzerovu cenu. (Petulka88)
  • Robert Redford (Bob Woodward) řekl Marku Ebenovi, že se s Richardem Nixonem jednou osobně setkal: "Kdysi dávno v Kalifornii, kde jsem vyrůstal. Bylo mi třináct, vyhrál jsem závody v běhu. Nixon byl senátorem za Kalifornii a předával ceny. Je to dávno, ale zůstal ve mně dojem studeného, toporného muže. Nevěděl jsem, o koho se jedná, zajímaly mě krásný holky a sport, politika mi byla lhostejná. Když mi podal ruku, měl ji vlhkou a ten stisk byl neurčitý, rozmázlý." (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (více)

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)

Reklama

Reklama