Reklama

Reklama

První kráva

  • USA First Cow (více)
Trailer 4

Tichý a samotářský kuchař Cookie putuje se skupinou lovců kožešin americkým Oregonem. Spřátelí se s podnikavým Číňanem King-Luem a společně rozjedou nečekaně úspěšný byznys se smaženými koblížky. Důležitou ingredienci ovšem musí krást. Tajně za tmy chodí dojit první krávu, jedinou v širokém okolí, kterou do Oregonu přivezl bohatý Angličan. Americká nezávislá filmařka Kelly Reichardt ve svém křehkém antiwesternu o mužském přátelství vykresluje autentický portrét drsného života na počátku devatenáctého století na americkém severozápadě. Film se umístil na předních příčkách mnoha českých i zahraničních výročních žebříčků. (Aerofilms)

(více)

Videa (3)

Trailer 4

Recenze (64)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Odkud si myslí, že je to mléko?“ - „Někteří lidé si neumí představit, že by je někdo okradl. Jsou příliš hrdí.“ - „Doufejme, že je jedním z nich.“ Aneb tak dlouho se chodí pro kradené mléko, až se…Spíše komorní First Cow mě poměrně zaujal. Přitom neohromí po vizuální stránce (ačkoliv má pár momentů) a stejně tak je to s příběhem. Přesto je v něm něco, co mně bránilo se třeba jen na chvíli nudit. A to i navzdory rozvláčnému tempu, které nastolila již úvodní scéna s proplouvající lodí. Sympatičtí, nelehce se probíjející hlavní hrdinové, kteří poprvé v životě dostali malou naději na lepší život, jejich nenápadné přátelství, určitý hřejivý pocit, příjemná atmosféra a moc hezký hudební motiv, to jsou hlavní klady tohoto filmu. Konec by byl také krásný nebýt toho nezvládnutého detailu, že zdravotní stav jednoho z hrdinů…ale budiž, nebudu se v tom dál rýpat. Ačkoliv je to naše první filmové setkání s Kelly Reichardt, některé věci ve mně docela rezonovaly a já se s ní rád potkám znovu u některého jejího dalšího filmu. Protentokrát v mých očích zasloužené 4*. ()

Reklama

Lucretius 

všechny recenze uživatele

Zábavný, sympatický a atmosférický film. Nicméně srovnání s Dead Manem je přehné, to je jiná liga. Zatím, co Jarmusch nabízí vážně míněnou vizi divokého západu, která je podmanivá v tom, že jde proti té žánrové, svět First Cow ve svém queer tématu a celkové hipsterské přecitlivělosti (hlavní hrdina je ultraplachá stydlivka) daleko více vychází z aktuální módy, resp. z toho, co chce určitá skupina diváku vidět (v podstatě obrácená situace). Scény, které by měly definovat prostředí navíc působí aranžovaně a to je v primárně atmosferické záležitosti trochu problém. Na onu špinavost a drsnost světa si snímek spíš jen hraje. Jediné, co mi ale asi skutečně vadilo byla dramaturgická struktura. Na začátku snímek řekne jak dopadne, celou dobu naznačuje jak dopadne a pak tak dopadne. Těžko držet palce někomu, kdo se chová hloupě, když děj zároveň divákovi neustále mezi řádky říká, že se mu to vymstí. Podobně jako ostatní mě překvapilo, že jde o film zkušené režisérky, velmi silně totiž působí jako debut. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Hm, to čo bolo? First Cow občas malo feel good momenty, potom to bolo niečo úplne iné a skončilo sa to tak, ako by sa zrejme žiadny normálny feel good film končiť nemal. Herci vcelku sympatickí, ale inak značne wtf projekt. Vôbec neviem, čo si mám o ňom myslieť. Nemôžem povedať, že by sa mi nepáčil, ale určite to ani nebola žiadna bomba. Zaujímavá je ponurá jesenno-zimná výprava. Všetko je hnusné, rozčľapkané, ponuré a neutešené. ()

movie 

všechny recenze uživatele

Uhrančivá meditace, jako kdyby se tvorba Cormaca McCarthyho obalila nežností a zlo bylo ještě daleko za obzorem. Nádherně zahrané (subtilní Ewen Bremner a konstantní samomluvou obtěžkaný Orion Lee), skvělý soundtrack Williama Tylera (Tompkins Square Records) a režijně je to hodně daleko. Četl jsem v různých komentářích na Reichardtiny filmy NIGHT MOVES a CERTAIN WOMEN názor, že to s její tvorbou jde z kopce. FIRST COW doufám pochybovačné hlasy přesvědčí o opaku. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (5)

  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Oregon. (MikaelSVK)
  • Film je natočen ve formátu FLAT 1:1.33, což je atypický formát pro filmové plátno. Při poměru stran 4:3 nedokáží současná kina využít celé plátno. (dejv997)
  • Dej filmu sa odohráva v 20. rokoch 19. storočia. Ústredné duo hovorí o svojich ďalších plánoch a spomína mesto San Francisco. V tej dobe však San Francisco bolo známe ako Yerba Buena. Súčasný názov sa začal používať až po roku 1846. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama