Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 137)

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Jestli budou někdy vyprávět můj příběh, ať řeknou, že jsem kráčel s obry. Muži se rodí a umírají jako podzimní listí, ale tyhle jména nikdy nezemřou. Ať řeknou, že jsem žil v době Hectora, krotitele koní. Ať řeknou, že jsem žil v době Achilla...... Rozhodne podarený historický film. Veľkolepá výprava, správne heroické bitky, naozaj charizmatickí hrdinovia, trefný a bohatý hviezdny casting (až na Diane Kruger, od ktorej je krajšia hociktorá iná žena v tom filme). Ja som bol spokojný a bavilo ma to. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Zeus s námi...Ze školních let si vzpomínám na perličku : "Neví se s jistotou, zda Homér žil, je ale jisté, že byl slepý." Po zhlédnutí téhle hrůzy se cítím povinna prohlásit, že ať už Homér existoval nebo ne, v hrobě se obrací dozajista. Na vině je ale také moje naivita, díky níž mám stále sklon považovat scénáristy a režiséry za lidi, kteří mají všech pět pohromadě a vědí, že mýtus je mnohovrstevnatá, jinotajná a provázaná záležitost, ze které když vyoperujete (spíš než operace by byl na místě pojem lobotomie) její natolik podstatnou část jako jsou bohové a jejich vliv na lidské konání, čili když se z mýtu pokusíte udělat realistické drama, pád z výšky na ústa je téměř nevyhnutelný. Protože pak vám z mnohovýznamového příběhu s podobenstvím a odrazy lidského smýšlení a vnímání určité doby zbude historka o partě pitomců, kteří z nepochopitelných důvodů dělají naprosté pitomosti a čekají, že jim to projde (jako se zřejmě Paris domnívá, že on se ten Helenin útěk od manžela už nějak vyřeší). Bloom a Krugerová svou naprostou hereckou neschopností dávají té filmové mrtvole poslední kopanec do břicha a ochotně se k nim přidává linie s jinak celkem zajímavě pojatým Achilleem, jehož skutečný vztah k Patroklovi je zde cudně zamlčen. Jen mi není jasné, jakými výhružkami v tomhle přinutili hrát herce formátu Petera O´Toolea, Julie Christie, Brendana Gleesona, Briana Coxe, Seana Beana nebo Erica Bany. ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodné především jako studijní materiál, jak Hollywood adaptuje klasické dílo s nespočtem postav, motivů a nadpřirozených i přízemních elementů do podoby spektakulárního popcornově mainstreamového velkofilmu s potřebou menšího množství postav, několika čistě uzavřenými se liniemi a hlavně s vynecháním všeho, co by mohlo domnělé většinové diváky distancovat - tedy od božstev až po jiné než heterácké vztahy. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Z historického hlediska je to naprostá kravina. Už jen to že samotná bitva trvala 10 let oproti pár dnům, jak nám autoři servírují znázorňuje fakt, že se tvůrci vypli pouze na film samotný. I vlastnosti různých důležitých postav mají mít zdaleka jiný charakter než se může zdát. Ale pokud to budeme brát pouze jako film, tak rozhodně jako film velice zdařilý plný efektních bojů, slušných hereckých výkonů, pěkně zpracovaného prostředí a opravdu s hodně rekvizitami. Škoda oné historické nepřesnosti, která i přesto nemá smysl řešit jelikož Trója i tak zůstane v pamětích diváků jako jeden z nejlepších historických filmů současnosti a zdá se, že oprávněně. --- Říká se, že vás nelze zabít. - To bych se asi neobtěžoval nosit štít. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Limonádová prehliadka hviezd a efektných súbojov. Herci slušní, výprava pekná. Súboj Achillesa s Hectorom možno najlepší, aký som v rámci žánru videl. I keď s tým žánrom je to diskutabilné. Trója nedisponuje ani zlomkom kúzla filmov Williama Wylera a je iba technicky brilantným popcornovým kalkulom. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (75)

  • Pěší vojáci ve snímku používají jako primární zbraň kopí. Nicméně nejstarší doložené široké využití této zbraně se datuje k Filipovi II. Makedonskému, otci Alexandra Velikého, okolo roku 330 př. n. l. Trojská válka se odehrála okolo roku 1260 př. n. l. (Duoscop)
  • Před spálením zesnulých postav jsou ve filmu na jejich oční víčka pokládány mince. Staří Řekové však pokládali mince na ústa, nikoli na oči. (Duoscop)
  • Jeden ze Trójanů má na ruce hodinky. (Pilda17)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama