Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 132)

Faidra 

všechny recenze uživatele

Zeus s námi...Ze školních let si vzpomínám na perličku : "Neví se s jistotou, zda Homér žil, je ale jisté, že byl slepý." Po zhlédnutí téhle hrůzy se cítím povinna prohlásit, že ať už Homér existoval nebo ne, v hrobě se obrací dozajista. Na vině je ale také moje naivita, díky níž mám stále sklon považovat scénáristy a režiséry za lidi, kteří mají všech pět pohromadě a vědí, že mýtus je mnohovrstevnatá, jinotajná a provázaná záležitost, ze které když vyoperujete (spíš než operace by byl na místě pojem lobotomie) její natolik podstatnou část jako jsou bohové a jejich vliv na lidské konání, čili když se z mýtu pokusíte udělat realistické drama, pád z výšky na ústa je téměř nevyhnutelný. Protože pak vám z mnohovýznamového příběhu s podobenstvím a odrazy lidského smýšlení a vnímání určité doby zbude historka o partě pitomců, kteří z nepochopitelných důvodů dělají naprosté pitomosti a čekají, že jim to projde (jako se zřejmě Paris domnívá, že on se ten Helenin útěk od manžela už nějak vyřeší). Bloom a Krugerová svou naprostou hereckou neschopností dávají té filmové mrtvole poslední kopanec do břicha a ochotně se k nim přidává linie s jinak celkem zajímavě pojatým Achilleem, jehož skutečný vztah k Patroklovi je zde cudně zamlčen. Jen mi není jasné, jakými výhružkami v tomhle přinutili hrát herce formátu Petera O´Toolea, Julie Christie, Brendana Gleesona, Briana Coxe, Seana Beana nebo Erica Bany. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Ale spíš asi 2,5 hvězdičky. Co se týče výpravy, kamery a technické stránky filmu není co vyčítat. Ale k příběhu, režii a některým hercům už výhrady mít musím. S tím, co celý námět, Homérův epos a období antiky nabízí si myslím, že výsledný scénář je hodně slabý a velmi průměrně zrežírovaný (a to nemluvím o úplné absenci bohů, která je pro mě nepochopitelná, protože právě z postav Olympských bohů by se dalo vytěžit strašně moc - viz. třeba technicky slabý, ale příběhem velmi povedený Souboj Titánů). Co se týče herců tak velmi se mi líbil Peter O'Toole (který je opravdu fantastický), ucházející je i Brad Pitt jako Achilleus, solidní Sean Bean jako Odysseus a Eric Bana jako Hektor. Naprostým zklamáním je ale pro mě Orlando Bloom a Diane Kruger, kteří jsou oba zoufale necharizmatičtí a prkenní. Bohužel musím říct, že mě tentokrát nzaujala ani hudba (James Horner) která místy téměř věrně kopíruje hodně výborných soundtracků minulosti (mj.jsem v ní slyšela Zimmerova Gladiátora, Jarreho Lawrence z Arábie, Arnoldovu Hvězdnou bránu (která je sama podobná Lawrenci z Arábie), Muže se železnou maskou a samozřejmě taky spoustu dřívějších Hornerových kompozic). ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Těšil jsem se na nejlepší film roku a to co sem viděl v kině byla totální blbost s obsazením, které nepředvedlo kromě Erica Bany, Brada Pitta a bohužel velmi málo viděného Seana Beana, vůbec NIC. Režie Wolfganga Petersena je strašná a kazí film, který nejen kvůli scénáři naprosto neosloví a její jedinou " výhodou " jsou bojové scény (krom souboje Achilles VS Hektor naprosto průměrné a občas nepřehledné). Nechápu jak tak zkušený režisér může udělat z jedné bitvy pomocí strašného střihu naprostou slátaninu. Koukám, že moje kritické hodnocení je asi nejmenší co tady kdo dal, ale prostě tento film na mě neudělal žádný dojem a dvě * jsou z milosti. Pro mě velké zklamání...PS:Homér se možná ještě tedka obrací v hrobě ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Tak tohle si Homér vážně nezasloužil. A nezasloužili si to ani olympští bohové, které scenárista úplně vynechal a připravil tak slavný příběh o to pravé koření, o prvek kouzla a mystiky, která tak sluší antickým eposům. Bohové a kouzla se nekonají, co tedy zbylo? Scenáristicky hodně poslepovaný a Iliadou VELMI VZDÁLENĚ inspirovaný příběh plný klišé, patetického žvanění a rádobyhlubokomyslných úvah, příběh který nudí, nechytne za srdce a je nemotorně vyprávěný. Ani pastva pro oči se nekoná. Petersenovým řečem o "nebývale přehledných bojových scénách" se musím jenom smát, je to přesně naopak a jeden vydařený souboj Hector vs. Achilleus to nespasí. Nemile překvapí, že všechny podstatné bojové scény jsou vidět v pouhém traileru. Kdybych měl srovnávat, Scottův Gladiator s téměř dvojnásobně nižším rozpočtem vypadá mnohem výpravněji a ačkoliv scenáristicky byl podobně přihlouplý, byl opravdovou vizuální lahůdkou, což se o Troje říct nedá. Pár počítačově vygenerovaných záběrů na město a připlouvající lodě....Petersenova nevýrazná režie postrádá až na vzácné vyjímky nějaký nápad. Ani hudba se moc nepovedla a k hercům pár slov - Pittovi arogantního Achillea věřím. Bana je neskutečně charismatický, O´Toole stále veliký herec, jenom Bloom se svým nepříliš širokým hereckým rejstříkem to kazí a pravidelně střídá dvě herecké polohy - pohled plaché laně a pohled zarputilý.___Šéf Warnerů prý při projekci proplakal pět kapesníků. Říkám si, jestli to náhodou nebylo za zoufalství z toho, kam vrazil svých 200 melounů. Chudák...... ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Film jsem videl poprve v kine a pak jsem byl nastvanej, ze jsem za nej vyhodil prachy, protoze se mi moc nelibil. Pak jsem ho videl znovu v kine, jelikoz jsem byl prinucenej tam jit a tudiz sem byl nasranej a film se mi libil jeste min. Takze nevim proc, ale potreti jsem si ho pustil na dvd s tim, ze stejne nemam nic lepsiho na praci a vim, ze od filmu nemusim nic moc ocekavat. Ale tentokrat to bylo jiny, ja se skvele bavil. Hlavni klad jsou jednoznacne triky, to je fakt parada, kdyz clovek vidi takovejhle film, je mu jasny, kam prachy sli. Dalsi klad jsou herci. Nikoho lepsiho nez Brada Pitta si do hlavni role nedokazu predstavit, byl fakt strasne hustej a i herecky to zvlad dobre, jen ten romanek s Briseovnou nebyl moc uveritelnej. Dalsi husty jsou Eric Bana a pekelne starej Peter O'Toole. Z ostatnich uz zaujme jen Diane Kruger svou krasou. Sean Bean ani Orlando Bloom mi do filmu moc nesedli. A ted kritika. Prevaznou cast filmu se mi nelibila hudba, i kdyz ma svy svetly momenty. A dal je tu asi nejvetsi problem a to je delka. Kdyby film zacal prijezdem do Troje, tak by mel prijemne dve hodiny, jenze takle to je cely trochu natahovany, protoze stejne kazdej vi, o co u Troje slo a tady byl ten zacatek navic trochu jinej, protoze se Petersen rozhod neukazovat bohy. Jelikoz kazdej vi, jak film dopadne, slo o to, jak se s dejem predtim Petersen popere a povedlo se mu to fakt dobre a stvoril ukazkovej velkofilm, kterej se ale mezi nejlepsi sveho zanru neradi i kdyz ma perfektni bitevni sceny. ()

Galerie (137)

Zajímavosti (74)

  • Brad Pitt (Achilles) absolvoval tvrdý půlroční výcvik, aby získal dokonalou kondici a tělo. (Specs)
  • Na konci, keď z Tróje utekajú niektorí obyvatelia, zverí Paris (Orlando Bloom) všetkých na starosť neznámemu Aeneasovi (Frankie Fitzgerald). No podľa legendy bol Aeneas jeho príbuzný a taktiež neskorší zakladateľ Ríma. (Wooke)
  • Kvůli hlavní bitvě bylo třeba vyrobit spoustu usekaných hlav a končetin či probodnutých hrudníků. Mezi použitými materiály byla např. pryskyřice, pěna, vosk, silikon, ale také kečup nebo vodní meloun. (HappySmile)

Související novinky

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (více)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Reklama

Reklama