Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

slavikzbojni

Fiilm je výborne spracovaný, i keď mierne voluntaristicky narába s dejiiným materiálom- vykresľuje kráľa Agamemnona a jeho údajného jbrata ako ľud íposadnutých komandovaním a necitlivých, čo nezodpovedá histórii. Postavu Achilla (Brad Pitt) nazovraziliakosilíka, ale ako moderne poňatého bojovníka v štýle ázijských bojových umení. Spád gilmu je dobrý a divák suprídena svoje. ()

Bogrant

Rozporu-hodnotiteľný film, ktorý podlieha nárokom hollywoodskej produkcie a tým pádom dáva kopačku do hlavy nadšencom histórie, ale za to plne uspokojí masívnu časť publika. A to najmä dámy. Dlho som sa Tróji vyhýbal práve z tohto titulu a z obavy, či Petersen zvládne natočiť niečo veľkolepé. Zas až také veľkolepé to nebolo, ale prekvapivo ma to zvlášť neurazilo a užil som si pohľad na tie honosné výpravy a super bitky. 3 a pol hviezdičky. ()

sarulefilm

Kromě nepřesností s předlohou nemám, co vytknout. Je to skvělý film. Američané jsou docela známí tím, že si historické nebo bájné momenty upravují trochu, jak se jim to hodí. Tento film je ale skvěle udělaný a má to dobrý příběh, který funguje. ()

Chicharron

Slabší 3. Tento film jsem v dobách jeho "největší slávy" neviděl asi proto, že z pohledu na Brada Pitta mám vejražku a ani tady mně "nezklamal". Brad Pitt je totiž Achillovou patou tohoto filmu a to doslova i obrazně. Navíc ... Homéra jsem četl jako dítě někdy na základní škole a tam jsem tak nějak "fandil" Achillovi, Odysseovi a potažmo i  Agamemnonovi, ve filmu ale byly moje sympatie spíše na straně Troje, možná proto, že Eric Bana vypadal asi nejvíc jako Řek, což se o Bradu Pittovi říct nedá. Výprava slušná, ale jinak film zůstává divákovi hodně dlužen, např. se zde nevyskytují žádní řečtí bohové, přestože dle "pověsti" Paridův šíp nasměroval do Achillovy paty sám Apollón. Škoda. ()

Bragi66

Je to pojato zeširoka dramaticky jako pokus o zobrazení Homérových bájí. Ať tam ale hrají a inscenují herci v první lize, tak tomu chybí nejen lidský rozměr, ale také to, že je to hlavně řecký hrdinský epos, do nějž zasahovali řečtí bohové se svými komplikovanými charaktery. Achilles jako polobůh zemřel na achillovu patu, za kterou ho koupala jeho matka Thétis v řece Styx. O tom a o ostatních bájeslovných souvislostach se tady nedozvíme ani prd. Tento film je spíše americká historická šermovačka s úžasnou výpravou než pokus o zobrazení báje. Ta výprava je ohromující, to je třeba ocenit, ale že Achiles a jeho bratranec Patrokles měli hezký teplajznický vztah (jak to bylo tehdy obvyklé), tak z tohoto uchopení situace vyčnívá, že to autoři použili cíleně jak reklamu na homosexuální sňatky a tomu podobně. Nemohu si pomoci, ale je to zkroucený USA filmový pohled na evropské dědictví bez nároku na pochopení, k čemu ta heroickost je a byla. ()

Skayler

Ruku na srdce - vy všichni, co tu litujete Homéra - četli jste originál Illiady? Tu šílenou, snad deset centimetrů tlustou bichli? Tbh já taky ne. Ale pokusil jse o to. Máme ji doma v knihovně, a já jsem chtěl zjistit, jake je to dílo, které všechny češtinářky opěvují. Chtěl jsem. Jenomže to nešlo. PROTOŽE TO BYLA EMOČNĚ PLOCHÁ NEZÁŽIVNÁ NUDA. No vážně, všechny ty události, které si představujete (či vidíte ve filmu Troja;)) tak mega hustě epické, jsou na těch ♾️ stránkách rozepsány, jak telefonní seznam či večerní zprávy. Já vím, že ve své době to bylo veliké dílo, a je správné, že ho v kontextu doby i posuzujeme. Jenže Homér nepsal pro tuto dobu a dneska... lidi, mějte s námi školou povinnými slitování a nenuťte nás marnit tím náš život! Abych dokončil příběh: vyjevil jsem tátovi svůj kacířský názor na Homéra a připravoval se na lítou diskusi. Ale můj otec - velký čtenář - se mnou naprosto souhlasil. „Musela to holt být jiná doba," pravil. Jenže film Troja nebyl točen pro antické publikum, nebo ano? A že Vám tam chybí bohové? To je snad otázkou žánru, ne scénáře... Tak si pusťte třeba Arabelu ((: Mě se, přátelé, ten balanc na hraně realističnosti líbil. I nad těmi několika scénářovými podpásovkami by se jakž takž daly přivřít oči – jen teda Orlando a Helena nic moc. 85 % ()

Holly_Molly

Souboj dvou absolutních prcáků na pozadí velkofilmu jak má být, doplněnej nádhernou hudbou, epickou výpravou i nějakou tou romanťárnou...Jeden z filmů, který nestárnou...zatím.. <3 ()

Nataniel73

Film Trója je v mojom osobnom rebríčku na treťom mieste. A mám na to veľa pádnych dôvodov, z ktorých spomeniem aspoň tie najpodstatnejšie. V prvom rade by som tu vyzdvihol fantastický kasting: Brad Pitt si zahral namysleného, arogantného, ale aj citlivého Achillea priam bravúrne; rovnako Eric Bana ako princ Hektor pôsobil maximálne vierohodne a charizmaticky; krásna Diane Kruger ako princezná Helena sa ukázala byť perfektnou voľbou a nakoniec môj obľúbený herec Peter O´Toole stvárnil priam ukážkovo dobrosrdečného a poverčivého kráľa Priamosa. Vizážou výborne vybratí kráľ Agamemnón a jeho brat Menelaos si svoje role taktiež maximálne užívali. A Odysseus mi zas vizážou pripomenul nášho Paliho Haberu :) Tu by som si však neodpustil jednu poznámku k hercovi menom Orlando Bloom, ktorý do vyššie uvedenej skupiny svojich kolegov rozhodne nepatrí a ktorý hrá rovnako mizerne a nepresvedčivo aj v iných filmoch. Ďalší silný triumf filmu je priam skvostná a veľkolepá hudba, ktorá dokonalým spôsobom dotvára jednotlivé scény. James Horner je majster svojho remesla a ukázal to aj v iných filmoch (Statočné srdce, Titanic).  Veľkofilm Trója má svoju unikátnu atmosféru a viaceré scénky sú nesmierne silné: zabitie mladého Patrokla a následné rozhodnutie o ukončení útoku, príchod kráľa Priama do Achillovho stanu a vyžiadanie si mŕtveho tela princa Hektora, súboj Paris vs. Menelaos a zbabelý útek k nohám svojho brata Hektora a na záver jedna z najlepších scénok v dejinách filmu - súboj Hektora s Achilleom. Bravúrne zahrané aj nasnímané s veľmi emotívnym koncom. Lepší súboj dvoch nepriateľov môžu diváci vidieť snáď len vo filme Ben Hur a jeho najpamätnejšej scénke. A na záver by som len dodal, že ani absencia bohov a ani nedodržanie pôvodnej predlohy z hľadiska scenára mi v tomto filme nijak neprekážali. Vyššie spomenuté atribúty plus fantastická kamera, výprava a strih sú na tej najvyššej možnej úrovni. 95% ()

Thalin

Tahle verze si sice hraje na velkolepé zpracování slavných mýtů, s hvězdným obsazením, ale v mnoha ohledech má spoustu chyb a pokulhává. Film si lecos upravil a zromantizoval a taky udělal dost kiksů. Snad každé dítě ze základní školy ví, jak dlouho ty boje o Tróju ve "skutečnosti" trvaly, ale tady jakoby uběhlo pár týdnů. Což je vidět i na tom, jak (ne)roste princův malý syn. A právě tyhle znatelné chyby mi to celé kazily. Jinak by to byl skvělý výpravný film. ()

Vlnky

Tento film me opravdu zaujal a byl jsem docela prekvapen.Nejdriv jsem se kouknul na delku filmu a uz jsem byl otraveny,ale zmilil jsem se.Libi se mi hlavne herecke vykony,dej a i nektere ty pisne.Ten kdo si mysli ze by Trojou ztracel cas,tak si myslim ze je na omylu.Film Troja vrele doporucuji. ()

Swatcha

Velkolepá výprava, úžasná atmosféra, perfektní hudba. Herecké výkony Pitta, Bany, Beana a hlavně Petera O´Toola určitě stojí za shlédnutí. Mile mne překvapily bojové scény, které jsou dostatečně bojové i bez potoků krve. Vyskytuje se zde však několik chybiček - Achilles zde sice správně vystupuje jako neporazitelný bojovník, ale o nezranitelnosti na jiných částech těla, než je pata, tu zmínka není. Díky tomu působí scéna s Achillovou smrtí nedotaženě. Poměrně nejasná je postava Odyssea, který se do této války dle Homéra příliš nehrnul, ale tady vystupuje už jako zdatný Agamemnonův lobbista. Chápu, že nelze do 165ti minut nacpat celou Iliadu, ale jsou věci, které se vejít mohly. Co mne vyloženě zklamalo - a ve finále ubralo hvězdičku z hodnocení - byl záběr na lamy na trojském tržišti. Kde se tam, proboha, vzaly??? Tento prostý, jinak nedůležitý záběr, mne natolik vrhnul do reality, že mi následujících dvacet minut filmu trochu splývá. Možná jsem puntičkář, ale ... ()

thennet

Když už se někdo pokusí natočit takovýto příběh, jenž zná tolik lidí, tak by se měl aspoň snažit držet se ho. To však Wolfgang Petersen asi neměl v úmyslu, neboť pozorný divák si všimne nejedné nepřesnosti, či maximalní odchylce od puvodního textu, na který se film odkazuje. Je to pouze nepodařený pokus o natocení tak silného příběhu. Musím unat že herci podali vynikající výkon a některé scény vypadaly velmi dobře, ale bohužel ani tyto světlé momenty mě nepřesvědčili o kvalitě filmu. ()

Jurator

V této verzi se autoři pokusili představit Trojskou válku v maximálně realistické podobě, bez sebemenšího máchnutí nějakou kouzelnou hůlkou. Žádné zásahy bohů, Achilles nebyl nesmrtelný (pouze zkušený válečník, který byl jen smolně zasažen šípem do oné šlachy) a dokonce ani samotná válka netrvala deset let. Když pominu některé další detaily (např. údajná délka Hektorova kopí), musím přejít i ke skvěle provedeným částem, které se držely knihy - tisíciloďové řecké loďstvo, trojský kůň a onen legendární duel Achillea a Hektora před hradbami Tróje, který byl podle mě představen jako jeden z nejlépe provedených filmových soubojů vůbec. Celkově se jedná o skvěle udělaný film, kde se na prostředcích nešetřilo a možná jen díky nedostatečné kampani se nestal megafilmem typu Gladiátor. ()

Bow-Z

Trója je velice koukatelný a stravitelný film (teda s výjimkou rejpalů, kterým vadí rozpor mezi scénářem a bájemi, ale kdo by chtěl koukat na souboj důchodců Hektora a Achillea). Každopádně se z toho dalo vytěžit daleko víc. V daném žánru se z Tróje kult rozhodně nestane. V dnešní době bysme mohli říct, že tomu chyběl X-faktor :-) 3,5* ()

dede84

Hezký zadek Brada Pitta,ale jinak nuda.Celou dobu jsem se těšila na to,jak na konci zabijou Parida a ono nic.Tento hollywoodský konec mě přiměl ubrat ještě jednu hvězdičku z původně plánovaného hodnocení. ()

Ywec

Velké zklamání. Do kina jsem se velice těšil a úvod mě patřičně navnadil. Ale poté následovalo naprosté překopání Iliady, a nutno dodat, že oproti originálu dost trapné. Vizuální stránka skvělá, herci také vpohodě (Pitt zahrál Achillea výborně). Nechápu proč nepustili původní hudbu Gabriela Yareda, jehož melodie hrála v teaseru a vyvolávala u mě mrazení v zádech. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole