Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

Herráček

Nesdílím ani nadšení, ani znechucení... Na jednu stranu vypuštění mytologické linie Illias nejsem schopen odpustit... Na tu druhou pokud vynecháme, že se tenhle film v něčem nechal inspirovát právě onou Homérovou Illiadou, dostaneme výborný historický film se stylizací do antiky a dnes tak moderními superhrdiny... Ale musím říct, že jako lépe informující o obléhání Tróje už mi přijde i přepis pana Petišky... ()

Finskej

V zásadě hrozný shit. Odbouráním nadbytečných bohů se vytratí veškeré kouzlo mýtu a zbude rádobyhistorická epopej. Jenže ta sama má tak málo známé reálné historie, že není na čem tu historii stavět... Obléhání se z několika let zkrátí na pár týdnů a do toho se nasáčkují jedny smuteční hry, takže se válčení ještě vypůlí. (Aneb obléhání Tróje snadno a rychle, zdravíme Nicka Cartera.) Paris v podání Orlanda Blúmy je tak neskutečný pablb, že vůbec nechápu, jak se do něj Helena mohla zabouchnout a proč ho vlastní bratr neuškrtil. Bitvy nemastné, neslané, kdo chválí jejich propracovanost, je raněn sněžnou slepotou a asi nikdy neviděl lepší film, což je skoro kterýkoliv jiný. Jediné, co je na tom filmu dobré, je Pittův Achilles a nikdy předtím by mě nenapadlo, že něco takového řeknu (neb k novodobému tragickému emo idolu žen slynu spíše neláskou). Bohužel, atletický zabiják Achilles má jen dva souboje (a z toho jeden ultrakrátký), což celý nanicovatý zbytek v délce "2,5 hodin - 2 souboje (a z toho jeden ultrakrátký) = pořád až moc přes 2 hodiny" nemůže zachránit. ()

see_sawandrew

Souboje jeden na jednoho, většinu herců a hudbu se Tróji prostě upřít nedá. A po každém srovnávání s naprosto průměrným Gladiátorem mám chuť hodnocení ještě zvednout. 70% ()

martinez.

Další z popkulturních historických filmů, který vám hodinu dějepisu nenahradí, myšlenky o bytí a nebytí jsou divákovi poskytovány prostřednictvím pózerských a nevyspělých dialogů, kvality herců jsou nevyvážené, kameraman byl občas líný zapojit složitou techniku a jen nudně snímal hlavy statickou kamerou, hudba taky povětšinou nebyla mým šálkem kávy... I tak se mi ale Troja líbila tak, že bych měl výčitky svědomí, kdybych ji označil za průměrnou. Banův Hektor je ohromný drsňák, Achilles a jeho černooděná achájská sebranka zase hrozně bad-ass, souboje jeden na jednoho určitě v zapomnění neupadnou a co říct, je to prostě velkofilm, který v nejhorším případě zaujme aspoň svou výpravou, kulisami, masovými scénami, několika válečnými scénami a roztomilou snahou o epičnost a myšlenkový přesah. ()

Ragdoll

Ne moc příkladný přístup k natáčení historického snímku: Homérem podložená fakta o Trojské válce jsou pozměněna nebo zcela chybí a tím pádem se film na úrovni pochopení a porozumění tohohle konfliktu pohybuje na nebezpečně nízkých příčkách. Avšak z nepoučného a čistě filmového hlediska se vyskytneme o několik tříd výše (ale nekoukejte na to s nepovedeným a bolestivým českým dabingem). Po celou dobu sledování nás opět provádí relaxační Hornerův soundtrack, který filmu dodá jeho majestátnost a hvězdné obsazení (i když v nějakých případech bych změnil pár věcí) ve velké většině přidává snímku pozitivní vzhled. Antická kultura a prostředí, to je moje. 95%. ()

Ebon

Popcornová polívka, bohužel dost řídká. Postavy jsou nudný. Paris přímo trapný. Dobrý souboj Achilla s Hectorem. Jen Hectorova smrt ve mně vzbudila trochu emocí. Při filmu jsem víc řešil zdali mám ještě něco na zobání a kolik je do konce.. ()

xaver

Německý režisér podlehl svodům amerického vkusu, akčnost a pompéznost za každou cenu. Celkový dojem – hrůza. A tak jenom za snahu dávám 2 hvězdičky, a to dávám hodně. Před pár dny byl snímek znovu v televizi a přehodnotil jsem svůj názor. Jedna hvězdička je za prznění historie až moc. ()

Jespe-film

Trója už asi vždy zůstane kontroverzním snímkem, čemuž nahrává samotný fakt, že vychází z historického podkladu. Člověk si však musí uvědomit, že vměstnat tak rozsáhlou předlohu do jediného kinematografického díla není tak jednoduché - obzvlášť pokud si má zachovat pozici filmu a nepřetéct tak do dokumentárního žánru. Nebudu se tajit svou fascinací a obdivu k antice, a proto musím uznat, že zde film lehce postrádá a v některých částech je (ve srovnání s historickými spisy) přestřeleno, nicméně: Žádný doložený pramen mě v tomto případě nedonutí přehodnotit tento 2,5 hodinový akt. Nebudu vyzdvihovat bojové scény, kostými, triky, kameru a výpravu (které se dají vyzdvihnout u každého druhého "Hollywood popcorn movie"), ale budu klást důraz na nepřehlédnutelně a bravurně znázorněné nejstarší lidské archetypy, tak namátkou: Agamemnon = chtíč/podlost; Odyseus = chytrost/lstivost; Menelaos = pomstychtivost/povýšenost; Priamos = moudrost/spravedlivost; Achiles = statečnost/svéhlavost; Patrokles = nerozvážnost/hloupost; Hector = odvaha/vnímavost; Paris = nezkušenost/naivita, ... Pravda, že kvalitu spojenou s charakterem postav jsem našel až po 3. zhlédnutí, ale důležité je, že se tak vůbec stalo. Vše jen podrhly velmi kvalitní výkony každé mužské postavy. A slyšet, že je Trója jen hereckou plejádou, vizuální onanií a americkou telenovelou z úst člověka, který je závislým žroutem seriálového Spartaka, mi přijde jako příkladná parodie na diváka jako takového. Aneb ukažte k*zy, přidejte krev a kila testosteronu a věřte, že historie vám bude u kaďáku. (Nic proti Spartakovi, sám ho sleduji) ()

kenkaku

Na krále na poli Antika (Gladiátora) nemá. To si řekněme hned z kraje a neberte to jako vyslovenou kritiku. Prostě jen není tak dobrá a může za to paradoxně "druhá strana mince" toho co na Troje mám nejraději. Tváří jako "seriozní historie kouzel zbavená". Žádní Bohové a čáry-máry-fuk Achilles je nesmrtelný, tečka. To dává filmu sympatické kouzlo, které se mi na něm moc líbí. Bohužel jak už jsem naznačil tato mince má i druhou stránku. Díky tomu totiž víme nejen jak nakonec dopadne Achilles, kdo vyhraje souboj Hector vs Achilles a i samozřejmě jaký bude osud celé Troje (díky všeobecně provařenému triku s koněm). To vše je prostě dáno a loženo a na divákovi jen zůstává si vychutnat ten vizuál a své oblíbené herce v akci (každý si přijde na své... Eric Bana! Eric Bana!). Žádné překvapení ani dějové zvraty se prostě nekonají, protože nemůžou (na rozdíl od historických faktů oproštěného Gladiátora kde toho využít šlo). ()

Chegi

Jakým zázrakem se tento film dokopal do červených čísel je mi záhadou, mnoho lepších snímků tam není. Staré pověsti Řecké ala Hollywood. Aneb namažte Pitta olejem, omotejte mu ne víc jak 10 dm čtverečných látky kolem pasu a výdělek je jistý. Na druhou stranu to kompenzuje nádherná Diane Kruger :D ()

LadyVader

Nechápu sama sebe že jsem se tomu filmu leta vyhýbala..luxus!! Pochod padesáti tisíc řeků k branám Troje byl vskutku.. impozantní. Luxusní řežba, zírala jsem, oči dokořán a zatajenej dech! Plus teda to že Hector vypadal líp než Achilles mi trochu působilo problém na čí straně vlastně být.. nedalo se rozhodnout. Tři hodiny utekly jako voda a ta poslední, uh.. feelings O_O" Užasnej film, určitě dám někdy znova :). Jediná věc, co mě trochu zklamala... kde se flákali bohové? :) ()

iXtr3m3

Veľkolepý film o veľkolepom strete v ďalekej histórii. Epické bitky, epické spracovanie, epické obsadenie. Pravý historický megafilm. ()

Zagros

Jak už to u velkofilmů bývá, dalo by se najít spoustu negativ a výhrad, já to dělat nebudu. Film sice není dokonalý, ale mně se líbil hodně. Jedna hvězda za výborné obsazení všech rolí, Pitt i Bana to zahráli parádně a zdatně jim sekundovali i všichni ostatní. Druhá hvězda za výpravu, jak byla blízko či vzdálená od reality nechám stranou. Třetí hvězda za vydařenou atmosféru, která mě dokázala spolehlivě vtáhnout a udržet v napětí až do konce, přesto, že všichni dopředu víme, jak to všechno skončí. Čtvrtá a největší hvězda za souboj Achillea s Hectorem, byl to jeden z nejlepších soubojů, který jsem na plátně viděl. ()

Loki_Six

"I'll tell you a secret. Something they don't teach you in your temple. The Gods envy us. They envy us because we're mortal, because any moment might be our last. Everything is more beautiful because we're doomed. You will never be lovelier than you are now. We will never be here again." ()

sQelle

Velkolepý film s velkolepým obsazením, který ve své podstatě nepřinese nic. Nepřehlednost, upovídanost a taková nepřístupnost k postavám. Při pohledu na obdobné filmy jako jsou od Ridleyho Scotta mi přijde tohle jako slabý pokus se tomu vyrovnat na podobně ohromném příběhu. ()

cold

Brad Pitt jako Achilles? Eric Bana jako Hector? Skvělá trefa a oba herci stoupli v mém hereckém žebříčku. Zpracování Tróje je trochu volnější, ale v tomto případě to opravdu není na škodu. Pokus o zachycení války, jak asi skutečne vypadla bez bohů a nesmrtelných hrdinů, se podle mě povedl. Peter O'Toole je Pan herec, který do starého železa určitě nepatří. (Orodování u Achilla za svého syna je vrcholná a zlomová scéna filmu). Za to Orlando (Dámy nezlobte se) je naprosto kamenný a s herectvým ten jeho výkon nemá nic společného a navíc hraje Parida, který je zde naprosto jedinečně nejzápornější postava z celého filmu - rozmazlenej fracek (na co sáhne to pos..e). Šel jsem na tento film se smíšenými pocity, ale byl jsem mile velice mile překvapen. Historický velkofilm se vším všudy. P.S. Ukazání skutečnosti a ne báje podle mě umocňuje závěr - Achilles se šípem v patě, tak vzniká legenda. (Když se najde mrtvola jen se šípem v patě, tak nutně dojdeme k závěru, že je to jediné smrtelné místo a když takto skonná hrdina je legenda na světe. Ale co bylo před tím viděly jen dva lidé.) ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole