Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zeman řeší svůj první pražský případ. V oběhu jsou padělané potravinové lístky a hlavní podezřelou se stala učitelka Lída (Renáta Doleželová), která se mu velmi líbí. Naštěstí pro něj jsou praví pachatelé odhaleni a usvědčeni a může Lídu pozvat na první schůzku... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

carl.oesch 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na scéně se nám objevuje hezounká (tedy ve své době) Renátka Doleželová a fanatická komunistka Amortová si tady vysekla docela zdařile kriminální živel, narušující nové hospodaření. I když lístkový systém fungoval i leckde na západě, třeba ve Velké Británii, kde byl zrušen později, než u nás. Kemr byl v roli "umělce" na Karlově mostě neodolatelný. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Házím si korunou (československou), jestli jsou nudnější špionážní nebo hospodářské díly. Tady máme sice galerii figurek, která jako by z Hříšných lidí vypadla, ale celé je to utahané, nudné, a bába kořenářka mi hrozně lezla na nervy. Zemanovi (který už se přesunul do Prahy) tu nepomůže ani otec, ani koncentrák, tak aspoň náhoda. Navíc se tu zamiluje do učitelky s IQ houpacího koně, navíc hrané mizernou herečkou. A jak ji sbalí? Nechá si ji předvolat na stanici a obviní ji z falšování potravinových lístků! A ano, zde jsou třídním nepřítelem živnostníci - minule to byli emigranti. ()

Reklama

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dějově v rámci první desítky seriálu nejpohodovější díl. Žádní Banderovci, žádný převrat, žádní vrazi, žádní agenti. Z těch klidnějších dílů je to jeden z nejlepších. Výborná Světla Amortová v roli vychytralé babky kořenářky. Do děje jsou zde uvedeny dvě důležité postavy seriálu - budoucí první Zemanova manželka Lída (podle scénáře rodačka z Prostějova a její představitelka pocházela z Brodku u Přerova) a zejména kriminalista Miroslav Stejskal, který se pak objevuje až do 26. epizody. Ano, rovněž Ladislav Skládal (Ivo Niederle) se poprvé objevuje v epizodě Mědirytina. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Tridsať prípadov majora Zemana" - Prípad z roku 1950 sa týka vyšetrovania nedovolenej výroby a šírenia falošných potravinových lístkov. Súdruhovia z pražskej kriminálky v ňom natrafia na starú, prefíkanú bylinkárku a jej mazaného brata, ktorý sa živí maľovaním gýčových obrazov. Popri tom kšeftujú s lístkami na mäso. Nebude však ľahké im to dokázať. Usvedčí ich až na poslednú chvíľu nájdená "Mědirytina". V tejto epizode sa Zeman spozná so svojou budúcou manželkou Lídou. ** ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ačkoliv je Zeman dobrým kriminalistou a má už i docela dost roků, ženské teda balit zrovna moc neumí. Ve své době se ale z Renáty Doleželové podlamovala kolena nejednomu chlapíkovi. Co se příběhu s padělanými potravinovými lístky týče, nebylo to zrovna žádné terno, ale nebylo to ani nejhorší. Pobavila hlavně drbna kořenářka. Na druhou stranu se mi líbí některé písničky Hany Hegerové, ale vzhledově teda žádná sláva…Hodně průměrný a až zbytečně „romantický“ díl – ale tak i soudruh kriminalista má právo na lásku… ()

Galerie (1)

Zajímavosti (10)

  • Malíř z Karlova mostu (Josef Kemr) se přistěhoval do bytu své sestry kořenářky Hodačové (Světla Amortová). Hodačová si kvůli tomu nechala upravit jmenovku na dveřích. Ve scéně objevení štočku je pod jménem Anna Hodačová vyryto: „Vilém Holas, profesor v. v.“ Role Josefa Kemra je však v titulcích uvedena jako Lacina, nikoli Holas. (OHNOTHIMAGEN)
  • Zeman (Vladimír Brabec) si v třeskuté zimě v rukavicích zmrzlé ruce schovává do kabátu, ale stromy kolem jsou v plné zeleni. (sator)
  • Príbeh bol inšpirovaný skutočným prípadom Jana Metličku. V päťdesiatych rokoch sa do obehu dostávali falošné potravinové lístky, škoda bola vyčíslená na 14 miliónov korún. Pracovník magistrátu Jan Matička používal na výrobu falzifikátov klasickú kníhtlač s pomocou medenej doštičky. Existovala sieť distribútorov do mäsiarstva a reštaurácií. Všetko sa prevalilo náhodou. V Bartolomejskej ulici naproti SNB bolo holičstvo. Tam si jeden policajt všimol, že holičovi ktosi ponúka na predaj potravinové lístky. Výpoveď tohto muža SNB doviedla až k Matičkovi a jeho dielni. Režim označil vinníkov za strojcov hospodárskej krízy. Matička a dvaja jeho komplici boli popravení. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama