Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do Krásného Pole přijíždí opravář varhan (Jiří Vala) a veze s sebou obálku s kontakty a penězi pro agenta Bláhu, který se skrývá v nedalekém klášteře. Obálku v tajné skrýši však objeví farář (Luděk Munzar) a zničí ji, čímž se Bláha dostává do neřešitelné situace. Představená kláštera (Nina Popelíková) mu proto nabízí plastickou operaci u známého chirurga. Mezitím je v kostele nalezen zavražděný farář a do obce přijíždějí Hradec se Zemanem. Vrah je odhalen, je jím řidič památkového ústavu (Josef Čáp), kterého farář přistihl při krádeži. Zeman s Hradcem odvádějí z kláštera k výslechu mladou řeholnici (Marta Vančurová), která se o Bláhu starala... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

subic 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rok 1954. A je to tu, druhá série a budovatelské kecy během počátečních titulků, ty mě neskutečně serou. Na scéně se opět objevil Bláha, který se tu ukrývá v ženském klášteře. Zároveň na vedlejší faře probíhají restaurátorské práce a řidič z pamáťáku je tak trochu vykuk, krade církevní fragmenty a prodává je někde v Plzni a toho faráře zabíjet nemusel. Jinak by to totiž nepřijel vyřešit Honza Zeman a nepřišli tak na stopu Bláhovi. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ve vesnici Krásné Pole je kostel se slavnými varhanami a slavnou Křížovou cestou. Poblíž je klášter, který působí ještě podle starých, nekomunistických pravidel. Do kostela přijíždí opravář varhan a má za úkol také vložit obálku pro agenta Bláhu, který se zde skrývá, pod jistý obraz Křížové cesty. Obálku však objeví zdejší farář a zničí ji. Byly v ní peníze pro agenta, který se takto dostane do velkých problémů. Abatyše z kláštera mu však nabídne pomoc, ubytování v klášteře na Moravě a plastickou operaci, kterou provede bratr tamní matky představené. Faráře však najdou v sakristii mrtvého a přijíždí poručík Zeman se svou squadrou, aby případ vyřešili. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Já třeba chápu, proč zase „očernili“ církev i v tomto díle – ta sama samotinká se očernila již mnohokrát v minulosti a bohužel i přítomnosti. Mezi černoprdelníky je spousta nejrůznějších úchylů a nejen komunisti je měli ve svých mířidlech – uměli s touto nejmasovější sektou nejednou řádně zatočit. Nejsem věřící ani komunista, takže by mi to mohlo být celkem u řiti, ale já se ani v tomto případě zrovna moc nebavil. Zeman a spol se dostali na scénu až ve druhé polovině, Munzar to opět koupil, Vančurová byla vcelku pohledná i v jeptiškovském mundůru, ale jako celek to moc kvalitní atmosféru i samotnou zápletku nemělo… ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Luděk Munzar vstal z mrtvých a z jeho fanatického nacisty se po reinkarnaci stal spravedlivý kněz. Ze seriálu tedy vyšel neutrálně, jednou v roli ryze záporné, podruhé v roli ryze kladné. Ve většině vedlejších rolí to fungovalo tak, že do těch záporných byli obsazováni herci, kteří minulý režim příliš nemilovali. Do rolí kladných hrdinů pak byli povětšinou obsazeni členové KSČ. Z tohoto pohledu je překvapivé obsazení komunisty Valy do role náboženského fanatika, který těm zlým minimálně napomáhal v šíření zla. ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Díl seriálu, v němž se tvůrci vyrovnávají především s církví. Ve skutečnosti byla řada klášterů zrušena již v roce 1950, kdy proběhla i represivní akce K namířená proti klášterům (neplést s jinými akcemi K, proti soukromému zemědělskému sektoru a proti překročitelům státních hranic). Nedělám si o římských katolících i jiných křesťanských směrech iluze, ale případy ubičování dvou řádových sester v roce 1835? Tady tvůrci pustili svou fantazii hodně z uzdy. Snad dobře, že Hradec (Rudolf Jelínek) nepopsal, co se mělo v ženském klášteře přihodit v roce 1944. Zjevně se jednalo o narážku, že církev čile spolupracovala s nacisty. Ve skutečnosti se řada farářů i jiných představitelů církve zapojila do protinacistického odboje, což však tvůrci normalizačního seriálu z pochopitelných důvodů ani nenaznačili. Křížová cesta je nejen nejslabší díl s Pavlem Bláhou (Radoslav Brzobohatý), ale také jedna z nejslabších epizod seriálu vůbec. Taky nechápu, proč zde opět vystupuje herec Josef Čáp, kterého diváci viděli v jiné roli předminulé epizody (Loď do Hamburku). ()

Galerie (1)

Zajímavosti (5)

  • Toccatu na varhany nehral Jiří Vala (Michálek), ale Jiří Ropek ocenený prestížnou cenou Charlese Crosse. Bol prvým organistom, ktorý koncertoval v londýnskej sieni Royal Festival Hall. Roku 1968 zahajoval kultúrnu časť olympiády v Mexiku. V roku 1995 dostal ako prvý umelec z Východu, diplom čestného člena britskej Kráľovskej varhanickéj akademie - Royal College of Organists. (Raccoon.city)
  • Kožená taška, se kterou přijíždí Michálek (Jiří Vala), má na straně opravenou díru po rozpárání. Jedná se o tutéž tašku, která byla použita v epizodě Rubínové kříže (1975). (Winster)

Související novinky

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Již jako malá chodila do baletu a v dětských rolích vystupovala na jevišti v rodné Plzni. Po studiu na obchodní škole vystudovala brněnskou… (více)

Reklama

Reklama