Televizní redaktor Holan (Svatopluk Matyáš) veze Hacklovi do Berlína tajné dokumenty. Už z Prahy je pod Hradcovu kontrolou. Hacklova partnerka Bízová přesvědčuje Holana, aby materiály prodal Američanům. Začíná boj o dokumenty, na jehož konci jsou mrtví: Holan, Hackl i Bízová. Hradec zachrání dokumenty před zneužitím... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

carl.oesch

Tak díl, který pobaví víc, než ten předchozí. Figura Holana mi moc sedí (inu, takový Minařík, ze kterého ale po jeho neúspěchu na Západě udělali komunisté hrdinu a dokonce svého agenta), líbí se mi, jakým autem jezdí (začalo se vyrábět až na konci roku, kdy už mrtvola Holana plavala už dávno v Baltu)  a nejvíc mě dostala jeho televize. Takovou tehdy neměli ani na onom prohnilém a tajně obdivovaném Západě. Ale ta figura komunistického novináře, ta reportáž o tom zlém kapitalismu, to nemělo chybu. Kolik takových v té době působilo. Myslím, že většina a v listopadu osmadevadesátého mně vyrazilo dech, jak pohotově drtivá většina z nich bez všech zábran dokázala převléknout kabáty - (třeba svazácký "novinář a moderátor" Hrabovský doslova ze dne na den...). Holan tady dostal, co si zasloužil, bohužel, většina těch, o kterých píšu ale ne. Dnes jsou z nich hlídací psi demokracie. Že se všichni zlí pobili navzájem a odnesla to chuděra agentka Bízová (díky Bohu tahle prkenná herečka, která se dostala tam, kde byla, jen díky papínkovi, jednom z předních komunistických funkcionářů) mě rozhodně nerozesmutnilo, jak asi mělo. Zato zlomený Jirka Hradec na konci i otcovská útěcha, které se mu dostalo od soudruhů na čele s Willigem mně vždycky potěší. Stejně jako oni údajní hippies v krachujícím baru Whajt Lajnz v teď již konečně pevnou zdí odděleném Západním Berlíně, trsajících s vervou začátečníků z tanečních a ono severní špatné Německo, natočené v onom východním na Rujáně, ve Warnemuende a ve východním Berlíně je taky k popukání. A Pepíček Bek navrch k tomu...z hrdiny padesátek se najednou stal slizký seladon. A v Zemanovi si ještě vrzne, na konci. ()

Honza__St.

Zakončení Bílých linek nezačíná tak dobře, jako první část, ale druhá půlka je neméně napínavá. Snad jediná otázka je, jestli se to skutečně dá brát jako jeden z případů majora Zemana, neboť Honza se tam objeví až někdy v půlce a i potom má jen vedlejší úlohu (narozdíl od první části, kde ho Kalina s Hradcem museli opakovaně zarazit, aby tu nakládačku v metru dostal sám, a nakonec si stejně taky zahrál na špióna). A hlavní škoda je, že jedni z těch hlavních šmejdů - Böhm a ta mstící se náckovská manželka - si slovy jednoho amerického kolegy našich kriminalistů "zmizí někde v temným lese" a trest je nedostihne. Taky je otázka, jestli bylo třeba z Hanky dělat někoho, u koho vlastně ani není jasné, jestli je opravdu na naší straně, nebo jestli ve skutečnosti slouží Američanům, nebo je další z těch, co se chtějí napakovat a zmizet. Aspoň že na tu otázku neodpověděli nějak špatně, a my dodnes nevíme, jestli její oči mohly klamat. P.S: Na vteřinu nepochybuju o tom, co znamenala ta akce "White lines", a naši hrdinové se to už za pár let dozví. ()