Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

ecis

Velmi kvalitny vojnovy snimok, ktory je len dokazom ako sa da skazit vojnovy film pouzitim anglictiny u nemeckych vojakov. ()

Amonasr

Silný protiválečný film, který očima poddůstojníka wehrmachtu na ruské frontě odhaluje válečné svinstvo a ukazuje, že i mezi vojáky se najdou silné i slabé charaktery. Válka tak má oběti na všech stranách. Fotografie doprovázející závěrečné titulky i citát Bertolda Brechta jen podtrhují obecný přesah filmu. V současné době je snímek o to aktuálnější. ()

DENIROSIS

Film s velkým F,jistě má pár chybiček např.trošku odhadnutelné vykreslení Steinerových spolubojovníků,nastavení záporňáků Strasky a Triebig.Ale to co všechno film obsahuje-zajímavý děj,kamera,střih,hudba,výprava,herecké výkony,režie,úvodní i závěrečné titulky to vše i na dnešní dobu vrchovaťe převáží nedostatky.Lze jen doporučit nejenom milovníkům kvalitního válečného filmu.Můj milášek... ()

Looka

Klasika, která kolovala ve své době na ohraných VHSkách s Hejmovským rychlodabingem. Film jako takový je opravdu strhující. ()

biergof

Absurdní šílenství, to je válka a o tom je toto dílo! Špílberg se může dloubat v nose, na tohle nemá! A závěrečné titulky jen utvrzují nadčasovost a svinstva co se dějou! ()

Slidger odpad!

Nenávidím válečné filmy. Bohužel jsem donucen na některé koukat. A proto moje hodnocení je negativní. Ach jo. Každý máme ten svůj žánr a tohle můj rozhodně není! ()

john.h

Válečný film, který i v kontextu dnešní doby nepůsobí nijak zastarale. Trošku mi vadilo, že se Angličani snažili sem tam mluvit s německou dikcí. ()

goofey

Celkem přesvědčivě natočený válečný film. Kde jsou vidět masy ruských vojáků, jak jednoduše svým počtem (nas mnogo) převálcují dobře připraveného i vycvičeného německého vojáka. ()

Pavel_Pan

Jeden z nejlepších mužů filmového plátna coby idealistický model životem ošlehaného Mirka Dušína; ale kupodivu uvěřitelný. ()

Mykhaluu

Hrozné děsivé!!! Masakr!!! Rok 1977 je sice na filmu místy znát a remake někým, kdo má tenhle film rád by neuškodil!!! Nicméně zase místy je natočen velmi hezky a tak nějak s láskou... Každopádně film, který mě polámal až z křesla na zem!!! Hrozné!!! Koho tam soudit a koho vyzdvihnout?!? Bolest je věc osobní, i když je součástí "vyšších" dějin... ()

helrohir

Film s nie až tak neobvyklou šablónou odsudzujúcou vojnu ako najväčší nezmysel, ktorý naviac ukazuje, že na oboch stranách konfliktu vždy bojujú aj obyčajní chlapi a nielen sfanatizovaní vrahovia. Film sa podrobne snaží rozpitvávať psychologické charaktery hlavných postáv a ich následné vzájomné konfrontácie. Dvojica Coburn a Schell podáva naozaj výborné výkony a ich spoločné scény majú vždy niečo do seba. Snímku však drvivú väčšinu stopáže chýbajú výraznejšie emócie, a taktiež mu na pôsobnosti uberá zmätočný strih bojových scén, naviac dosť často prekladaný spomalenými zábermi. A celkovo som mal vo viacerých chvíľach z filmu chaotický pocit. U mňa lepší priemer. 60%. ()

ostravak30

Film hodnotím s ohledem na jiné válečné filmy, které jsem viděl. Svým pojetím působí snímek docela minimalisticky. Scény v zákopech mají své hlavní hrdiny, ale nevidíme spousty vojáků. A to ani těch útočících. Stejně skromně působí i bojovém scény. Naopak střílení je podpořeno litry krve stříkající nepřirozeně z ran. V lazaretu zase vidíme ironickou scénu, kdy vojáci baží po zelenině zatímco Steiner nevidí, neslyší. Nakonec i on je rozporuplná postava. Nevím o německé armádě tolik, abych to mohl tvrdit s jistotou, ale tipl bych si, že člověk, který tak otevřeně sděluje své názory a navíc často protiněmecké a protiválečné by se asi nedostal v armádě tak daleko. Možná právě v Rusku, kde se Němcům tolik nedařilo to jsou schopni odpustit, protože potřebují každého schopného a statečného muže, kdo ví. Film je nicméně zajímavý z jiného hlediska. Asi nenajdeme mnoho snímků, které by se zabývaly válkou z pohledu Němců ačkoli toliko nevěrohodně. Nutno dodat, že James Hamilton napsal jediný scénář právě tento, Walter Kelley také a navíc to byl hlavně herec. ()

missko

Tenhle film jsem poprvé zhlédl když mi bylo asi devět let na dvd a byl jsem tím doslova uchvácen jelikož už od mala miluji válečné filmy a tohle byl doslova majstrštyk na který jsem se mohl dívat doslova každý den. Snímek který se odehrává na ruské frontě  s pohledu německé Čety kterou má na starost nejlepší voják jednotky četař steiner který má svá pravidla a svými kritickými  názory na válku a Nacistické Německo dělá jenom starosti svým nadřízeným, ale jelikož je to prvotřídní a statečný Voják tak mu to jeho velitelé tolerují. Vojáci které má steiner na starost jsou taktéž jedni s nejlepších a steinerovi plně důvěřují a vědí že by se na ně na nejlepší vojenskou četu nedal dopustit a za žádných okolností by se na ně nevykašlal. Vše se mění v okamžiku kdy na frontu přijíždí s Francie přeložený Kapitán stransky jehož arogantní povaha a aristokratický původ spojená s jeho hrdým prušáckým nadšením pro válku s kombinací jeho nulových velících schopností začne v jednotce působit rozvrat a chaos. Stransky se tak seznámí i se steinerem se kterým si ale vůbec nerozumí a steiner si začne uvědomovat že stransky je velikou hrozbou jak pro něj tak pro celou četu. Stránský je sice hodnosti kapitánem a má mnohem větší pravomoce než četař steiner. ale na druhou stranu steiner je nositelem toho nejcennějšího odznaku jaký může německý voják nosit a to je právě železný kříž. Kapitán Stransky si posléze začne připisovat zásluhy padlých vojáku v bitvě a jeho zaslepené velení ho bude chtít vyznamenat železným křížem. Jediný muž který tomu může zabránit je právě Steiner. Tenhle film považuji za jeden s nejlepších s válečnou tématikou skvělé herecké výkony v podání Jamese coburna a Maximiliana schella.geniální práce s kamerou a  skvělé efekty tomuhle filmu dodali to co si pravý fanoušek válečných filmů může jenom přát. Režisér Sam Peckinpah byl v natáčení takých filmů naprostý mistr svého oboru. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner