Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (398)

Matty 

všechny recenze uživatele

Je radost vyprávět, když máte co. O vyprávění a právu trochu jej přibarvit (vždycky půjde jenom o náš výtvor) vznikla již řada filmů. Časové, tématické i výkladové rozpětí však Malému velkému muži zajistilo členství v elitním klubu, kde může popíjet tu nejdražší ohnivou vodu s Forrestem Gumpem nebo Benjaminem Buttonem. Kromě nápady napěchované dobrodružné komedie se před námi odvíjí paralelně jedna z nejsmutnějších epizod americké historie. Vyvražďování domorodých Indiánů sice akcentuje spíše pohled obětí, ale nositele příběhu (jež by jinde byl pouze jeho aktérem) nelze jednoznačně zařadit. Až na zkázonosnou radu generálu Custerovi je víceméně pasivní figurkou, která se snaží přijímat převážně kladné podněty ze všech stran. V co se zprvu nepopsaný list papíru po sérii posbíraných empírií promění, demonstruje o agresivní povaze Spojených států nemálo. Jack v sobě slučuje hrdinu a antihrdinu, čímž mizí černobílé rozdělení klasických westernů. Westernové prvky jsou ostatně znevažovány také jejich hyperbolizací či komentářem vypravěče, jakoby osobou dobře znalou filmů tohoto žánru („mé pistolnické období“). S dobou jeho vzniku spojuje Malého velkého muže mnohem větší shovívavost k nerovnoprávným skupinám; vyzdvihuje historickou úlohu ženy, jež je zde několikrát nositelkou mnohem větší inspirace než věčně destruující muži; přehlédnout nelze ani spojitost s Custerem inspirovanou americkou 1. jízdní divizí, která operovala ve Vietnamu. V mnoha ohledech sice jde o film protiamerický, přesto nabízí vrchovatou porci prvotřídního amerického vypravěčství. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Radek99, tron, wipeout ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Calder Willingham .. Unikátní westernový kousek, který jsem do svojí filmotéky zatraceně dlouho sháněl. Dustin Hoffman jako Forrest Gump divokého západu. A tím začalo mé období .. smíchu. Celý retrospektivně vyprávěný děj (snad jediná vada na tomto častém zarámování vyprávění je to, že příběh vypráví sto jednadvacetiletý muž, kde opravdu nechápu význam toho věku) je protkán tolika milníky a dějovými zvraty až jde hlava kolem. Některé jsou dosti absurdní, jiné odpovídají surové historii, ale všechny jsou podány s obrovskou porcí nadhledu a potřebné nadsázky. Bavil jsem se královsky. Scénáristicky i režijně je snímek zvládnutý bezvadně, ba excelentně. Dustin Hoffman v nejlepší roli záři ať jako chlapec či stařec, Faye Dunaway je při prvním výstupu tak božsky přitažlivá, že jsem se také zamiloval na první pohled a indián Chief Dan Georgie si střihne vskutku mistrně dokonalý prolog před odchodem do věčných lovišť. Bylo to velkolepé obcování. 100%. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Malý velký muž je příjemně nadnesený jako komedie, nesmírně poutavý jako lidské drama a skutečně mimořádný jako dobrodružný western. Už jen to svědčí o vyjímečnosti tohoto krásného příběhu, který za těch 42 let ani o den nezestárnul a který by si za svůj námět a myšlenku účast v top200 jednoznačně zasloužil. Dustin Hoffman je opravdu skvělý, podává asi svůj nejlepší výkon po Rain Manovi a jen těžko bychom si dnes mohli představit osudem nepolapitelného Jacka Crabba bez jeho nevinné a odhodlané tváře. Ovšem tak jako on září před kamerou, tak i Arthur Penn předvádí velký režisérský koncert a podařlo se mu vtisknout do vyprávění takovou škálu pocitů, barev a emocí, že i těch 140 minut se zdá být zatraceně málo. Kde jsou všechny oscarové nominace, minimálně pro režii a Hoffmana...? ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Dlouhá léta jsem tvrdil, že k westernu jako žánru nemám kladný vztah. Vadila mi šablonovitost, spousta klišé, heroismus a černobílé charaktery. Později jsem měl tu čest seznámit se s filmy, které klasický western výrazně oživily a vyvrátily mé předsudky, že western je mrtvý žánr. Malý velký muž patří podle mého mínění k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vzniklo. Nejde o parodii, ale Arthur Penn na dobývání divokého západu a slavné postavy té éry nahlíží komediální optikou. Jack Crabb coby hlavní postava filmu představuje absolutní protipól oblíbených westernových hrdinů. Je to vlastně nýmand, který se protlouká na hranici střetávání bělošské a indiánské civilizace. Nikam doopravdy nepatří a několikrát vystřídá svou etnickou příslušnost i životní roli. Penn vlastně rafinovaně ironizuje mýtus divokého západu a legendy té éry. Generál Custer je excelentní narcistní psychopat, zbožná pastorova žena starající se o sirotka je v podání Faye Dunnaway pro změnu dokonalou ukázkou pokrytectví a po zásluze končí jako padlá žena. Film zaznamenává nevyhnutelný pád indiánské civilizace a masakry, které provázely postup osadníků na západ. Humorné momenty režisér střídá se scénami násilí a tragikou smrti. S tímhle ne moc častým a docela náročným rozkročením mezi žánry se Penn vyrovnal výborně a zároveň dokázal hodnověrně zobrazit ustupující indiánskou kulturu, aniž by propadal nějakému sentimentu a okouzlení. Přítomnost vždy výborného Dustina Hoffmana definitivně vychyluje ručičku ve prospěch pěti hvězdiček. Celkový dojem: 90 %. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Klasický revisionistický anti-western. Ve své době důležitý počin, přepis stejnojmenného románu Thomasa Bergera (1964, česky 1977). Ale dnes už není naštěstí potřeba tolerovat dobové nedostatky. Nevěrohodné masky, nelogické navázání jednotlivých kapitol, některé naprosto příšerné herecké výkony. Nadsázka a lehkost, se kterou se tento dobový Forrest Gump křížený se stoletým staříkem proplétá americkým západem už není zdaleka tak okouzlující, je jen přímočará a samoúčelná. Fakt jsem ráda, že pokračování The Return of Little Big Man (1999) vyšlo jen knižně. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (21)

  • Hned na začátku filmu při pohledu na kolonu zmasakrovaných kolonistů, leží v popředí „údajně mrtvý“ muž s několika šípy v těle. Tyto šípy se pohybují s tím, jak se muž nadechuje a vydechuje. (mfaky)
  • Marlon Brando odmítnul nabídku na roli náčelníka Old Lodge Skinse. Nakonec ho hrál skutečný indiánský náčelník, kanadský herec a básník z Britské Kolumbie, Chief Dan George. (džanik)
  • Štúdio MGM kúpilo práva na knihu v roku 1964, scenár bol napísaný v roku 1967 a na samotnú realizáciu došlo až po veľkom úspechu filmu Bonnie a Clyde (1967). (classic)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

V uplynulých dnech se Smrtka postarala o značnou část smutného sestřihu, který každoročně vídáme na Cenách Akademie. Především odešel legendární Tony Curtis, kterého všichni (kdo ne, ať si doplní… (více)

Reklama

Reklama