Simpsonovi

Ukázka z filmu
USA, (1989–2024), 285 h 29 min (Minutáž: 20–25 min)

Scénář:

John Swartzwelder, Dan Greaney, David X. Cohen, Richard Appel (více)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (737)

Cesta do Homeriky (2009) (S20E21)

Teraz neviem, či ide o najobľúbenejší, alebo naopak najviac nenávidený diel Donalda Trumpa. ()

Série 21 (2009) (S21)

Myslím, že som si prvýkrát urobil zoznam päťhviezdičkových a štvorhviezdičkových epizód a vyšiel mi pomer 12:11 v prospech päťhviezdičkových. Čo je myslím veľmi slušný výsledok na akúkoľvek show fungujúcu 21 sezón. Ide samozrejme o husto subjektívny názor a čiastočne aj výsledok určitej subjektívnej tvrdohlavosti, kedy sa snažím aj v kvázi post-zlatej dobe hľadať v sériách to najpozitívnejšie a vypichovať to na úkor toho slabšieho. ()

SuperHomer (2009) (S21E01)

Rogen sa s Goldbergom poriadne odviazali, omnoho viac ako im je dovolené v Hollywoode. No a je to len a len dobre, samozrejme. Everyman je výtvor Komiksáka a kto iný ako on môže lepšie vedieť, kto má stvárniť hlavnú úlohu. Jeho výber padol na Homera, ktorý má síce schopnosť rýchle schudnúť, ale ešte väčšiu rýchlejšie opäť pribrať. Nakrútiť scény sa s ním síce dajú, problémy sa ale naplno ukážu až v strižni. ()

Pětka je pro Barta málo (2009) (S21E02)

Bart a Krabbapelová, to je ďalšia podarená dvojka, kde má Bart dlhodobo navyše. Tentokrát ale vážne prestrelí, vlastne ako vždy, a výsledok je priam katastrofálny. Na druhú stranu majú ale nového progresívneho učiteľa preferujúceho elektroniku pred písaním. A nakoniec aj niečo iné pred niečím iným, to je ale pointa dielu. Opäť dostaneme zopár skvelých fórov, predovšetkým však na začiatku, keď sledujeme každodenné rituály pani učiteľky. ()

Žena v ringu (2009) (S21E03)

Kde všetci muži v sobotu večer sú a nebalia miestne osamelé ženy? Krčmy prázdne, baseballový štadión prázdny... odpoveď sa dozvieme hneď a čaká nás jeden z najnásilnejších dielov celého seriálu. S tým musí Marge niečo urobiť, napríklad sa pridať a celé to tak utnúť jedným poriadne miereným kopom. Čaká nás opäť najstarší boj na svete, muž proti žene. Zápletka nie je úplne najlepšia, ale niektoré fóry sú skutočne najlepšie. Barney váľajúci sa po zemi, Skinner v boxovacom pytli, Homer v Margeiných šatoch. ()

Speciální čarodějnický díl XX (2009) (S21E04)

Návrat oživlých mŕtvol samozrejme raz za čas musí byť, tentokrát je spúšťačom pandémie krusty burger na druhú. Keď uvidíte proces vzniku, nebudete prekvapení. Vrcholom je ale úvodná epizódka parodujúca Hitchcockove filmy, nejde iba o Dial M for Murder, ako naznačuje titul. Tretí príbeh sa odohráva v krčme u Očka a je inscenovaný ako divadelná hra. A opäť ide o Očka a jeho večnú lásku k Marge. Tu je to trochu slabšie, ale snová scéna z Hitcha je tak geniálna, že celá epizóda si zaslúži plný počet. ()

Ďábel nenosí Pradu (2009) (S21E05)

Springfieldske paničky premýšľajú, ako by mohli tento rok pomôcť charite a prichádzajú na niečo podobné, ako kedysi istá skupinka britských nímandov v strednom veku v istom britskom zapadákove. No, najlepšie vyzerajú fotky s Marge, čo nikoho neprekvapuje. Homer sa zrazu ocitá ako Carlov podriadený a nestáva sa iba jeho pravou rukou, ale doslova oboma. Zhodou okolností navštívia Paríž a Homer musí prehodnotiť, kde a ku komu v skutočnosti patrí. Šteklivá epizóda, ktorú by dnes nejeden puritán označil za príliš sexistickú, ale koho to zaujíma. ()

Rošťárny bez konzervantů (2009) (S21E06)

Bart je najväčší... moment, Andy je najväčší rošťák, akého kedy Springfield zažil. I keď je to vec názoru, úvodná montáž Bartových blbín s cieľom ponížiť Skinnera bola podľa mňa väčšia frajerina ako bazén s červíkmi. Ale aspoň je s kým sa porovnávať a od koho brať inšpiráciu. Marge objavuje vďaka kamarátkam kúzlo zdravých potravín, len netreba zabúdať na to, že ich treba zjesť ešte pri platení, aby bez éčiek vydržali a že v žiadnom prípade ich nemôžete pripravovať na teflónovej panvici. Ale čo, choďte radšej do normálnych potravín. ()

Čarodějky ze Springfieldu (2009) (S21E07)

Zápletka by sa skôr hodila do čarodejníckeho dielu, kde by ale riešenie záhady nebolo racionálne ako tu. Dej je trochu kostrbatý, najskôr sme so Simpsonovcami v dopravnej zápche cestou z hôr a pomaly sa dopracujeme k trom teen čarodejniciam, na ktoré natrafí Líza. Najlepšie fóry pribúdajú smerom k záveru, až by si diel možno zaslúžil aj plný počet. Najviac pobavila trojoká slepá ryba so slepeckou palicou. ()

Bratříčku, kde jsi? (2009) (S21E08)

Bart zatúži po bratovi. Len tak zničoho nič. Vlastne ani nie, elektrina totiž nefunguje, takže Krusty, Itchy a Sctratchy v telke tým pádom nie sú a Líza sa tak pekne hrá s Maggie. Kde ho ale zobrať? Vymyslí plán A, ktorý má ale isté úskalia, napríklad by z toho mohla byť ďalšia sestra, a tak prejde na plán B. Lenže ani ten nevyjde a tak na rad prichádza zázrak. S novým bratom je síce sranda, kto ale dokáže s Bartom držať dlhodobo krok? Samotný záver je tak škodoradostný, až máte chuť si ísť chudáka adoptovanú sirotu zobrať domov sami. Chlapca totiž čaká veľmi krutý osud... ()

Čtvrtky s Abiem (2010) (S21E09)

Mňa na rozdiel od Homera Abeove historky bavia. Ako bonus sa dozvieme, ako za 20 rokov upgradeoval Homerov mozog, od opice s činelmi po skutočný počítať. Skvelá bola aj akčná sekvencia v miestnej kanalizácii, kde Bart utekal najskôr pred krysami a potom pred mačkami. Čo by ale neurobil pre plyšovú ovcu, miláčika triedy. ()

Tenkrát ve Springfieldu (2010) (S21E10)

"Milovníci" šaša Krustyho by si mali dať opäť jednu epizódu pohov, pretože, áno hádate správne, Krustyho show je zase na dne. Ale prichádza záchrana v podobe otočenia celej show o 180 stupňov. Hlavnou postavou totiž bude princezná s jednorožcom. No a hádajte, koho táto zmena najviac potešila. A koho najmenej. Po dlhšom čase strávime nejaký čas aj v elektrárni, tentokrát sa šetrí na cukrovinkách a hrozí hromadný odchod zamestnancov. Najlepší fór má na konte Homer. Bart povie, čo si myslí o postavení žien v showbiznise a Homer zakontruje, že keď vyrastie, bude si to môcť už iba myslieť. ()

Výhra za všechny prachy (2010) (S21E11)

Nikdy ma spievanie v Simpsonovcoch nebavilo, ale záverečná pieseň v tejto epizóde je nesmierne dojímavá. Mám vždy problém s tým, keď naša rodinka má šťastie, ale krátko na to ju zase opustí. Rozumej, keď sa zdá, že už prídu k peniazom, ale kvôli blbosti (väčšinou Homera), z toho nič nie je. Tu si ale aspoň tie peniaze aspoň trochu užijú. Nabudúce však očakávam, že nová práčka bude súčasťou mizanscény. ()

Curlingová romance (2010) (S21E12)

"Pre mňa je v tom bowling, pre teba zametanie". Ako milovník zimných olympiád zaraďujem túto epizódu medzi mojich top 20. Homer ako fake maskot olympijských hier v Soči Špekov je jeden z najlepších vizuálnych fórov celého seriálu. Problém Skinner a jeho biologická matka je buď running joke, alebo potom neviem... ale ignorujem to. ()

Barva žluti (2010) (S21E13)

Že mužskí nositelia mena Simpson žijúci v súčasnosti nepatria medzi smotánku spoločnosti, sme sa už dozvedeli v dávnejšej sérii. Tentokrát sa neprekvapivo dozvedáme, že v minulosti to bolo ešte horšie. Na tento hrozivý fakt prichádza Líza a rozhodne sa, že nájde v rodokmeni aspoň jediného predchodcu, ktorý nebol zločinec. Nebude to ale jednoduché. No a nakoniec sa dozvedáme jednu zásadnú informáciu, ktorá prevracia z jednej šesťdesiatštvrtiny rodokmeň Simpsonovcov naruby. Homer tak ale aspoň zistí, prečo zarába o niečo menej ako jeho kolegovia... ()

Pohlednice ze Springfieldu (2010) (S21E14)

Úvodné video z päťdesiatych rokov o budúcnosti Springfieldu patrí k najlepším "filmom vo filme" v seriáli vôbec. Taktiež k najlepším predstavám, respektíve snom, patrí Homerov o tom, že je prvý muž, ktorý vyhral hádku nad ženou. No a poteší aj objav starého metra pod zemou. Dejovo ide skôr ale "len" o lepší priemer a zápletka s x-tou manželskou krízou a neposlušným Bartom tu už bola nespočetnekrát. ()

První meta dobyta (2010) (S21E15)

Táto epizóda je venovaná bozkom. Nielen tomu Bartovmu s novou spolužiačkou, ale všeobecne. Dočkáme sa krásnej montáže filmových bozkov, a práve tá vyťahuje inak relatívne priemernú epizódu omnoho vyššie. Príde aj Michelle Obama a predsa len politici (a rodiny politikov) sa nechodia dabovať, Angela Bassett je ale myslím veľmi slušná náhrada. Aj keď ju u nás nepočujeme. ()

Největší Homer všech dob (2010) (S21E16)

Simpsonovci idú zase na cesty, tentokrát do Jeruzalema, a Homer tu všetko opäť obracia hore nohami. Príliš nechápe, čo to znamená miesto posledného odpočinku a zoberie to doslova. Neda môže šľak trafiť. Navyše začne trpieť Jeruzalemským syndrómom, čo mimochodom znamená, že si začne o sebe myslieť, že je nový mesiáš. No a jeho myšlienky majú niečo do seba. V origináli by sme počuli Sachu Barona Cohena, čo by mohlo byť vážne zaujímavé. ()

Kult Montgomeryho Burnse (2010) (S21E17)

Milovníci intertextuálnych odkazov si prídu na svoje, k slovu prichádzajú najmä Kingove väzenské adaptácie. No a za mrežami je prekvapivo Burns a prekvapivo aj napriek tomu, že horšieho človeka by ste v Springfielde hľadali lupou. Odsávanie zla z jeho duše zrejme v skutočnosti trvalo oveľa dlhšie, tvorcovia ale využili elipsu a skrátili to na pár desiatok sekúnd. Dejová línia Barta a Lízy s mravcom je oproti tej hlavnej "tak trochu" navyše. ()

Srdcový šerif (2010) (S21E18)

Aj šerif Wiggum je len človek so srdcom a citmi a potrebuje ísť s chlapmi občas na pivo. Ale keď celý život chodíte len s dvoma parťákmi z práce, tak ste radi, ak sa stane váš priateľ aj Homer. Ten musí ísť robiť verejnoprospešné práce a dopadne lepšie ako Brookman, ktorý musí vyhadzovať použité kondómy z kríkov. Ďalšou super hláškou je potom Wiggumove zistenie, že mu v aute do zadnice tlačilo niečo iné, ako si pôvodne myslel. ()

Disney+ odstartuje v Česku 14. června

Disney+ odstartuje v Česku 14. června