Reklama

Reklama

Article 15

  • Indie आर्टिकल १५
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Mladý policejní důstojník Ayan Ranjan (Ayushmann Khurrana) je z trestu přidělený jako velitel do zapadlé vesnické oblasti. V kraji se stále přísně dodržuje kastovní systém a téměř všichni, včetně policejního sboru, to považují za neměnné. První větší případ, který začne Ayan řešit, je pohřešování tří mladých dívek. Zanedlouho se najdou těla dvou z nich oběšená na stromě uprostřed polí. Všichni chtějí případ co nejdříve uzavřít, protože dívky pocházely z nejnižší kasty. Ayan ale hodlá zjistit, co se doopravdy stalo, a tím narazí na pravidla kastovního systému, společenské předsudky i mocichtivost místních politiků. (rikitiki)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (12)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Nedívalo se mi na to snadno, zvlášť když vím, že příběh je inspirován skutečným případem. _____ Film je zahalený do tlumených barev evokujících minulost - však taky hlavní hrdina na začátku řekne, že si připadá jako v 80átkách. Minulost, ještě mnohem starší, tisíciletý zažitý systém funguje se svojí hnusnou nespravedlivostí a krutostí dodnes. Přestože se rebelové svolávají přes Whatsup, stále nesmí nižší kasta vstoupit do chrámu a i její stín je pro příslušníka vyšších tříd znečišťující. ____ Je to apelativní, edukativní film a některé jeho metafory jsou proto až příliš přímočaré, ale v tomto typu filmu a s přihlédnutím k jeho účelu, mi to nevadí. Tísnivá, dusivá atmosféra je však ztvárněná až hmatatelně. Bezmocnost vesničanů, zpupná nadřazenost vyšších tříd, kterým z pohodlnosti vyhovuji status quo, a proto na něm trvají jako na tradici a zaštiťují se přitom i náboženstvím.... SHRNUTÍ: Když tě záměrně drží dole a ohánějí se přitom vyššími principy, téměř vždy jim jde jen o vlastní nízké pudy. ()

ghatos 

všechny recenze uživatele

Byť nejsem vůbec znalec indické kinematografie, tak i já mám takové tušení, že se jedná o nadprůměr. V drtivé většině to má západní filmové postupy a jen sem tam je naznačen Bollywood. Normálně to funguje jako taková sociální detektivka, kde se řeší kasta. Docela to tepe do prastarých zaostalých kořenů společenské smlouvy. On tam je taky někde středověk a do toho se motá třeba hightech jako WhatsApp...71%. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Přines mi láhev vody.“ - „Pane, tohle je vesnice Pasi.“ - „A?“ - Jsou z nižší kasty, pane. Z nejnižší. Chovají prasata. Nepijeme vodu, které se dotkli. Nesmíme se jich dotknout. Ani jejich stíny na nás nesmí padnout, pane.“ - „Nihal Singhu, dones mi jednu.“ Protože nový komisař to hodlá dělat podle sebe…Divák je na tom podobně jako hlavní hrdina. Snaží se proniknout do místních poměrů a jejich nepsaných zákonů, zvláště pak do šíleného kastovního systému, který je opravdu absurdním reliktem minulosti. A proto ve výsledku ani nejde tak o kriminální případ, jako spíš o problémy indické společnosti jako celku. A ten přesah je zajímavý jako celé vyšetřování, které nemělo příliš slabých míst. Jistě, konec je až přespříliš idealistický, ale já byl převážně spokojen, takže dávám solidní 4*. „Obhajuješ systém.“ - „Jen dělám svou práci. Nedochází k vraždám ze cti? Myslel jsem, že o tom s tebou můžu mluvit. Ale nevěříš v umírněnost. Chceš, abych byl aktivista, ale dodržoval zákony. Chceš mít hrdinu, Aditi.“ - „Ne, Ayane. Chci někoho, kdo nečeká na hrdinu.“ ()

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Mladý policista je přidělen na okrsek, ve kterém se dodržují (asi nejen tam) starodávné zvyky a lidé jsou rozděleni do kast, které si však nejsou mezi sebou rovny. Do toho přichází hrůzný nález dvou oběšených dívek a vše nasvědčuje tomu, že tu byl použit jeden z oněch nesmyslných zvyků. Vynikající film, ve kterém jsem se zpočátku ztrácel v indických jménech o zapamatování si názvů kast jsem se ani nesnažil. O pěti hvězdách rozhodl překvapivý závěr. Takové konce při střetu utlačovaných proti moci vlivných jsou vzácností. ()

Andrea1717 

všechny recenze uživatele

Skvelé, celý film som od obrazovky neodtrhla oči. Veľmi dobre podaný veľký problém Indie a to problém kást a najúbohejších z úbohých, nedotknuteľných. Film plný bezmocnosti a strachu do ktorých prebleskne jeden lúč svetla v podobe jediného človeka, ktorý nájde odvahu niečo zmeniť. Toto sa naozaj podarilo. Film na zamyslenie, dokážeme si niekto niečo také vôbec predstaviť? ()

Reklama

Reklama