Nůž ve vodě

• Polsko Nóż w wodzie (více)

Sólo pro dva muže, jednu ženu a plachetnici.  Filmový debut režiséra Romana Polańského se stal po uvedení v roce 1962 pro polskou kinematografii významnou událostí. Psychologické drama z prostředí Mazurských jezer, ve kterém se představí pouze tři postavy, předvádí mužskou ješitnost i morální úpadek, konflikt sobectví finančně zajištěného novináře a pozérství bezejmenného studenta za přihlížení cynické manželky. Příběh začíná v autě během cesty Andrzeje a Krystyny k jezeru, když náhle porazí mladého muže stopujícího uprostřed silnice. Andrzej muži navrhne, aby s nimi jel kus cesty. Později, místo rozloučení, mladíka pozve na společnou jednodenní projížďku na plachetnici. Mladý muž nabídku přijímá, přestože nemá žádné znalosti o plachtění.... Dobře vystavěný scénář, děj situovaný na omezeném prostoru automobilu a lodi, atmosféra, herecké výkony a vynikající kamera (kterou vedl Jerzy Lipman), zůstávají přednostmi filmu. Jeho název odkazuje na důležitou scénu, v níž Andrzej v náznacích popichuje mladíka kapesním nožem, který následně úmyslně upustí do vody. Snímek měl v době svého vzniku silný mezinárodní ohlas, o čemž svědčí nominace na Oscara a řada dalších ocenění. (Česká televize)

ORIN

Polanského celovečerní filmový debut je jeho prvním a současně až do Pianisty posledním filmem natočeným v Polsku. Atmosféra, scénář, herecké výkony, vynikající kamera. To vše jsou velké přednosti historicky prvního polského filmu nominovaného na Oscara. Přesto mi do pětihvězdičkového hodnocení něco scházelo. ()

Bigrambo

Při svém prvním celovečeráku si Roman Polanski vystačil opravdu s málem. Podobně jako ve svém pozdějším snímku Smrt a dívka mu stačili tři herci a místo odřízlé od civilizace - v tomto případě to byla jachta na prázdném jezeře. Polanski rozehrává skvělé psychologické drama dvou mužů, kteří se předvádí před Jolantou Umeckou. Každý z jiné pozice - Leon Niemczyk z pozice staršího a zkušenějšího muže (a taky z pozice manžela) a proti němu stojí mladý "koloušek" Zygmunt Malanowicz. Na to, že se jedná o debut, tak opravdu velmi dobrý film a nezbývá, než doporučit ke zhlédnutí! ()

Martin741

Takze toto je to slavne umenie, ze jo? S kludnym svedomim prehlasim, ze to bola pekna kravina. No, ako sa mi tak zda, poniektore ynteleguany a artove prechytrale tlchuby su tuna schopne vypisovat podobenstva a metafory aj pri podrobnom rozoberani a studovani ich rannej stolice. A ako vidim, miestne prechytrale tlchuby su schopne najst vo filme aj take zakodovane odkazy a skryte inotaje, o ktorych nema tusenia nielen herci, ale ani reziser! Ja som vsak pri pozerani tohoto "skvostu" dostal pomatene a psychoticke blabotanie 3 dementalov bez hlavy a paty. A bez zmyslu a bez logiky. Ako debut Romana Polanskeho ma to vobec neoslovilo. Polske psychologicke drama, kde sa deje ... jedno velke hovno. Dejovu liniu to evidentne nemalo, reziu asi tiez nie a herecke vykony su hrozne a dialogy uplne dementne. Jo, som rad, ze polska kinematografia je pravom podcenovana a pravom je na okraji nielen europskeho, ale aj svetoveho diania. Zaroven dufam, ze tam este najblizsie 2 - 3 storocia aj ostane. A tesim sa z toho fucktu, ze rano, ked niektore ynteleguany /Shadwell, Tetsuo, Madsbender/ vstanu a uvidia tuna moj uprimny odpad, alebo 1 hviezdu, tak budu paste zatinat od zurivosti, lebo zase som nejaky ten "Polanskeho  kinematograficky skvost" poslal z cervenej farby pekne zas a opat do modrej. Urcite skor doporucujem tvorbu Janusza Majewskeho  5 % ()

misterz

Polanského celovečerný debut a hneď takáto paráda. Nedokážem si predstaviť iného režiséra, čo by v tej dobe natočil niečo podobné, traja herci, jedna loďka a veľké dramatické divadlo, kde názov filmu zároveň odzrkadľuje aj podstatu. Dramatická linka má aj skrytý význam, nejde tu len o podpichovačný konflikt dvoch mužov, je toho omnoho viac. Ješitný novinár si ani neuvedomil, že príbeh o namyslenom námorníkovi odráža aj jeho vzťah ku manželke. Keď sme si sebou príliš istý, obvykle príde tvrdý pád a taký človek nejakým spôsobom dostane príučku. Či to pomôže už film nerieši. Zároveň by som si dovolil nesúhlasiť s obsahom. Novinárova manželka nebola cynická, veľká chyba, ona proste len na manželovo ješitné správanie rezignovala. A to je veľký rozdiel. Jednoznačne odporúčam, skvelý film. 85/100 ()

MontyBrogan

Na prvý pohľad obyčajné boat movie (to ja ako road movie, len na lodi:) s jedným párom a jedným stopárom. Pod povrchom sa však ukrýva, a časom vyplavuje na hladinu, strhujúca konfrontácia rôznych prírodných živlov, akými sú napríklad slnko, vietor, dážď, súťaživosť, nevraživosť a príťažlivosť. A najväčší živel, ktorý tu uzrel svetlo sveta, je ale samozrejme Roman Polanski. ()

• První polský film, který ukazuje nahou ženu. (Kulmon)
  • Debut Romana Polanského. (Kulmon)
  • Počas dabingu filmu, ktoré bolo v Brnenskom štúdiu v budove Typos, vypukol v budove veľký požiar. V tom čase pracoval na filme kameraman a režisér dabingu Miroslav Ambro, ktorý sa nestihol včas evakuovať do bezpečných priestorov a zomrel na otravu dymovými splodinami. (Raccoon.city)