Hledá se Bunny Lakeová

(festivalový název)
  • Velká Británie Bunny Lake Is Missing (více)

Američanka Ann Lakeová (Carol Lynleyová) je v Anglii jen pár dní a právě se stěhuje do pronajatého bytu. Nejdřív ale musí poprvé nechat ve školce svou čtyřletou dcerku Bunny. Protože zde nezastihne žádnou z učitelek, nechá dcerku ve třídě, poprosí nabručenou kuchařku, aby na ni dohlédla a spěchá za stěhováky. Když si ale odpoledne přijde dcerku vyzvednout, nemůže ji najít. Postupně se ukazuje, že malou Bunny nikdo ze zaměstnanců neviděl. Zoufalá Ann prosí o pomoc s hledáním bratra, ale bezvýsledně. Dítě nikde schované není. Na scénu vstupuje Scotland Yard. Superintendent Newhouse (Laurence Olivier) zjišťuje, že zároveň s dítětem zmizelo z Annina bytu vše, co holčičce patřilo - od hraček po cestovní pas. Zoufalá matka musí prokázat, že není blázen a že si dítě jen nevymyslela... Britský film natočil třikrát na Oscara nominovaný režisér Otto Preminger (ANATOMIE VRAŽDY) na motivy literární předlohy Evelyn Piperové. Z hereckého obsazení je třeba upozornit především na Laurence Oliviera jako citlivě jednajícího policejního důstojníka. Dotěrného domácího si zahrál u nás nepříliš známý britský populární dramatik, herec, režisér, skladatel a textař Noel Coward (MOŘE, NÁŠ OSUD). Film získal dvě nominace na cenu BAFTA. (vla_kor)

vitekpe

Jeste v pulce jsem chtel bejt drsnej a dat nizsi nez plne hodnoceni, ale ono to proste nejde... :-) Film je perfektne natocenej i zahranej, a pribeh zdaleka neni tak jednoduchej, jak to vypada na zacatku. Zazitek. P.S.: potesila Martita Hunt jako stara podivinka a Noel Coward jako domaci - taky podivin... :-) ()

Han22

Ann Lakeové se po příjezdu do Anglie ztratí dcerka Bunny. Policie začíná vyšetřovat, ale brzy to začíná vypadat, že Bunny nikdy neexistovala a šílená Ann si to vymyslela. Jediný kdo ji věří a bojuje je její bratr Steve. Malý, neznámý, ale vynikající thriler, kde jsem to tvůrcům všechno sežral i s navijákem. Když se ukáže jak to je doopravdy, je to možnost, která mě ani ve snu nenapadla a finále je na rok vzniku parádní psycho. K tomu Laurence Olivier jako inspektor a v soundtracku jedni mnoha klonů Beatles The Zombies. Silné 4*. ()

Itar

Před poslední půlhodinou nasadil scénarista tvrdé drogy a pohřbil tím výborně načatý detektivní thriller. Dvě hvězdičky za výbornou první část filmu a třetí za Laurence Oliviera, jehož detektiv ostatní ještě o kousek převyšoval. Mínus jedna potom za "Hitchcockovské" finále, které pohřbili všechnu tu předchozí atmosféru a postupnou gradaci. Škoda. ()

Disease

Film, který mohl být dobrý, ale trpí dobovými nešvary v podobě podivných dialogů a slabých hereckých výkonů. Navzdory tomu by se jednalo o zajímavý psychothriller, nebýt toho finále, které místo napínavosti předvádí frašku. ()

MickeyStuma

Mladé mamince se za bílého dne, po nastěhování do nového bydliště, ztratí v nové školce malá dcerka, po které po nahlášení okamžitě začne pátrat policie. Ale čím déle vyšetřování trvá, tím více sílí pochybnosti nad existencí dítěte. Nejsou důkazy, jako například hračky a oblečení, není nikoho, kdo by děvčátko viděl. Jedná se tedy pouze o výplod fantasie oné mladé ženy? Až mrazivě fenomenální film naprosto nic nepostrádající na své impozantnosti ani v dnešní době. Takovou bezmoc a beznaděj by nechtěl zažít nikdo. Celý příběh se vyvíjí zvolna a v rámci dějového vývoje zcela promyšleně. Carol Lynley zahrála onu mladou maminku tak dobře, že již od prvních minut k sobě získává divácké sympatie. Následné zoufalství a beznaděj se, doslova a do písmene, po divácké stránce prožívá s ní. Z počátku se příběh jeví jako kriminální drama, kde se v pomalém tempu, ale razantně, projevují nečekané zvraty, čímž dramatické napětí více sílí. Nejšokující je však zvrat závěrečný, který se náhle změní v tak silné psychologické finále, že i Norman Bates ze snímku ´Psycho´ (1960) vedle toho vypadá jako naprostý břídil. Příběh má spoustu vedlejších postav a každý je podezřelý, čímž se v podstatě do pátrání zapojují i diváci ve snaze uhodnout, kdo je daným pachatelem. I těch náznaků, včetně těch falešných, je obsaženo více než dost. Tvůrci si s vnímáním diváka tedy také dobře pohráli. Vizuální hodnota černobílého filmu je taktéž ukázková. Snad i sebelepší film noir může jen tiše závidět. Tak mistrovské využití světla a stínu aby jinak divák pohledal. Snímek je jako celek tedy ohromně fascinující a na diváky svým silným potenciálem působí jako magnet. Prostě chytne a nepustí, dokud nevyjde najevo, jak to s tím děvčátkem tedy je. Vynikající tvůrčí práce. ()

Adiemus

Nejvíc mě nadchla mně naprosto neznámá Carol Lynleyová - věřila jsem jí všechny polohy. Na druhou stranu jsem si prakticky nevšimla Laurence Oliviera, i když ten mi kupodivu neznámý není. Dobrý příběh, Londýn ještě nezaplevelený moderní architekturou a k tomu ta autentická hudba! ()