Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

• USA Doctor Strange in the Multiverse of Madness (více)

Ainy

Spousta akce, vizuálních efektů ale i tak se jim podařilo mě uspat. Ještě, že vedle mě seděl potomek a ne cizí marvelovec, kterému bych slintala na rameno! Někde jsem četla, že tomu předcházel nějaký seriál, který u nás neběžel, no asi jo, pač jsem netušila, jak se z Vendulky stala běsnící harpie s outěškem! Také konečně někdo chápe, jak je hudba důležitá a dokonce s ní dokážeš umlátit protivníka! Harfa je ze všech nástrojů ta nejsmrtelnější! Bacha jo! Ještě, že na ni neumím. Rozesmálo mě obsazení jistého invalidy s nadpřirozenými schopnostmi, u kterého jsem zvědavá, ve kterém filmu se zas objeví živý, opět překonávající svou vlastní smrt. Film se nás snaží rozdrtit nabouchanými účinnými triky, ale chyběl mi tam zasrdcesebraný příběh. Je to takový rychle do světa poslaný výrobek něčeho nedotaženého. ()

Anderton

Nejakú dobu trvá, kým pochopíte, že ide skutočne o film Sama Raimiho a nielen o ďalší pásový Marvel. Čiastočne ním dvojka Strangea stále je, ale aj tie zameniteľné scény skrátka bavia. Omalovánky ale postupne vystrieda autorský štýl. Že to nesadne každému, je z podstaty veci jasné a oživeného Strangea ako z Evil Dead nemusí každý pobrať. Výhodou je, že aj napriek zdanlivej chaotickosti kvôli multiverzu ide o veľmi jednoduchý príbeh, kedy chce jedna čarodejnica získať deti svojich paralelných ja z iných vesmírov. A ten Strange je zase v nejakých iných vesmíroch zase záporák, ale ono vám bude stále jasné, o čo komu ide a kto je kto. ()

Xmilden

Potvrzení faktu, že 4. fáze se Marvelu absolutně nedaří. S Marvelem se začínáme čím dál více rozcházet. Jasně, nemůžu se považovat ve svých 41 letech za nějakou cílovku, ale i přesto jsem si ověřil, že když jsem si nedávno znovu pouštěl Iron Many nebo třeba prvního Thora, tak na mě ty filmy stále dokáží účinkovat. To ani nemluvím o Kapitánech, kteří byli vždy špičkoví. Jenže se Strangem si zkrátka nevím vůbec rady. Jednička mě úplně nesbourala a Dvojka je pro mě absolutně nesrozumitelná. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale jediné co se mě na tomhle Strangeovi líbilo: Scéna s chobotnicí, ultimátně krvavé killy a Bruceovo cameo. Zbytek včetně dvou matek mě dokonale sral. 40% ()

DJ_bart

"Jiný kraj, jiný mrav." _____________ Sam Raimi, ikonický režisér kultovní Spider-manovské trilogie s Tobeym Maguirem která definovala žánr komiksových filmů, v jednom z interview o svém nejnovějším celovečerním příspěvku, který lze spíš chápat jako pomyslný tvůrčí fuck-off, řekl doslova toto: "Já těm děckám ukážu jak se maj točit superhrdinský filmy." – a mnohovesmíre div se nebo ne, tenhle chlap očividně umí držet slovo. Sam Raimi si nejenže natočil blockbuster k obrazu svému a všem se tak vysmál do xichtu, ale v neposlední řadě se ten blázen naprosto utrhl ze řetězu. Pro dobro věci je si však nutno uvědomit následující: jestliže komiksový žánr něco akutně potřebuje, jsou to výrazný tvůrčí rukopisy. V dnešní době, kdy v Hollywoodským mainstreamu převládají neoriginální šablonovitý průmyslový prefabrikáty, chce fakt koule vytvořit projekt, který tak svérázně překrucuje konvence, stereotypy a klišé svého žánru. Inu, Sam Raimi je vedle Taiky Waititiho anebo Jamese Gunna člověk nejpovolanější, poněvadž to co předvádí za čáry máry se ze dne na den jen tak nevidí.... Ať už jde o deformace obrazu či zvuku, atypický způsoby snímání, hororový prvky, pohyby kamery anebo excentrický audiovizuální efekty, 'Multiverse of Madness' je velice specifickým žánrovým prototypem, který je nehorázně provokativní, experimentální, a v leckterých ohledech i absurdně groteskní až sebeparodický. Ale víte co? Mně ta chaoticky šílená překombinovanost, béčkový pojetí, maniakální hravost, extravagantní formální nápaditost a sebeparodická stylizace prostě sedla. Jo, lze tomu zcela legitimně vyčítat, že onen jedinečný potenciál konceptu multiversa je prakticky nevyužitej a spláchnutej do hajzlu, o zkratkovitý a nekonzistentní naraci radši ani nemluvě (o půlhodinu delší stopáž by tomu bezpochyby prospěla). A samozřejmě, v očích typickýho konzumního diváka ony superlativy a jiný silně autorský propriety s největší pravděpodobností doceněny nebudou, a o ultimátní fan-service taky nejde, ale upřímně: koho to sere? V rámci možností je 'Multiverse of Madness' jeden z těch kreativnějších počinů marvelovského repertoáru, který kvůli přebujelému hypeu chtě nechtě rozdělí fanouškovskou základnu na dva nesmiřitelný tábory – na ty, kteří si tenhle kouzelnickej spektákl užili, a na ty, kteří budou remcat že tam nebylo bambilion cameí od Semira Gerkhana, Optimuse Primea, Jacka Sparrowa až po Godzillu. Když tuhle pikantní komiksovou čalamádu však vezmete lehce ironicky a s patřičnou nadsázkou, bude vám víc po chuti. Kolem a kolem, Sam Raimi zpečetil pověst marvelovek jakožto velkých popkulturních událostí o který by nikdo neměl přijít. Hvězdou večera je za mě Danny Elfman, mistr muzikant, který se s dílčími hudebními kompozicemi neskutečně vyřádil a jeho inovativní hudební doprovod tvoří neodmyslitelnou složku celého zážitku. No a Iluminati po tarantinovsku a závěrečná potitulková scéna jsou skvělej prostředníček všem, kteří chtějí hory doly. Já jen doufám, že ten extrémní hype tenhle film nepohřbí.... VERDIKT? Sam Raimi je král trollingu. Vím, není to dokonalý, je to digitální bordel, ale je to extrémně zábavnej bordel kterej jsem si neskutečně užil. Můj zážitek je možná až moc zidealizovanej a subjektivní, ale za tu jinakost to prostě musím cenit. S přivřeným třetím očkem uděluji zcela subjektivních 8,2 čáryfuků z 10. Stav zvýšenosti výhodou. () (méně) (více)

Eliott

Jakoby šla úroveň Marvelu s každým dalším počinem dolů. Tentokrát byl tedy tento neuvěřitelně překombinovaný pokus o multiverse již skutečně na škodu. Vesmír, jemuž navíc nade vše vládne politická korektnost. Zkrátka jsem nebyl příliš ohromen nesympatickou hlavní dětskou představitelskou z planety Lesbos a báby v burkách v křesťanském kostele stejně jako různobarevní asijští mniši již skutečně působili jako pěst na oko. To však byl jen pouhý zlomek příkladů a za vlasy přitažené scény tímto ani zdaleka nekončí. Částí, jenž se pokouší o lobotomii obecenstva je zde skutečně požehnaně. Až jsem si občas říkával, zda to vůbec má cenu dokoukávat. Nakonec mne udržela pouze zvědavost a vcelku zajímavě provedené akční momenty. Takové záběry však zpravidla ihned zneváží nějaká pitomost. Ze zmíněných hloupostí působily bezpochyby nejhůře pokusy s cílem vytvořit dojemný zážitek. Během podobných momentů jsem měl totiž často nutkání studem pohřbít hlavu v písku. Kupříkladu Wanda, ačkoli ona sama patří k minimu, co ve filmu spíše funguje. Bohužel však veškerá její interakce s dětmi, byla nejen k uzoufání nudná, ale především dosti nesmyslná. Proto bych nejméně polovinu podobně zbytečných záběrů nekompromisně vystřihl a začal bych hned tou dětskou písní. Neznalost zde rozhodně neomlouvá a nepochybně jde o snahu přinutit nás dokoukat všechny přihlouplé seriály jako je třeba WandaVision. Na ty, by dle mého neměl být kladen takový důraz a po tom, co studio v posledních letech předvádí, je dokonce výsledek zcela opačný a od sledování spíše odrazuje. Film tímto selhal již během líčení klíčových faktorů a Wanda, tak téměř bez vysvětlení náhle působí jako naprostý šílenec. Kdybych měl celý film krátce shrnout několika slovy, rozhodně bych hledal slova jako je divné, zmatené, banální a nebo hloupé. Dovolím si až tvrdit, že mimo povedené akční scény, je to absolutně nezajímavé a prázdné. Dílo se proto zařadí k dosud nejslabším Marvelovkám jako je Captain Marvel (*) a tématicky podobnému seriálu Loki (*). 35% PS: V závěru ještě několik maličkostí které mne pobavili. 1) Nejsem žádný expert, ale nemělo by se mučení provádět na živých obětech, aby to mělo nějaký účinek? 2) Nechápu, proč se tvůrci domnívali, že tolikrát parodovaná wannabe dojemná prupovídka ze Star Wars zakončená slovy ,,that´s how we´re gonna win" bude mít tentokrát jiný výsledek (i když je situace totožná). Navíc v případě, kdy nesympatické dítě je v podstatě hispánskou verzí Ray z již zmíněné nové ságy SW. 3) Paralelní verze Dr. Strange by neměly sdílet totožnou minulost a tak mi přišlo vcelku absurdní, když se jeden Strange prokazuje druhému zážitky z vlastní minulosti a druhý je automaticky přijímá. ()

• Toto je piaty film MCU v rade, ktorému bolo zamietnuté vydanie v Číne. (Pat.Ko)

Sam Raimi se opět točí kolem hororového žánru

Sam Raimi se opět točí kolem hororového žánru

12.07.2024

Populární režisér Sam Raimi (Lesní duch, Spider-Man) nám nadělil svůj zatím poslední režijní počin v roce 2022 díky příspěvku do marvelovského univerza, kterým byl vlažně přijatý Doctor Strange v… (více)

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023