Reklama

Reklama

Případy bratra Cadfaela

(seriál)
Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (1994–1998), 16 h 15 min (Minutáž: 75 min)

Předloha:

Edith Pargeter (kniha)

Hudba:

Colin Towns

Hrají:

Derek Jacobi, Michael Culver, Julian Firth, Terrence Hardiman, Mark Charnock, Toby Jones, Eoin McCarthy, Sean Pertwee, Ben Pullen, Natascha McElhone (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(13)

Píše se první polovina 12.století. Zatímco evropští králové se chystají na druhou křížovou výpravu, v Anglii vypuká občanská válka vyvolaná sporem o trůn mezi Štěpánem III. a jeho sestřenicí Matyldou. Do této nejisté doby, příznačně nazvané anarchie, umístila E.Petersová svého románového hrdinu, vojenského vysloužilce, benediktina a ''středověkého detektiva'', světaznalého Cadfaela. V první epizodě objevuje Cadfael při zaopatřování obětí exekuce ''přebytečné'' tělo a pátrá po jeho původu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý seriál, který je zasazený do zajímavého prostředí a díky středověku jsou i řešené vraždy o něco zajímavější. Krásně mi vyhovuje pomalé tempo jednotlivých epizod, které jsou ale naplněny úžasnou atmosférou a prostředím, skvělou hudbou, kvalitními scénáři, zajímavým rozuzlením a tradičně silnými hereckými výkony, zejména titulního Dereka Jacobiho, který je i v této roli perfektní, postava Cadfaela mu sedne. Skutečně vynikající detektivní seriál, je jen škoda, že v našich končinách není tak známý, ČT by ho mohla vytáhnout. Pro mě jako milovníka anglických detektivek a historických filmů je tato série naprosto perfektní kombinací, která funguje, je napínavá i zábavná a krásně se na to kouká. Až se někdy dostanu k dalším dílům (zatím jsem viděl první sérii), třeba to tady ještě upravím. Prozatím u mě ale za naprosto perfektních 85%. Kam se hrabe Jméno růže, tohle mi sedne mnohem lépe skoro ve všem, na co si vzpomenete. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý seriál, v němž hlavní roli hraje Derek Jacobi, známý hlavně z role Claudia v seriálu "Já, Claudius". Role mnicha, jenž se z vlastní iniciativy snaží řešit kriminální delikty dávného středověku, mu výborně sedí. Napomáhá tomu i kvalitní scénář jednotlivých epizod. Tak trochu se v souvislosti s tímto seriálem nabízí srovnání s jiným středověkým "detektivem" Williamem Baskervillem (tímto děkuji Rex Mundi za upozornění na chybu :-) )ze Jména růže (vynikající Sean Connery), ale tak vysoko tento seriál nedosahuje. Nicméně v rámci televizní zábavy se řadí mezi to nejpovedenější za posledních 10 let. ()

Reklama

Véča 

všechny recenze uživatele

Výborný detektivní seriál,podle neméně dobrých knih Ellis Petersové.Mě osobně je postava bratra Cadfaela mnohem sympatičtější než třeba takový Hercule Poirot nebo většina jiných detektivů.Věrně,aspoň co můžu posoudit,působí středověké prostředí kláštera a přilehlého města.Každá postava má své typické chování(seržant je hloupý a omezený,Cadfaelův pomocník trochu jednodušší a důvěřivý),a proto si každého vybavím i po delší době ne jako u většiny seriálů.Na doprovodnou hudbu si moc nevzpomínám,ale úvodní znělka ve stylu klášterního chorálu dokonale navozuje atmosféru.ze seriálové tvorby poslední doby naprostá špička. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Slušně natočená detektivní série, které ovšem, především v první sérii, ubližují místy poněkud "papundeklově" působící kulisy a dosti sterilní kamera. Herectví ovšem velmi obstojné, přičemž především herecký výkon Dereka Jacobiho je opět zcela odzbrojující... Pokud jde o historickou věrnost, pak se tvůrci celkem snažili o věrohodnost, i když sem tam jim nějaká drobnost unikla. Asi největší faux pas je z tohoto hlediska masivní použití strojově řezaných prken, přestože v dané době bylo dřevo daleko častěji děleno štípáním a nikoli nákladným a nesmírně pomalým řezáním. Také barevnost některých kostýmů, především těch s převládající modrou barvou, která sice známa byla, ale její výroba byla nesmírně nákladná, nebo dalšími, na počátku dvanáctého století jen stěží myslitelnými barevnými odstíny, se mi nezdá úplně pravděpodobná. Zcela anachronické jsou samozřejmě Cadfaelovy detektivní úvahy a metody, a také jeho názory a postoje, ale nechť, detektivka je stejně vždycky více či méně taková pohádka pro dospělé ;o) Je ovšem potřeba zdůraznit, že například pro svou vachrlatou loyalalitu vůči králi by Cadfalel pravděpodobně visel hned několikrát. Podobné je to i s "moudrou uměřeností", nevírou v zázraky, snahou po hledání pouze racionálních vysvětlení, ostatně i hloubkou Cadfaelových znalostí, atp. atd. Středověká a dokonce ještě raně novověká psychologie byla zcela odlišná a bratr Cadfael by v reálném středověku se svými názory nepochybně přežil tak týden, možná dva, než by jej někdo pro to či ono preventivně odpravil, případně než by ho upálili jako kacíře a heretika... Kde je smrt všudypřítomná, nikdo příliš nepočítá mrtvoly, natožpak by se nějak zvlášť obával o život kohokoliv. Stokrát důležitější než pozemský život byl život věčný, "správná smrt" a příprava na ní. Podřizovalo se jí téměř všechno a se vším více či méně souvisela... Ještě poznámka ke svaté Winifred. Ten poťouchlý trik s mrtvým mnichem by samozřejmě nemohl vyjít, neboť relikviáře byly otvírány, ostatky ukazovány a dokonce dotýkány a líbány. Představa, že by bylo možné zamaskovat podobnou věc je zcela iluzorní... Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: sportovec, F.W.Colqhoun ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Tak toto je jeden unikát medzi historickými seriálmi. Detektívok na báze H. Poirota v historickom prostredí vrcholného stredoveku veru nie je veľa. Moc sa mi ale nepáči porovnanie so snímkom Meno ruže - iná doba a hlavne tu jednotlivé kriminálne prípady veľmi príhodným a zaujímavým spôsobom reflektujú aj celkovú politickú dobovú situáciu (občianska vojna medzi Štefanom a Matyldou), preto má celý seriál aj vyšší spoločenský rozmer. V Mene ruže sme o vonkajšom svete za múrmi kláštora v podstate nevedeli nič a obeťami boli hlavne mnísi. Tu je zoznam obetí a previnilcov podstatne bohatší, či už sa na to pozrieme z hľadiska ich pôvodu alebo feudálneho statusu. Každý jeden diel má preto niečo do seba a vždy nám ponúkne aj niečo nové, čomu výrazne pomáha aj bohatá rozmanitosť spektra charakterov jednotlivých postavičiek. Musím pochváliť aj výpravu a hlavne skvelú hudbu, ktorá dobovú atmosféru ešte umocnila. Latinčina tu tiež bola vítaná, pekný bonus. Samozrejme, nemôžem zabudnúť na hlavného predstaviteľa, tak sa zdá, že D. Jacobi sa v historických filmoch a seriáloch cíti ako ryba vo vode, bol skrátka fantastický a jeho postava ma aj v tomto prípade náramne bavila. Navyše mi bol sympatický aj jej filmový charakter. Skrátka masterpiece na tento námet. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama