Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Autogram

Každé náboženstvo má svoj fundamentálny príbeh a Bertolucci tu servíruje príbeh Buddhu v luxusnom výpravnom balení. Aby to nebolo nudné a úplne neotrávilo ateistov, tak sa prelína s americkou súčasnosťou, a neskôr oba príbehy dokonca splývajú. Nevedel som, ako zvládnem dve a pol hodiny filozofovania a ”biblických" výjavov, ale bolo to prekvapivo dobré, miestami až úžasné. Prekvapilo ma aj to množstvo analógií niekedy až zhody s kresťanstvom, čo vo mne vyvoláva pocit, že tie pribehy má ľudské pokolenie, bez ohľadu na pôvod, akoby v génoch. –––– Existuje niekoľko mimoriadnych bytostí, ktoré sa vždy vracajú naspäť ako duchovni vodcovia. My týchto ľudí vieme rozpoznať. A práve preto sme tu. –––– Staroba ničí pamäť, krásu a silu. Takto skončíme všetci. ... Nik sa nepriblíži smrti tak, aby aspoň raz neochorel. – A smrť, aký to je okamih? Ukáž mi smrť. –––– Je načase, aby som premýšľal, čo urobím so zvyškom svojho života. Ľúbim ťa, Líza. ()

genetique

Film je krásnou expedíciou po budhistických kláštoroch, perfektnou encyklopédiou o budhistických príbehoch a živote Budhu a príjemným sprievodcom po chápaní ich sveta. Navyše má krásne farby, epickosť rozprávania je akurát na moju mieru. To je všetko. A čudujete sa, že to nestačí na vyššie hodnotenie? Nie, nestačí! Je to totiž len krásny obal bez úplne prázdneho, vykradnutého obsahu. Príbeh je vsilený, Keanu nechutný, úplný výpadok gradovania deja, či akéhokoľvek vzrušenia, či nadšenia, citu. Škoda, čakal som viac. 55%. ()

tron

„Tvoja láska sa stala väzením.“ Ten príbeh je veľmi pekný, silný a zaujímavý. Opulentná vizuálna stránka (pri „rozprávkovom“ spomínaní) je striedaná bežnými scénami z amerického veľkomesta súčasnosti a na konci sa obe línie začnú nenápadne preplietať a vytvoria zvláštnym spôsobom atmosféricko-poetický celok za 35 miliónov. Bertolucci nikdy nebol môj extra obľúbený režisér. Vždy ma na jeho filmoch zo všetkého najviac bavilo, ako sa pokúšajú prekročiť tabu (Posledné tango v Paríži, Zvodná krása, Rojkovia). Malý Budha sa sexuálne tabu rozhodne prekročiť nepokúša. Je úplne iný, než ostatné Bertolucciho filmy a možno i práve tým si ma získal. Srdcovka to nie je, ale nebol som úplne ďaleko od toho, aby som udelil  4*. Lenže nakoniec tam boli alebo veci, ktoré mi vadili, alebo mi niečo chýbalo, alebo to bolo proste pridlhé. Alebo naopak prikrátke? Priznám sa, neviem. Určite ale oceňujem výpravu, kameru, réžiu, scenár i herecké výkony (dokonca vrátane Keanu Reevesa). S predchádzajúcim režisérovým spriazneným (fenomenálnym) Posledným cisárom ale neporovnateľné. ()

InJo

Poměrně nedoceněný, ale velice podařený výpravný snímek, u kterého mě trochu zklamal jen ne úplně domyšlený konec. IMHO zhruba na stejné úrovni jako Scorseseho Kundun a Annaudův Sedm let v Tibetu - všechny ty filmy jsou výborné, bohužel žádný z nich nijak zvlášť nevyniká. A to mě budhismus dost zajímá (snad jediné náboženství, které nejen uznávám, ale i mu docela fandím). Scéna s obří kobrou je nádherná! ()

JASON_X

Čekal jsem podobný průser jako buddhistické softporno Samsara, "spielbergovský" slaďák o buddhismu pro průměrnou euroamerickou populaci, ale nakonec se mi to docela líbilo. Jistě, bylo to hloupoučké, ale ne pitomé, s hezkou výpravou (zvlášť se mi líbily kašírované scény z Buddhova mládí a i Keanu Reeves coby mladý princ Sidhártha Gótama) a aspoň trochu poučné. Ideální film pro rodinku s inteligentními rodiči a zvídavými dětmi, kteří neradi zabíjejí čas na Transformers a podobných mozkových klystýrech. ()

• Kvôli scéne v lese, kde je Siddartha vychudnutý z nedostatku jedla, držal Keanu Reeves nárazovú diétu. Diéta pozostávala len z pomarančov a vody. (Othellko)
  • Malý Budha je venovaný francúzskemu priemyselníkovi Francisovi Bouyguesovi, ktorý film produkoval, skôr ako umrel v roku 1993. (Othellko)