Reklama

Reklama

Malý Buddha

  • Velká Británie Little Buddha (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (118)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Dle mého názoru jde o výborný film, Bertolucci opět prokázal svou kvalitu. Mile mě překvapil Keanu Reeves, sice o něm šly povídačky, že nebyl schopen se naučit pro svou roli snad ani dvě-tři věty nazpaměť, ale ve filmu to poznat není. Úžasná je výprava, navíc se film odehrává v krásném exotickém prostředí, scénář sice mohl být propracovanější, ale dávat tomuhle filmu pouhé dvě hvězdičky, jako někteří kolegové zde, to mi přijde dost málo. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Film, který nám vysvětluje výhody buddhismu a který nám popisuje vznik tohoto náboženství, kdy princ Siddhartha (Keanu Reeves) přijde na to, že v životě nejsou jen radosti, ale i strasti, bolest a smrt. A tak začne přemýšlet a vést asketický život, aby se dopátral odpovědi. Nakonec přichází na to, že správnou cestou je střední cestou bez extrémů. Správnou cestou k porozumění života. Meditacím, při kterých lze dosáhnout mymosmyslového cítění života. Zajímavě nám předkládá buddhismus jako cestu po které by se měl ubírat člověk za porozuměním smyslu. A jako prvek, který dokáže sjednotit lidi v pevný svazek, když se lama Dordže navrátí v těle třech dětí Raju (Raju Lal), dívky Gity (Greišma Makar Singh) a Američana Jesse (Alex Wiesendanger). Tento film mě zaujmul pouze svým vyprávěním o historii buddhismu. Zdůrazňovaný střet východní a západní civilizace, kdy američtí rodiče se dobrovolně vzdají svého synka, protože je jednou ze tří (zřejmě aby splnil svou myšlenku spojení různých kultur světa) mi přijde více než nepravděpodobné. ()

Reklama

Chřástal 

všechny recenze uživatele

Vtipné, že Keanu si tady procvičil roli, kterou pořádně zužitkuje za šest let – člověka, který byl držen v konejšivé iluzi o povaze skutečnosti, aby následně zjistil, že všichni spí, kdežto on jediný je probuzený. A co víc, stává se spasitelem - a téměř Bohem. Zfilmovaná legenda o mladém Buddhovi je přes přímočarou doslovnost poutavá a koukatelná (Keanu Reeves jako Ind mi nijak nevadí), ale linie ze současnosti je paradoxně míň realistická a víc naivní. Hraje se tady na automatický zisk bodů za fotogenická červená roucha a moudrou laskavost každého mnicha, který se objeví. Nemám nic proti buddhismu, ale sledujeme film, kdy se na návštěvu rodiny vnutí dva cizí lidé a začnou dítěti vyprávět o své náboženské víře, aby se stalo jejím představitelem. Rodiče (učitelka matematiky a jistě tvrdě pracující kravaťák, díky němuž všichni bydlí v menším americkém Tádž Mahálu) to s úsměvem pozorují a nechají malého synka s cizími muži (a retardovaně působící holkou na hlídání) jezdit po městě. To jako fakt? Co kdyby to místo „hodného“ a módního (já vím, že za to nemůže) buddhismu byli Svědkové Jehovovi nebo muslimové? To by byl teprve film o toleranci… ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Špatně natočený film. O velkoleposti není možno mluvit, když je vznešený příběh z mytologie buddhismu prokládán příběhem civilním a veskrze nudným. A samotný životopis Siddharty v mnohém spíš připomíná parodie ala Mel Brooks, ačkoliv musím uznat, že závěr je celkem povedený. Po vizuální stránce sice pečlivě komponovaný film, jinak ale přehnaně ukecaný (spíš edukativní, což mě štve - ale zmlsaným divákům se holt musí všechno předkládat polopatě a neustále vysvětlovat) a scénáristicky velmi nepodařený (to, že by se láma Dordže reinkarnoval do dívky by bylo v buddhistickém zdokonalovacím postupu potupa a hrozný krok zpět, což by jeho žák určitě nenesl s takovým klidem, leč v západní kultuře rovnoprávnosti by bylo to, že se vybírá jen z kluků, zase naprosto nepřípustné, takže z toho je tento paskvil...). ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Ilustrovaný život prince Siddharty pro děti. 1)  Chápu, že základní kurs budhismu pro Američany potřebuje názornost a jisté didaktické mistrovství._____  2)  Zde jsem byl ale svědkem polopatického vyprávění v malebných, pravda, exotických scenériích. Nic proti tomu, ale duchovní rovinu jsem v tomto vyprávění na dobrou noc nějak postrádal._____ 3)  Asi by nebylo správné odsoudit film s tím, že je plytký nebo dokonce nudný. Své diváky si našel a má jim co sdělit... především těm, kteří o budhismu nic nevědí a třeba z něho budou skládat zkoušku (depony*****). Konec konců někdy je zdravě osvěžující podívat se na svět naivníma dětskýma očima. Katechismus pro žáky obecné školy jsem taky čítával se zájmem, složité věci vysvětloval přiměřeně mému tehdejšímu chápání. I jako licencovaný průvodce Prahou jsem kdysi dávno s překvapením zjistil, že nejlepší pomůckou pro můj výklad je kniha o městě psaná pro malé děti. Takže tak._____  4)  Už před necelými třiceti léty mi snímek přišel málo zajímavý, což jsem si teď znovu potvrdil. Asi to není film pro mne._____  5)  Podobná zkušenost: revere**. Výstižný postřeh: Amonasr***. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (7)

  • Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)
  • Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)
  • Sogyal rinpočhe (vlastním jménem Sogjal Lakar) ztvárnil v Seattlu postavu učitele astrologie jménem Kenpo Tenzin. Proslavil se jako autor bestselleru „Tibetská kniha o životě a smrti“, který se stal velmi populárním i v Česku. Jeho působení na Západě je spjato s organizací Rigpa, jíž založil v roce 1979, a která má dnes více než 130 center ve 30 zemích po celém světě. Je však i předmětem mnoha skandálů a obvinění od svých žáků, jako je fyzické a psychické zneužívání studentů, sexuální zneužívání, nenasytný, požitkářský a hýřivý životní styl. 1. 8. 2017 se ke kauze vyjádřila i Jeho Svatost Dalajláma a nabádal ke kritickému hodnocení mistra ze strany žáků včetně případného zveřejnění jeho přečinů, pokud není možná náprava. (TroiMae)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno