Reklama

Reklama

Tancuj Matyldo

Trailer 1

Obsahy(1)

V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe. (Bontonfilm)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (172)

Praxis 

všechny recenze uživatele

Strhující Roden i Rázlová. Místy mi až mrazilo. Ústřední linka pomalu se rozpadající osobnosti Matyldy byla svojí syrovostí na hranici geniality. Bohužel mi trochu vadilo, že vedlejší linka otec-syn byla ukázána tak nějak napůl. Proměna z hajzlů v nejlepší kámoše - tomu jsem prostě nevěřil. Na režisérský debut ale brilantně a zručně natočený kus o asi nejhorší nemoci, kterou kdy lidstvo poznalo. 80% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Je smutné, že pomyslné spravení chuti mi musí prokázat až takováhle drsná záležitost. Už dlouho jsem z našich luhů a hájů neviděl co se týče stříbrného plátna vzejít něco kloudného. Tancuj Matyldo sice zprvu vypadalo jako pilot k Přišla v noci, ale já dobře věděl, že tady se půjde hlouběji a až na dřeň. Říkám to pořád, ať to byla Matka příroda či Bůh kdo nás stvořili, stáří se jim sakra nepovedlo. Z inteligentních soběstačných lidí se náhle stávají na cizí pomoc odkázané bytosti, mnohdy ještě prolezlé chorobami, s bolestmi atd... Prostě hrůza. A tak si někdy říkám, jetli by nebylo v nějakém rozumném věku, kdy člověk ještě o sobě ví dostat prostě tam od shora flakem na kabinu a mít to hned za sebou. Jestli mne něco opravdu děsí tak je to dlouhá a pomalá smrt někde ve špitále, kde člověka lékařská věda a přístroje dokáží udržovat v chodu prakticky jakkoliv dlouho, pokud to nezabalí jeho mozek. Jak skončili naše prababičky a pradědové nebo babičky a dědové si moc většinou nepamatujeme.  Ale konec svých rodičů zažije každý z nás. A každý se k jejich péči v jejich posledním čase bude muset postavit čelem. A být v tom vzorem a inspirací dětem. Náhle přibude další neočekávaná starost, podobně jako to poznal Karel. A momenty, které nikdy neřešil. Tenhle film úžasně zadrnkal na niterní strunu každéhoz nás, kdo ještě má rodiče a tiše v duchu sleduje jak mu zvolna ale nekompromisně  stárnou. Herecké výkony byly naprosto bezchybné, Karel Rodenpodal elitní výkon, stejně tak paní Rázlová a super byl Antonio Šoposki se kterým jsem ještě neměl tu čest - až dnes. Ze Zuzany Kanócz vyrostla nádherná ženská, zrovna nedávno jsem si říkal co tahle herečka vlastně dneska dělá. Vždyť od dob s Pažoutem uteklo už 20 let. Nejedna květinka za tu dobu odkvetla či nakypěla do zeppelínovských rozměrů, ale tahle půvabná kráska tedy ne. Scénář prakticky neměl chybu a i když divák tuší kam to celé spěje, jeho zájem o těžkou situaci u Karla v rodině neupadá. U filmu jsem si uvědomil také zajímavou skutečnost a to, že exekutoři jsou v podobné kůži jako byli dříve kati. I oni vykonávali soudem vynesené rozsudky, byli jen prodlouženou rukou zákona, vykonavatelé. Přesto to byli oni na koho se pohlíželo jako na nečisté a jakési lidské zrůdy z nichž šel strach. Jasně, exekutoři nikoho nečtvrtí, ani nelámou kolem, ale jejich práce je mnohdy stejně krutá a nemilosrdná. Leckdo tu napadá onu katarzi Karla, ale já sám už v životě zažil, že leckdo v mém okolí (a vlastně i já sám) po vážných životních otřesech pootočil kurz svého chování a myšlení mnohdy do směrů na které by dříve ani nepomyslel. Za mne to bylo uvěřitelné už jen kvůli tomu pejsánovi, byť jako milovník psů jsem trpěl.  Dávám za 5 starých fotek z Normandie. * * * * * ()

Reklama

vyfuk 

všechny recenze uživatele

Docela depka. Silná. Zajímavý film, který ukazuje poctivou filmařinu ukazující, že Češi se snaží k návratu fundamentálnímu filmu. Zpátky ke kořenům. Jít na jistotu. Což u nás moc není. Takže i když je to krok vpřed. Je to vlastně krok dopředu. I když zde trochu vrtkavý. Super výkony. Hezká hudba. Celkově vzato spíše opravdu ten dojem nečekaného zásahu na psychiku. Scéna s oknem na konci nečekaně silná. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Manželé Petr a Nataša Slavíkovi natočili autobiograficky laděný film (viz zajímavosti) přibližující - nám, kteří onu tíživou zkušenost nemají - komplikovanou péči o rodinného příslušníka "postiženého" Alzheimerovou chorobou. Jako první musím říct, že si minimálně cením toho, že se co do celkového dojmu obešli bez laciného sentimentu, že se neuchýlili k "vulgarizaci" a "exploataci" (tedy že výsledný tvar nepřipomíná další smyšlenou storku z bulvárního časopisu pro ženy, dávající si za cíl vyždímat co nejvíc slz), naopak mně jejich přístup k tématu přišel relativně konstruktivní (dávající vzor adekvátní reakce na podobnou situaci) a empatický (až na tu karikaturu neschopnosti ošetřovatelů a sociálních pracovníků). Co se týče příběhu, tak podobně jako u Smyslu pro humor i zde není choroba pouze osobní a rodinnou tragédií, nýbrž příležitostí k tomu srovnat si hodnoty a dát do pořádku rodinné vztahy, tedy film se nesoustředí pouze na každodenní těžkosti, ale i na možnost pozitivní "metamorfózy", ne náhodou má slovo "krize" svůj původ v řeckém "krisis", kteréžto slovo může mít též význam "obrat" nebo "zlom". Může to vypadat jako nošení dříví do lesa, ale i za mě snímek stojí na výborných výkonech trojice Karel Roden, Regina Rázlová a Antonio Šoposki, obzvlášť se mi líbila paní Rázlová, z fleku bych jí dal toho Lva za nejlepší herecký výkon v hlavní roli (přiznávám, Přišla v noci jsem zatím neviděl), u Antonia Šopoského mě pak překvapilo, jak moc je podobný své starší sestře Marice Šoposké. 75 % ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

V kolika verzí, kolik zpěváků, v kolika stylech a aranžmá u jedné písně, Waltzing Matilda; a právě tolik - ne-li mnohem víc - je variant milostného trojúhelníku: matka, její syn a jeho žena, ale tahle píseň se jmenuje Stárnutí k smrti (Alzheimer je jen subvarianta). Slavík v zájmu košatosti příběhu přibírá vnuka (ti většinou v chybí) a ošetřovatelky (v širším smyslu, ty chybí jen zřídka). Vyuštěním jsou jen dvě možnosti: matka zemře doma, matka zemře v ústavu. Pokud zemře doma, potom v mezidobí dojde k rozchodu muže a ženy. Žena argumentuje: když v obou případech zemře, proč ji mít doma? Protiargumentace je obtížná. Pokud se zdaří, následuje další argument: proč si tím ničit vlastní života? Na to se už sotva co dá říct. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (5)

  • „Nápad na snímek vznikl před více než sedmi lety, ještě za života mé matky trpící Alzheimerovou chorobou,“ prohlásila scenáristka Nataša Slavíková. (Duoscop)
  • Název odkazuje na „Hádej, Matyldo“. To je název české verze slavné australské skladby s dlouhou historií a tradicí. S českým textem Jiřího Štaidla ji nazpíval Karel Hála. (sator)
  • Natáčelo se v Bratislavě, Praze, Plzni a Étretat ve Francii. (griph)

Související novinky

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

V pondělí 15. ledna 2024 dopoledne byly na tiskové konferenci České filmové a televizní akademie (ČFTA) odhaleny nominace v rámci 31. ročníku předávání cen Český lev. Na začátku tohoto ceremoniálu… (více)

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

Reklama

Reklama