Bratři

Česko / Slovensko, 2023, 135 min

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada Mašínových (Jan Nedbal). Rodina Mašínových se v komunisty ovládaném Československu stává terčem pronásledování a bratři věří, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, lze proti diktatuře bojovat jedině se zbraní v ruce. Zároveň si jsou vědomi odpovědnosti vůči mámě (Tatiana Dyková Vilhelmová) a sestře (Karolína Lea Nováková). Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů, jejichž vyšetřováním je pověřen kapitán Státní bezpečnosti Koller (Stefan Konarske). Mašínové se stávají nejhledanějšími muži v zemi. Pokusí se o útěk do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády s cílem osvobodit Československo. Pátrání po pětici členů odbojové skupiny pokračuje ve východním Německu, kde začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh snímku Bratři. (Cinemart)

AlDelon

Bratři před sebou sice měli mimořádně nelehký úkol ale výsledek je trýznivý, fakt. Proč si tvůrci domysleli zcela fiktivního německého vyšetřovatele, proč že prý Zdena st. odevzdává zde červenou knížku po smrti odsouzení Horákové když tak učinila po Píkovi. Zřejmě snaha vyhnout se jednotvárnosti vojenských kruhů ale povrchní Bratři raději dají všeobecně znalou Horákovou. Obloukem se vyhýbají nesporným zásluhám bratrů za druhé světové války (konečně byli snad nejmaldšími držiteli svého vyznamenání tehdy, z rukou Edvarda Beneše) a hlavně případu zapalování stohů, to i s Jánem Leciánem neni ani zmíněno zcela mimo. Namísto uvedení vyjmenovaných událostí dáváme čas raději příběhu našeho vyšetřovatele, opakuji zcela smyšleného. Nemrhá se zde jen časem, nejde ani o důležitá fakta ale i o dobrý příběhový pokrm. Bratři jak už v názvu mají, upozaďují klíčového Paumera a raději rozvíjí Zdenu ml. -nic proti, ale to si jednoduše protiřečí. Buď tedy o bratrech a nebo o rodině, pak ale sami moc dobře vědí že není dost stopáže, každopádně tohle je pak paskvil. A zbytečně natáhlý je například i německý statek, mohl bych pokračovat dál. Bratři údajně chybují, ovšem já to filmu nevěřím, jako divák z toho ten pocit nemám a to pokud není špatně není alespoň dobře. Tohle je velký zklamání. Je to promrhání látky. Zmrvení historické události faktu, prostě pro společnost zvučného. Zde se na to hledělo přespříliš málo. Jakási snaha se zalíbit, ale čemu, komu vůbec? A ještě ta stará písnička o jednotvárnosti mainstreamu momentálních filmařských postupů, kontrastní psychologičnost obrazu i zvuku. Antagonisté se tváří jako jeden velkej totožnej nečlověk a protagonisté jak parta odřených veselých/vypsychlých chudáků. Vždyť by si nikdo nedovolil požadovat preciznost a budiž menší záživnost Gavrasova Doznání. Co je však špatné je špatné, a tady, tady je to hodně nedobrý. ()

tele.kom

Je to kompetentně natočené a Dyková jako Zdena Mašínová je jedinou postavou, která ve vás zanechá emoce. Jinak si takto povrchní zpracování příběh rodiny Mašínů nezasloužil. Film se sice dotkne všech nejznámějších částí života bratří Mašínů, ale u nejkontroverznějších situací to působí, jako by to byla povinná část filmu, kterou chce mít scénář rychle za sebou. Hlavně aby si divák nepokládal žádné komplikované otázky. Dokážu si představit, že by film mohl fungovat, pokud by se příběh zaměřil jen na krátký výsek ze života Mašínů nebo na jednu postavu z rodiny, ale tahle zfilmovaná Wikipedie na dotaz Bratři Mašínové je promarněná příležitost. ()

Zlty_Dodo

Doslova oslavný film o vrahoch, sorry jako.. I Dexter mi bol viac sympatický. Nazývať toto odbojom je silná káva. Už len čakám, kto natočí podobný skvost o Henleinovi či Banderovi. ()

hony23

Příběh bratrů Mašínů dodnes vyvolává kontroverze, pro část národa jsou bratři hrdinové a pro část vrazi. Film přináší na české poměry solidní drama, dobře je zde podána perzekuce rodiny i plány na útěk za hranice. Bohužel ale ve chvíli, kdy by měl film samotným útěkem vrcholit, začne trochu zrácet tempo. Jak se tvůrci snažili z útěku na západ udělat co nejnapínavější podívanou, nechali hlavní postavy několikrát prchat před deštěm kulek, čímž udělali z pohraničníků a policie totální nemehla neschopné se trefit. ()

kamals

Když jsem to uviděl na Netflusu, tak mě to poněkud vyděsilo, protože premiéra v kinech tak nějak tiše prošla kolem mne, a říkal jsem si, oni to dali rovnou na platformu? Pak tady čtu, že premiéra byla v říjnu 23. Zatím dobrý, je bohužel za mě moc dobrá kniha, aby na mě tento plochý film udělal nějaký dojem. Pokud člověk nemá vhled (ne zběžný) o co běželo, tak se ve filmu bude ztrácet, a pokud vhled má, nebo četl knihu, tak je film jako komix, kde vždy několik stránek chybí. Mašínové jsou košatý strom, který má strašně moc kořenů a větviček a neměl být poražen tímto způsobem. ()

yxaj

Neskutečný komunistický hnus podaný tak, až mi z toho bylo fyzicky zle. Super film. A ano, film, ne dokumentární rekonstrukce. ()

rigby

Pro neznalého solidní akční thriller, se kterým ale mohou mít problém ti, kteří znají historii. S podobnými filmy mám trochu problém, protože glorifikují zločince, stejně jako tomu bylo u Kajínka nebo Sametových vrahů (ti ale byli natočeni ještě dost odstrašujícím způsobem). A chystají se další. Takže se pak není čemu divit, když si nějaký neznalý labilní člověk udělá z filmového padoucha svůj vzor. Každý si musí udělat svůj vlastní obrázek. Nicméně natočeno je to výborně, skoro by se dalo říci až světově nebo alespoň Evropsky. V ději pak převládá motiv cesty bratrů přes Německo na Západ. Motiv celého filmu je vlastně vyřčen až v samotném závěru, a tak podtrhuje požadavek na zamyšlení a vlastní soud. Anebo to brát jen jako zábavný film (který ovšem zase tak moc nebaví). Ale i přes jeho technické a scénáristické kvality nemám důvod se podívat znovu. ()

whale

Nemůžete natočit film bez tzv. omáčky. To nejde. Celý film je slepený z výňatku důležitých okamžiků celého příběhu nalepených na sebe. Pro člověka, který nečetl knihu to musí být strašně matoucí. Výrazně mi ve filmu chyběl vypravěč, který by skokům ze scény na scénu dodal smysl. Herecké výkony byly na jedničku. ()

meatball

Zamrzí, že Tomáš Mašín(!) nemá koule postavit se na jednu nebo druhou stranu barikády. Nedává pak moc smysl, že film vůbec vznikl. Možná před pětadvaceti lety. Kdo obsadil toho paznehta ze SRN je mi záhadou, Vilhelmová jako urvaná bába z prádelny je ovšem fantastická. ()

fafejt001

Výborně natočeno , kluci a vůbec všichni ostatní herci výborné herecké výkony . Konečně byl natočen film o Mašínech . Při scéně , jak máma  hrála klukům na klavír  při odchodu z domu ,  na dalekou  cestu , mne až ,, mrazilo ' .  Nejen z tohoto důvodu ,   dávám  plný počet hvězdiček. Český lev je jistý . Bravo . ()

Nugat

Za mne důležitý film a je super. Chybělo mi tam pár jejich majstrštyků, ale nechyběly kontroverze. Výběr herců skvělý a matka rodu Dyková byla úžasná. Doporučuji skvělou knihu Zatím dobrý od Jana Nováka. ()

VLADEK

On vlastně ten výsledek na Lvech (pouze jeden za film) odpovídá. Herectví normální, ale nic co by vás zvedlo, scénář nedynamický, střih ve druhé polovině nějaký divný (neumím to pojmenovat), kamera s několika záběry do krajiny 21.století, kostýmy slabé, zvuk velmi špatný, kdy některým postavám není opakovaně rozumět. Není se zaco stydět, na české poměry nadprůměr. Nicméně když si to teď po sobě čtu, tak vlastně ani toho hlavního Lva za film jako celek dostat neměl. ()

ElisR

Odpornost režimu a jeho praktiky se nedají popřít.  Ale Mašíni nebyli hrdinové. Sobecky mysleli na sebe a odnesli to i nevinní lidé (především matka se sestrou). Nevím, zda chtěl film ukázat, jací to byli chudáci a tak se museli “snížit” k některým činům, ale mně film naopak potvrdil to, co jsem si vždycky myslela. Že Mašíni nejsou hrdinové. Rozhodli se jít za kopečky a jít přes mrtvoly…a to doslova. Ač děj může slibovat poměrně slušnou podívanou, nakonec je z toho dlouhý, roztahaný film, kde se sice hlavní herci hodně snaží, ale v celkovém kontextu to vyjde tak nějak na prázdno. Snímek mě vůbec nezaujal…a to mám filmy tohoto tématu běžně docela ráda. ()

tchempi odpad!

Hodnotím odpadem, protože tento film neměl vůbec vzniknout. Glorifikovat vrahy je fakt průser. Vnímám jako neskutečnou drzost tvůrců, že chtějí přepisovat dějiny, a přitom vytasili námět ještě v době, kdy žijí pamětníci oněch událostí. A upřímně by mě zajímala motivace herců, kteří do toho projektu šli. Chyběli v hodinách dějepisu, adorují vraždění, šlo jim jen o honorář, jsou retardovaní? Hes, Nebal, potřebujete zaplatit složenky, nebo jste analfabeti? ()

m.cone

Méně romantických filmů s Langmajerem a více takových filmů.Nekteri lidé totiž zapomínají a další jsou nevzdělaní. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)