Jediné, co si Clark Griswold celý život přeje, je spokojená rodina a zoufale se snaží svou představu štěstí naplnit. Bohužel je však králem smolařů a vše, na co sáhne, končí katastrofou. Zatímco milující manželka Ellen se smířila s osudem, jeho děti Rusty a Audrey ztratily víru v tatínkovy schopnosti a jeho sliby a plány už je předem přivádějí k zoufalství. Stejné je to, když se Clark rozhodne naplnit představu ideální dovolené v rekreačním ráji Valley World. Ellen a děti by raději letěly, jenže Clark je odhodlán ukázat svým milým nádheru americké krajiny z automobilu. První rozčarování nastane, když místo objednaného sporťáku dorazí stará rachotina. Spoustu komplikací způsobí rodině nejen Clark, ale také mrtvá teta, kterou je třeba dopravit k bratranci Eddiemu. Clarkovi chybějí peníze, hotely jsou moc drahé a uprostřed pouště vypustí auto duši definitivně. (TV Nova)

BeranSon

Čas letí a letí a tak se ti malí Griswordovi teenageři proměnili na babičku a dědečka. Jinak bych tento film označil za důstojnou a zcela bez problémů i vysoce pohodovou relaxaci. První a zároveň poslední díl celé série, který si drží jisté normy a veze se v přiměřeném celku. - 7/10 - ()

Barak

Velmi vlažný rozjezd, který se zanedlouho obrátí ve velice příjemnou a humornou jízdu - na takový výlet se jen tak nezapomíná.... ()

Skleni

Toto je najlepšia čast série. Bezpodmienečne. Časť s lunaparkom je pamätná a samotný chase týmto filmom vytvoril dnes už nepoužívanú no v určitej dobe dosť obľúbenú komickú postavu. Štýl a proste celkové herectvo chasea vytvorilo nový smer. 91% ()

Ozzy2

včera jsem se na to po mnoha letech podíval...nevím, zda je to tím,že to znám tak dokonale, že mě tam nic nepřekvapí, ale upřímně-nudil jsem se do půlky a vypnul to.Tři hvězdy z nostalgie a za bratránka Eddieho ()

kilobyte

Dovolená je super, pokud ji teda netrávíte cestou přes skoro celé Spojené státy americké s rodinou, přestárlou tetičkou a psem, který pokouše vše co se hýbe. A to celé samozřejmě v nejhnusnějších autě na světě. Otcové jsou prostě hrdinové. Mě čekat taková "dovolená", tak to narvu do prvního stromu. ()

Razzor_82

"Budete se smíchy válet po zemi a slintat blahem!" Ale kdeže. Za tři hvězdy jen z dávné nostalgie. Srandičky tady dost pokulhávají a Chevy Chase dost přehrává. Tenhle díl má slabší děj a dost suchý humor. 5/10 ()

Allan

Komedie, která neurazí ani nenadchne. Je to taková zlatá střední cesta, ale z hlediska National Lampoonů spíš ta horší střední cesta. Vánoční prázdniny nasadily vysokou laťku a v Bláznivé dovolené je už poměrně dost chluchých, ne-li trapných míst. ()

Trixi

Tenhle film se opravdu nedá brát nijak vážně....... Udělejte si popcorn, hezky se usaďte v křesle a bacha, aby vám z toho neustálého smíchu ten popcorn nezaskočil. ()

spacylemon

"Děti, doufám, že jste dnes pochopily něco o životě a smrti." "Jasně, neumírat, když není nikdo doma." :)) ... za tuhle a pár dalších hlášek (+ závěrečné ozbrojené obsazení Walley Worldu) ode mě Griswoldovi ty 4 hvězdy nakonec dostanou......... stejně mě ale víc brala podceněná Dovolená v Evropě... ()

dEst28

Bláznivá dovolená, je opravdu doslova bláznivá. Naprosto dokonalá komedie o tom, jak si vyjede rodinka Griwoldů do LA do zábavního parku. Nechybí šíléné momenty s příbuznými ani pří cestě rodinky do parku. Chevy Chase a jeho možná nejlepší role ve které se mi nadosmrti zapsal do paměti svými hláškami, zbrklostí a touhou vše dokončit a to za každou cenu. ()

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: JackieBliz, GOREGASM, route60 ... Griswoldovci se mi vždycky líbili, je to takový decentní a rozumný humor, který nepřehání a když už ano, tak pořádně, ale málokdy překročí hranice trapnosti. Chevy Chase je opravdu skvělý herec. Beverly D'Angelo, která hraje jeho manželku, neznám z jiných filmů, ale v tomto, a vlastně v celé sérii, jí to náramně sluší. Film je plný hlášek ( ... banka po mě jde, jako slepice po flusu ...) a skvělých scén, u kterých se prostě musíte smát a zapomínáte na čas. Pobavilo mě popletení pojmů asteroidy - hemoroidy, to se vážně povedlo. A taky poučení do života a po něm: "Neumírám, když nikdo není doma ... Pro mě je to jedna z nejlepších komedií. 4 hvězdičky - 90% a perla na závěr: "Už chodím s klukama a umím francouzáky. Táta říká, že to umím ze všech nejlíp ..." Jak se může takový film nelíbit? ()

Kingjiri

Zlatý osmdesátky, kdy byl rating v oblasti kinematografie neznámym pojmem. Dneska už by v rodinný komedii těžko mohla nějaká ženská ukázat svoje pěkný dudy, mládež by nemohla na výletě vozit v kabelce kromě svačiny trávu a už vůbec by nemoh někdo vozit mrtvolu na zahrádce od auta. A jinak, mladej Eugene Levy (alias "Jimův táta") byl slušnej haluz :D Vacation neni uplně mega vtipná komedie, u který se budete řezat od začátku do konce. Ale díky několika povedenejm gagům a zmíněnejm osmdesátkovejm atributům je rozhodně lepší než většina současný komediální produkce, čtyři slabší hvězdy. ()