Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1855. Josef je kvůli policejnímu vyšetřování postaven mimo službu a nesmí se vrátit do Prahy. Božena se snaží psaním uživit rodinu. Je spisovatelkou na plný úvazek, žije na dluh a nad svoje možnosti a rozptýlení nachází v bujarých večírcích se studenty. Ve svém životě je stále více nekompromisní, ale nepřestává hledat lásku. Prožívá románek s jedním z mladíků a její chování pohoršuje Prahu. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

LachtanShows 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Minisérie, jež mi ze spisovatelky, na kterou se vždycky pohlíželo zásluhou Babičky jako na anděla mezi českými spisovatelkami, udělala mučednici vlastních hříchů, dojela do svého konce. Není asi dobře, že já jsem nejvíce zbystřil při scénách, kdy měli doma vyloženě terno, oproti nezáživnému třetímu dílu tady ale bylo opravdu co sledovat. Zejména ten trpký konec ženy, co se v době, kdy bylo třeba držet hubu a krok, rozhodně nechtěla řídit společenskými pravidly. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zajímalo by mě, kolik času uběhlo mezi třetí a čtvrtou epizodou, jelikož postava Němce tu prošla razantní vizuální (ostatní jakoby nestárli) i charakterovou proměnou. Z logicky uvažujícího cílevědomého vlastence je místy spontánní psychopat bez špetky logického uvažování. Herecký koncert Hájka, na jehož (ne)přítomnosti stojí a padá většina scén. Uspokojivé zakončení série, kdy se Božena ani před svou smrtí nedokázala přizpůsobit své době, a stejně tak se nedokázala stát ani dostatečně sympatickou pro diváka. Speciální pochvala pro maskéry za umírající Boženu. ()

Reklama

Skuby47 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V posledním díle se tvůrcům podařilo navodit dokonalou atmosféru tehdejší doby. Aňa zvládla umírající spisovatelku skvěle, i když se tvářila, jako by trpěla po celé své účinkování. Nezasmála se kromě večírku, neradovala se, ani když se ji něco povedlo. Jak je zde shodně konstatováno, poslední díl byl nejzdařilejší. Herecky i lidsky se nejvíc prosadil Josef Němec v podání Jana Hájka. I když se jeho chování vůči manželce jevilo velmi dramaticky tvrdé, tak v předvedených souvislostech si to svým chováním zasloužila. Ženy tehdy nepracovaly, staraly se o domácnost a rodinu a pokud scénáristky vycházely z nějakých méně známých pravdivých historických skutečností, tak agresivní přístup svého muže sama svým jednáním vyprovokovala. Psaní zde bylo prezentováno jen okrajově, spíše jako utrpení a povinnost vůči vydavateli na vyrovnání dluhů, než tvůrčí radost. Mám skoro všechny její povídky, tak si hned večer nějakou přečtu. ()

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Asi bych jen kopíroval skvělý komentář od Mlle. Jinak by mě docela zajímalo, jestli autorky fakt chtěly Boženu pojmout jako silnou, emancipovanou ženu, kterou jen ti blbci, co ji vyživovali a obšťastňovali, nepochopili, protože předběhla dobu, nebo se jí fakt chtěli pomstít a ukázat ji jako důru z nejhorších nočních můr všech ženáčů. A jinak souhlas s jinou poznámkou zde v komentářích, seriál se měl jmenovat Němec. Btw - ta scéna v hospodě, kdy chlapi od něho odsednou, bo Božku vyhodil. Je vidět, že to psaly ženské. I dnes, ale v tom 19. století obzvlášť, by ho poplácávali spíš po zádech a koupili mu šnaps. Ale protože podobných logických lapsů v tomhle seriálu bylo nepočítaně, tak na to Bílý Tesák. ()

Aragorn 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rozhodně nejlepší díl seriálu. Hájek si mě jako Němec ukradl a ve všem ( tedy kromě bití své ženy ) jsem s ním souhlasil. Božena žebrala u přátel a posílala svého syna do Mnichova, i když na to neměla. Josefu Němcovi se to samozřejmě nelíbilo a já jsem s ním naprosto souhlasil. Když na něco nemáš, prostě to nekupuj. Božena pochopila, že nemůže dělat vše jak chce až před smrtí. Seriál ji pro mě odobně vykreslil spíše jako negativní postavu. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Premiéru poslední čtvrté epizody sledovalo bezmála 1,71 milionu diváků starších 15 let, což z něj činí opět nejsledovanější pořad večera a celého nedělního dne. (rublik05)

Reklama

Reklama