Reklama

Reklama

Božena

(seriál)
TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Hrají:

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (více)
(další profese)

Epizody(4)

Obsahy(1)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

(více)

Videa (3)

TV spot 2

Recenze (190)

Streeper 

všechny recenze uživatele

Jsem neskutečně překvapená českou kinematografií, že dokázala něco takového natočit. Boženu Němcovou považuji za jednu z našich nejlepších spisovatelů a vidět její život takto skvěle zpracovaný mi úplně vyrazilo dech. Svojí úlohu zvládla skvěle Anna Kameníková jako mladší verze Boženy, tak Aňa Geislerová jako starší verze. Opravdu se mi to neskutečně líbilo a doufám, že takových seriálů nebo filmů natočíme víc! ()

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak už se těším, až nás Česká televize obšťastní seriálem o megalomanském, paranoidním a halucinacemi trpícím Bedřichu Smetanovi, o malíři Josefu Mánesovi trpícím trudnomyslností, psychickými problémy a syfilidou, pár notorických ožralů jako třeba Hašek by se v českých dějinách taky našlo. Na každého se něco dá najít, protože nikdo, ani umělci, nejsme svatí. Problém je v tom, jestli jsou tvůrci patlalové a soustředí se jen na tu bulvární stránku, která jim přinese sledovanost (čímž se neliší od článků v Blesku, jimž se seriál Božena podobá nejpřesněji), nebo jestli jim jejich invence dovolí představit osobnost umělce v celé šíři, se všemi klady i zápory, aby si divák sám mohl udělat názor. Tady se to nepovedlo. Medvědí službu si udělala ČT tím, že chvíli před Boženou běží Sňatky z rozumu, kde se to naopak povedlo, postavy nejsou jednorozměrné (zvlášť ta, kterou hraje Vala), a navíc se to obešlo bez bulvárních scén. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Měla jsem strach, abych si po shlédnutí tohoto seriálu nepřestala Boženy Němcové vážit jako spisovatelky. Němcová v mnohém předběhla svou dobu. Sama o sobě prohlašovala, že by chtěla žít o nějakých 200 let později. Překvapilo mě, jak si dokázala své chování a přemýšlení s takovou samozřejmostí obhájit. Prostě byla na tehdejší dobu hodně jiná. Vzor všech feministek. Složitá osobnost se složitým životem, který si vybral svou daň. Ač se seriál jmenuje Božena, tak jsem nabyla dojmu, že hlavním aktérem, kolem kterého se vše točí, byl Josef Němec. Bez něho by totiž nebyla. On ji v podstatě stvořil. Kameníková byla v pohodě. Na Geislerovou jsem si musela zvyknout. Výprava byla perfektní. Ze seriálu mám rozporuplné pocity. Bohužel mi v hlavě uvízlo především to, že byla pěkná štětka. Ale zase jsem se mohla vidět s Borovským, Čelakovským, Tyllem, Světlou, Erbenem. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Netradiční pohled na spisovatelku přináší mnohé kontroverze. 1) Nevadí mi Němcová jako předobraz budoucí sufražetky ani zobrazování jejího aktivního sexuálního života. Na pěkný sex se rád kouknu a feministkou Němcová nesporně byla._____ 2) Asi nejvíce mi vadí dost nezřetelně vyjádřený vztah mezi osobním životem a dílem, zvláště u Babičky. Nezasvěcený divák po zhlédnutí seriálu nemá ani tucha, proč je Němcová považována za jednu z největších českých spisovatelek. Ostatně zasvěcený divák to z filmu rovněž nevyčte._____ 3) Výpravný seriál pokrývá celý život od mládí až po smrt, což při šestihodinové časové dotaci samozřejmě nemůže pokrýt vše. Je ovšem otázka, zdali a jak moc se věnoval tomu zásadnímu. Ukazuje se zde typický nešvar životopisných filmů - útržkovitost a chybějící návaznost. Jakoby tvůrci natočili 30 hodin a pak je museli seškrtat na pětinu. Pouze druhý díl mi z tohoto pohledu připadal dějově kompaktnější._____ 4) Rovněž změny na politické scéně za života spisovatelky byly jen nenápadně naznačeny (zejména v osudech jejího muže), což při dnešní úrovni historických znalostí zejména mládeže může vést k nepochopení._____ 5) Zajímavá je plastická mnohorozměrná i když chvílemi špatně čitelná postava Josefa Němce. 41letý Jan Hájek si dal záležet na přesvědčivém podání._____ 6) Režisérka obsadila řadu pěkných mladých herců, byť v mnohých případech šlo doslova jen o štěky. Nejvíce se mi zamlouval 29letý Jan Nedbal (básník Nebeský - 2. díl), pak 14letý Prokop Zach (syn Karel, zahradník - 4. díl), 21letý Zdeněk Piškula (Vašek Košinka, který ji chtěl a když mu nedala, tak ji pomlouval. - 1. díl), 25letý Vojtěch Vondráček (písař Leopold - 1. díl), 21letý Oskar Hes (malíř Gustav - 1. díl) či třeba 27letý Viktor Zavadil (tajný agent - 2., 3. a 4. díl)._____ 7) Věk protagonistů se vztahuje k roku natáčení (2019)._____ 8) Jako celek mi seriál příliš zajímavý nepřijde. Ale přidávám hvězdičku za osvětu. Rozmanité divácké reakce ukazují, že téma našich národních buditelů je stále živé a že veřejnosti na Němcové přece jen záleží. Můžeme diskutovat o tom, jak moc je její zobrazení reálné, pravdivé, historicky věrné, ale nesporným výsledkem je skutečnost, že se Němcová stala všeobecně diskutovaným tématem, a to je moc dobře. Možná její lehce prostopášný portrét přivede nové čtenáře k Babičce, jedné z nejkrásnějších knížek, které jsem kdy četl._____ 9) Opět si nemohu odpustit poznámku k podivné praxi zde na ČSFD. 18.1.2021 celkem hodnotilo seriál 1 200 lidí. Já ale stále nemohl, proč? Dotaz zaslaný přes rozhraní "Napište nám" je stále bez odpovědi. ()

sofiapetra

všechny recenze uživatele

Hvězdy žádné dávat nehodlám, jsem ráda, že o B.N. vzniklo aspoň něco. Přiznávám, že mě blažilo vidět své oblíbené historické postavy na plátně, jak se hýbají a mluví - nejen Boženu, ale i Antonii Rajskou, sestry Rottovy, Havlíčka... ale celkové porno pojetí bylo docela trapné a B.N. to určitě ublížilo (myslím v očích všech idiotů, kteří budou dál zcela opomíjet její dílo a význam, jen jim naskočí, že byla pěkná coura). A vadilo mi, že tam vůbec nezmiňovali její šlechtický původ, protože je přece jasné, že Panklovi její rodiče nebyli - pradlena Tereza ji vážně ve čtrnácti neporodila. ()

Galerie (136)

Zajímavosti (16)

  • Ve scéně, kdy jsou Barbora (Aňa Geislerová) a Josef (Jan Hájek) oddáváni, pronáší kněz slova: „Hunc vestrum consensum,“ která následují bezprostředně po slibu. Tato modlitba je však obsažena až v liturgii svatby po II. vatikánském koncilu, tedy až po roce 1970. V tehdejším ritu bezprostředně po slibu následovala slova „Quod Deus coniúngit, homo non séparet“, další slova byla pronášena v národním jazyce. (Thanoris)
  • Základní hudební motiv používaný napříč seriálem vychází z klavírního koncertu a moll op. 16 od Edvarda Griega. (LaCro1x)

Reklama

Reklama