Když začnou agenti Impéria představovat nové riziko, je Obi-Wan Kenobi nucen opustit svůj úkryt. (Disney+)

filmfanouch

Obi-Wan Kenobi je zásadní postava. Alec Guiness svou postavu Bena Kenobiho možná neměl svou postavu v lásce, roli přijal pouze pro peníze a byl to jeho nápad, aby v původních Star Wars s podtitulem Nová naděje skončil Obi-Wan tak jak skončil, šlo ovšem o prvního Jedie, skvělého mentora a Guinessovi dokonce původní Star Wars vynesli nominaci na Oscara. Populárnějším představitelem Obi-WAna Kenobiho je ovšem spíše Ewan McGregor, který Obi-Wana Kenobiho ztvárnil v epizodách 1-3. Byl to ovšem právě McGregor, který v roli uspokojil i víceméně odpůrné prequelové trilogie, jedním z největších kandidátů na vlastní spin-off ze světa Star Wars se poté stával právě Kenobi. Nějakou dobu to vypadalo na film, Obi-Wan Kenobi se ovšem nakonec bude muset smířit se 6-dílnou minisérii, kterou ovšem celou zrežírovala světem Star Wars zkušená Deborah Chow (3. a 7. epizoda Obi-Wana). Seriál naznačil, že vsadí na prozkoumání neznámého časového období, návrat Dartha Vadera, ale návrat jedné z nejoblíbenějších postav světa Star Wars. Velkým štěstím je poté fakt, že Ewan McGregor dlouhá léta toužil po návratu do role. A na výsledném seriálu je minimálně v rámci prvních dvou epizod výrazně poznat.   Nejdůležitější je především to, že je z Obi-Wana Kenobiho cítit to pravé Star Wars. Boj dobra se zlem, který se odehrává v zajímavém světa nekonečného počtu ras a světů a na jehož pozadí se dá vyprávět nespočet příběhů. Obi-Wan Kenobi se odehrává 10 let po závěru Pomsty Sithů a 10 let před událostmi Nové naděje, v průběhu se jedná o ideální skloubení prvků prequelové i původní trilogie. Jisté obavy mohli panovat z faktu, že seriál předčasně obdržel rating 9+ (nejnižší možný rating), přesto je překvapivé jak dokáže být v rámci možností seriálový Obi-Wan Kenobi a dá se přitom spekulovat, jak moc vlastně něco takového mohlo obdržet tak nízký rating. Stěžejní je ovšem fakt, že je ze seriálového Obi-Wan Kenobiho cítit ta největší možná Star Wars esence od Star Wars: Síla se probouzí.   Už od první scény je jasné, že tématem tohoto seriálu bude jisté vyrovnávání se s minulostí a snaha o to se v osudný moment postavit zpět na nohy. V Nové naději to může v podstatě působit dojmem, že Anakinův přechod na temnou stranu síly Obi-Wana Kenoviho prakticky zase tolik nezasáhl, seriálový Obi-Wan Kenobi ovšem dokazuje, že to není pravda. McGregor dostává možnost představit se jako vnitřně zlomený Obi-Wan Kenobi, který známé McGregorovo pojetí z původní trilogie vlastně připomíná jen skrze stejný vzhled. A především se v momentě, kdy se dostává do akce rázem nesmí vsadit na jedijské triky. Vidět poté Obi-Wana Kenobiho v akci s blasterem je radost, choreografie akčních scén je prozatím velmi solidní a to i přesto, že jí v rámci prvních dvou epizod vlastně zase tolik nebylo.   Z McGregorova ztvárnění jde v seriálu poznat náznak o to přiblížit se více pojetí Aleca Guinesse, McGregor ovšem zvládá i pouhými výrazy Obi-Wana v této životní fázi pojmout skvěle. Momenty, kdy se snaží o kontakt se svým zesnulým mistrem Qui-Gonem Jinnem nebo momenty, kdy vzpomíná na minulost s Anakinem, v Lukeovi začne poznávat jeho otce a rázem dochází k další stěžejní reflexi, to vše jsou silné momenty.   Stejně jako Mandalorian a The Book of Boba Fett používá seriálový Obi-Wan Kenobi techniku virtuálních lokací. A opět se zvládlo, aby rázem na menší (streamovací) obrazovce nepůsobil svět Star Wars laciněji. Minimálně z Tatooinu, Alderaanu a Daiyu (nová planeta, která svým designem v jistých momentech evokuje Blade Runnera) to zatím nepůsobí a i seriálový Obi-Wan Kenobi prozatím působí velkolepě a dojmem, že by se na velkém plátně neztratil. Deborah Chow má poté především opět schopné řemeslné ruce, první dvě epizody tak mají solidní tempo, v jistých momentech dojde na nějaký ten zajímavý vizuální nápad a především jsou schopně vedeni herecké výkony. Kromě McGregora především Kumail Nanjiani, Moses Ingram jako prozatím působivě zajímavě vypadající inquisitorka Reva nebo maličká Vivien Lyra Blair v neskutečně zábavné a především sympatické roli. Chemie její postavy a samotného Obi-Wana bude v následujících částech ještě velmi zajímavá.   John Williams, autor hudby ke všem devíti epizodám Star Wars, se poté skutečně vrátil, aby pro Obi-Wana Kenobiho vytvořil ústřední hudební motiv. Emocionálně působivý hudební motiv, kdy Williams opět kříží minulost s novými prvky a ukazuje, že i ve věku 90 let je pořád hudebním maestrem (není tak důvod se bát o soundtrack k Indianu Jonesovi 5). O zbytek soundtracku se ovšem místo Williamse postarala Natalie Holt (seriálový Loki) a náhrada za Williamse poté skutečně více než obstála. Ze soundtracku Holt je cítit inspirace Williamsem, zároveň i pokus o to jít vlastní cestou.   Seriál Star Wars: Obi-Wan Kenobi je ve finále prozatím poměrně temnou podívanou, která dokáže prodat zoufalost ve světě Impéria. Seriálový Obi-Wan Kenobi nemusí sázet jen na nostalgii a radost z návratu ikonické postavy v ikonickém podání, prozatím to celé působí na emoce a přitom to zůstává ideální blockbusterovou podívanou. První dvě epizody tedy předvedli parádní start, nutno jen doufat, že zbylé 4 epizody neklesnou na mysli. Především i díky onomu náznaku toho, na co se můžeme těšit..... () (méně) (více)

warrenur

Je vidno, ze rozpocet bol omnoho bohatsi a hlavne so scenarom sa adekvatne zaoberali. Uvod s odkazmi a kratkou rekapitulaciou bol viac nez vitany. Mala Leia je zlata. McGregor hra Obi-Wan-a slusne, hoci jeho MOJO tu po filmoch uplne vyprchalo, co sa zrejme v dalsich castiach zmeni. Snad tento serialovy pocin od LucasFilms bude najlepsi, pretoze tie predosle od Mandaloriana boli ozaj slabe. Ale reziserka sa i na zaklade tejto uvodnej epizody v mojich ociach zlepsila. :) Och, ako som sa len opovazil, ja, obycajny divak. :D ()

Caszidy

Poněkud rozvláčný úvod, nicméně zřejmě vlastně ani nebylo možné začít jinak, než ukázat beznaděj a rezignaci v galaxii a zlomeného Obi-Wana. Nedá se však ubránit určitému zklamání. Autoři jedou v "zajetých a bezpečných" kolejích, kde ví, že nic zásadního nezkazí, jenže to zároveň znamená, že ani nic pořádného nepředvedou. Prostě pokračují přesně ve stylu Manda a Boby. Jenže já jsem prostě čekal víc. Zatím seriál zachraňuje tradičně dokonalý McGregor. Trochu mě šokoval "cringe" moment honičky Leii v lese při jejím únosu. Scéna kvalitou odpovídala nějaké generické nízkorozpočtové vánoční pohádce z produkce České televize a ne vysokorozpočtové produkci od Disneyho. Jak už jsem uváděl - ještě, že to má McGregora! (plus samozřejmě hudba a známé prostředí, jenže to je prostě málo!) PS: strýček Owen je MENACE! ()

MiniMinion

Klasicky úvodní epizoda, takže nic světoborného se tu nestane, ovšem na úvodní epizodu je to skvělé. V první řadě Ewan McGregor - je stále výborný, působí jako skvělá mezifáze mezi Obi-Wanem z prequelů a tím z původní trilogie. Grand Inquisitor mě příjemně překvapil, z trailerů a z toho co Rupert Friend říkal jsem měl trochu strach, ale výsledek je uspokojivý. Jen mám trochu problém brát vážně novou inquisitorku Revu, tak moc se snaží být děsivá, až z ní vlastně vůbec nejde strach. Jinak ale nemám moc co vytknout, atmosféra i vizuály jsou super, hlavně hodně oceňuji kontrast mezi Tatooine a Alderaanem. Velmi dobrý rozjezd. 8/10. ()

Hawaj

Trapný. Vodfláknutý. Zoufalej scénář, zoufalá režie, dialogy horší než Lukas. Celý je to statický a chce se po divákovi, aby věřil tomu že je zpátky v Jedi pohádce a že to má koule a atmoséru. Má to úplný prdlajz. Casting taky děs. Za tu těžce nezvládnutkou honičku s děckem bych režisérku vyhodil, ať si jde točit céčkový filmy i s tou Diznej produkcí, která tudle nepovedenost pustila na veřejnost. Navíc to děcko je nesympatický a šmajdá. To tam někdo protlačil svou dceru nebo co? Zbytek se utápěl v ochotnickým klišé nebo ve statickém nic nedělání. Uvedení do atmosféry nového příběhu se těžce nepovedlo. Na výpravě se dost šetřilo. Jedinej kdo mě trochu udělal radost byl Flea. | Teď koukám že ta režisérka natočila i ty ostatní epizody! No tak to je teda vopruz. ()

• Na banketu rodiny Organů se objevují také droidi C-3PO a R2-D2. (NiWi)