Svůdná krása

• Itálie Io Ballo Da Sola (více)

Do slunného Toskánska přijíždí mladá americká dívka Lucy Harmon (Liv Tyler). Mezi uzavřenou skupinu umělců vnáší zvláštní nádech ztracené minulosti. Svým šarmem a entusiasmem totiž nápadně připomíná svojí nedávno zesnulou matku, která zde trávila svoje mládí a poznala Lucyina otce. Kdo oním osudovým mužem byl však Lucy neví, vrací se tedy na místo mládí svých rodičů, aby to vypátrala. Táhne ji sem také mladická láska. Před čtyřmi lety se její rty poprvé setkaly se snědým italským chlapcem a ona doufá v pokračování. Prožívá silné emoční období, mění se její pohled na svět. A nezměrnou měrou k tomu přispívá i charismatický Alex (Jeremy Irons). (Cruise)

foundation

Priznavam sa ze Stealing Beauty ma podla obsahu nelakal ani trochu. Ale co sa da robit hrala tam moja oblubena Liv Tyler takze som sa do toho pustil. Dopadlo to asi tak ze vsetko kladne hodnotenie ktore som ochotny filmu dat je len a len za nu. Film sam o sebe je nudny roztahany pomaly. Dialogy sa vlecu vobec nedokazu zaujat. Takze tomu davam z mojej strany 40 percent ale vsetko to ide do postavy Lucy. Inak ma to naozaj vyslovene nebavilo. Pre mna film ktory nebyt Liv zapadol by do takeho prachu ze za par tyzdnov by som si nepamatal ze som ho videl. ()

tron

Bertolucci miluje prírodu a mladé telá a z jeho bohémskej Zvodnej krásy je to poznať. Ak je niečo fascinujúcejšie, ako sexuálne sa prebúdzajúca Liv Tyler, tak potom už len jedinečná príroda toskánskeho vidieka, v ktorého kopcoch má umenie slávnu tradíciu. Výprava je prekrásna, podaná natoľko poeticky a "starodávne", že keď sa raz za čas objaví auto, pôsobí to rušivo. Hoci je snímka zaujímavo obsadená (Marais dva roky pred smrťou, Irons, Weisz, Fiennes, Flemyng), nikto - okrem atmosférickej výpravy a Tylerovej - nemá šancu. Ale neprekáža to. Skôr naopak. Najsilnejšie scény: tanec a, samozrejme, sex. ()

Jermann

Z nějakého důvodu řadím tenhle snímeček mezi své nejmilejší. Je to jeden z těch bezdějových filmů, kterým stačí jen atmosféra, aby divákovi učarovaly. U Stealing beauty mám téměř pocit, jako bych seděl na zahradě na vyřezávané lavičce, bosýma nohama čechral trávník a spolu s Jeanem Maraisem z povzdálí pozoroval ty malé bezvýznamné příběhy všech obyvatel onoho toskánského sídla.. prostě pohoda, jazz. Na příjemně namíchaném soundtracku zazní mj Portishead, Hoover, Hole .. a také časem ověřené goldies Niny Simone, Billy Holiday či Stevieho Wondera. ()

Rockerman

Poetický snímek o mladé a krásné Američance, která přijíždí na italský venkov do společenství poněkud bohémsky žijících umělců. Její matka zde před svou smrtí žila v této komunitě. Dívka svou krásou a mládím ihned všechny okouzlí. A hraje se tu o to kdo a kdy ji připraví o panenství. Lucy zde však hledá také svého skutečného otce. Příběh jednoduchý a pěkný, plný poezie a lásky. ()

vandalka

Možná už stárnu, ale mně se Stealing Beauty nezdálo ani trochu pomalé. Za celé ty téměř dvě hodiny filmu jsem se nenudila ani chvíli (což se mi u mnohem akčnějších trháků stává pravidelně). Ani linie - Lucy: komu dá a jestli vůbec - mi nakonec nepřišla tolik podstatná a musím přiznat, že její zakončení pro mně bylo trošku předvídatelným zklamáním, nicméně opakuji – za zásadní ji nepokládám. Snad se tenhle film líbí především lidem se sklony k bohémství – a tím nemám na mysli ono nahaté hromadné koupání a jiné orgie, ale spíš o poznání nevinnější radostné užívání si okamžiků života, přestože jim předchází a následuje je všední realita. Jinak samozřejmě záběry nádherné krajiny. Itálii nemám ráda a navíc nesnáším vedro, ale po shlédnutí tohoto filmu bych se do Toskánska či na nějaké podobné místo asi někdy chtěla podívat. Stealing Beauty se mi moc líbilo – po stránce obrazové, atmosférou, tím, jak dokonale zachycuje rozpoložení dívky na prahu nových poznání (ach ty přechodové rituály ;) a její vnímání světa i s veškerým očekáváním, naivitou a jistou čistotou. A to společenství přátel i kolemjdoucích, žijících v podivném souladu i v nedorozuměních, či naopak srozumění s nevyhnutelným a s různými slabostmi, mě naprosto uchvátilo. Nádherný film. ()

• Natáčelo se v Toskánsku v Itálii. (BMW12)
  • Pero, ktoré Lucy (Liv Tyler) používa pri písaní veršov, je Pilot V5 Hi-Tecpoint. (binmichal)
  • Celosvětová premiéra proběhla 28. března 1996 v italském městě Siena. (BMW12)